Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

İsrail Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Kudüs Turu
Yurt Dışı Tur
İsrail Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
İsrail Turu Gezi Rehberi

İsrail Turu Gezi Rehberi

Çeşitli din, kültür ve sosyal kimlikleri bir arada barındıran bünyesi, iyi korunmuş arkeolojik yapıları, masmavi plajları, sıcakkanlı ve misafirperver insanları, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bauhaus mimarileri, önemli müzeleri, farklı kültürel yapısı, inançlar ülkesi oluşu, her adımda rastlayacağınız tarihi binaları ve sahilleriyle kesinlikle görülmesi gereken bir ülke İsrail..

Uzun bir dönem dünyanın çeşitli yerlerinde devletsiz bir şekilde yaşamış olan Yahudiler, Nazi Almanyası’nın kendilerine soykırım uygulaması sonucu Filistin’e göç etmiş ve 1947’de alınan Birleşmiş Milletler kararı sonucu Filistin’in biri Arap öteki Yahudi olmak üzere iki devlet arasında paylaşılmasına karar verilmiştir. İsrail’in bu kararı kabul etmesi fakat Arapların reddetmesi üzerine İsrail-Filistin savaşı başlamıştır. 1949 yılında ateşkes imzalanmış ve sahil şeridi İsrail’e, doğu kısmı ise Ürdün’e bırakılmıştır.

Ülke genel olarak Akdeniz iklimi etkisi altında olmakla birlikte yazları kurak ve sıcak geçmektedir. Ülkemiz ile arasında 1 saatlik zaman farkı bulunan İsrail’in para birimi ise Yeni İsrail Şekeli’dir. Ülkede İbranice ve Arapça olmak üzere iki resmi dili bulunmaktadır fakat yer yer İngilizce konuşanlara da rastlamak mümkündür. Kullanılan priz sistemi ise H tipi priz sistemidir.

Geçmişten bugüne gelen köklü tarihi, üç büyük din için kutsal kabul edilen Kudüs’e ev sahipliği yapması, günden güne gelişen dini turizmi, Akdeniz ve Ortadoğu’nun harmanlandığı kendine has mutfağı ile Orta Doğu Turları arasında bulunan İsrail  ölmeden görülmesi gereken bir Ortadoğu ülkesi..

İsrail'de Gezilecek Yerler

İsrail'de Gezilecek Yerler

Eski kent duvarlarının hemen dışında Zion Kapısı yakınında yer alan, 5. yüzyıl başlarında kurulan Bizans bazilikalarından biri olan ve Aziz Stephen’e atfedilen Dormition Manastırı ülkenin mutlaka görülmesi gereken turistik yapıları arasında size ilk önerimiz olabilir. Bir Katolik Roma kilisesi olan, İsrail’in kuzey kesiminde yer alan, Meryem Ana’nın evinin olduğu ve melek Gabriel’in görüldüğü yerde kurulduğu söylenen Müjde Kilisesi’de mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır ve aynı zamanda Dünya’nın en kutsal mekanlarından biri kabul edilmektedir.

Yurt Dışı Turları 'mızdan İsrail’in orta kesiminde yer alan, Judah’ın önemli kasabalarından biri olan Maresha’nın önemli bir eski Roma şehri olan ve günümüzde milli parka çevrilen, içinde oldukça büyük bir Yahudi mezarlığı ve arkeolojik eserlerin çıkartıldığı bir kazı alanını barındıran Beit Guvrin-Maresha Ulusal Parkı’nı da mutlaka görmenizi öneririz. Tarih meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini düşündüğümüz bu parkta ayrıca Bizans kilisesi, Roma-Bizans amfitiyatrosu ve mezar mağaraları da bulunmakta. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alındığını da belirtelim. Bunlar dışında ise National Geographic’’ tarafından dünyanın en iyi 20 yürüyüş parkından biri seçilen ve Lübnan sınırında yer alan “İz” bölgesini ziyaret etmeden dönmemelisiniz.


İsrail'de Sanat ve Tarih

İsrail'de Sanat ve Tarih

Oldukça uzun ve köklü bir tarihe sahip olan İsrail, defalarca kez işgale uğramış ve sonraki yıllarda belirli topraklara sahip olabilmiştir. Ülkenin her bir yanında bu dönemlerden kalma tarihi yapılar görebilmek mümkündür.

Tarihte olduğu kadar sanatta da önemli bir yer edinen ülkenin tarihi yapıları yanı sıra İsrail Müzesi, Tel Aviv Sanat Müzesi, Old City of Jerusalem gibi müzeler ülkenin tarihi ve sanatsal yapısını oldukça güzel özetlemektedir.

İsrail'de Yeme İçme

İsrail'de Yeme İçme

Değişik bir mutfağa sahip olan ülkede İsrail mutfağı, hem yerel yemeklerinden hem de dünyanın her yerinden gelen Yahudi göçmenlerin yemeklerinden oluşmaktadır. İsrail mutfağı, Yahudi mutfağı (özellikle Mizrahi, Sefarad ve Aşkenaz mutfakları)’nın pişirme stillerini benimsemiştir. İsrail mutfağı, kültürüne geleneksel olarak; Arap, Ortadoğu ve Akdeniz mutfaklarında tüketilen gıdaları dahil etmektedir. Bu nedenle de felafel, humus, şakşuka, kuskus ve zatar gibi yiyecekler ülkenin özel lezzetleri arasına girmiştir.

İsrail turunuz sırasında fasülyeden yapılan ve oldukça lezzetli bir güveç yemeği olan Cholent’i, yağda kızartılmış börek içerisine çeşitli malzemeler konarak servis edilen Maluweh’i, kabak, yumurta, un ve peynir karışımından elde edilen Almodrote’yi mutlaka denemenizi öneririz.

İsrail'de Eğlence

İsrail'de Eğlence

Özellikle Tel Aviv bölgesinde gece hayatı oldukça yaygındır diyebiliriz. Hipster barlar, mutfak odaklı publar ve ve sabahlara kadar süren eğlenceleriyle Tel Aviv gece kulüpleri genellikle Rotschild Caddesi’nde yoğun olarak bulunmaktadır.

Sabahlara kadar sınırsız eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için şehrin merkezi de bir diğer seçenek olarak size önerimiz olabilir. 

Biraz daha eğlence, alışveriş ve Lübnan, İran, Japonya, Çin mutfaklarının hepsini bulabileceğinz Dubai Turu 'muza 'mıza katılabilrsiniz.


İsrail'de Ulaşım

İsrail'de Ulaşım

Şehir içinde oldukça gelişmiş olan ulaşım ağı sayesinde şehrin her yerine rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Ayrıca özellikle Tel Aviv bölgesinde gidilecek yerler birbirine yürüme mesafesi kadar yakın olduğundan yaya olarak da seyahat edebilirsiniz. Otobüs ve taksiler de seyahatleriniz için iyi bir seçenek olabilir fakat otobüs durak isimlerinin İbranice yazılması sebebiyle bu konuda dikkatli olmanız önemlidir.

Ayrıca otobüs ve diğer toplu taşıma seyahatlerinizde Rav-Kav kart denilen kartları kullanarak daha uygun fiyatlı seyahat edebilirsiniz.