Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Doğu Anadolu Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Gaziantep Mardin Şanlıurfa Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
İstanbul Kalkışlı Uçaklı Gap Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İstanbul
İzmir Kalkışlı Uçaklı Gap Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İzmir
Otobüslü Gap Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Mardin Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İstanbul
Ankara Çıkışlı Otobüslü Gap Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: Ankara
Doğu Anadolu Turu
Yurt İçi Tur
Doğu Anadolu Turları
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
1
Doğu Anadolu Turları Yazıları
Anadolu'nun Erdemli Toprakları..

Anadolu'nun Erdemli Toprakları..

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden biri olan Doğu Anadolu Bölgesi, doğuda Ağrı Dağı'ndan başlayıp batıda Uzun Yayla'ya, kuzeyde Doğu Karadeniz Sıradağlarının iç sınırlarıda ve güneyde de Güneydoğu Torosları'na kadar uzanmaktadır. Yaklaşık 163.000 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye'nin en büyük coğrafi bölgesi olan Doğu Anadolu, Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 21'ini kaplamaktadır. Ağrı, Van, Kars, Elazığ, Bingöl, Hakkari ve Muş illerinin tümü Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alırken Malatya ve Bitlis gibi küçük şehirler ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne taşmaktadır. Ayrıca Siirt, Diyarbakır, Adıyaman, Kayseri, Sivas ve Kahramanmaraş illerinin de bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesi'nin sınırları içerisinde kalmaktadır. Sıradağları, geniş platoları, ovaları ve akıl almaz güzelliği ile dünyanın her yerinden her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bölge, özellikle dağları ile kampçıların bir hayli ilgisini çekmeyi başarabilmiştir. Her ne kadar çok sert bir iklime sahip olsa da yine de Doğu Anadolu'nun kadim topraklarında doğanın içine uyanmak her gezginin hayatında bir kere mutlaka yapması gereken bir deneyimdir diyebiliriz. O halde biraz da bu güzel bölgenin en özel şehirlerinden bahsedelim.. 
1. Taş Evler Şehri: Mardin

1. Taş Evler Şehri: Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin şüphesiz en çok merak edilen şehirlerinden biri olan Mardin.. Kendine has mimarisi, bir çok farklı dini yapıya ev sahipliği yapıyor olması, insanları, doğası, köklü tarihi ve geri kalan her şeyi ile GAP Turları 'nın da gözde rotalarından biri olan şehir, İpek yolu üzerinde yer almaktadır ve Mezopotamya'nın en eski şehirlerinden bir tanesidir. Tarihinin yaklaşık 3000 yıl önceye dayandığı şehirde yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda bulunan kalıntıların Paleolitik Çağ'a ait olduğu kanıtlanmıştır. Medeniyetler ve kültürler beşiği olarak da anılan Mardin, manastırları, kiliseleri, türbeleri ve göz alıcı mimarisi ile Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. Özellikle "Kartal Yuvası" olarak da bilinen ve tarihi 1600 yıllık bir geçmişe dayanan Mardin Kalesi, Süryaniler tarafından hala aktif bir şekilde okul ve dini merkez olarak kullanılan ve Mardin'e yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Deyrulzafaran Manastırı ve 14. yüzyıldan bu yana kendini koruyarak günümüze kadar ulaşabilen Zinciriye Medresesi kesinlikle görülmeye değer güzelliktedir. İhtişamlı görüntüsü ve tarihi dokularıyla Mardin'de mutlaka görülmesi gereken bu yapılar dışında ise Mardin'in meşhur taş evlerini görmeden sakın dönmeyin!  

2. Heykeller Şehri: Kars..

2. Heykeller Şehri: Kars..

Ve yine Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan, Türkiye'nin en çok heykele ev sahipliği yapan şehri Kars.. Güneşin ilk burada doğduğu, yılın ilk karının yine buraya düştüğü ve kış turizmi denilince de şüphesiz akla ilk gelen şehir.. Dünya üzerindeki en eski kültürlerin izlerini görebileceğiniz bu harika şehir, Alt Paleolitik Dönem'e ait izler taşımaktadır. Arapların, Kürtlerin Urartuların, Osmanlıların, Selçukluların, İngilizlerin, Rusların ve hatta Ermenilerin etkisi altında kalarak bir çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan şehir, günümüzde bu saydığımız tüm topluluklardan derin izler taşımaktadır. Osmanlı, Ermeni ve Rus mimarilerini iç içe görebileceğiniz bu şehirde ise mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Kültür Turları 'nın da popüler duraklarından biri olan Ani Harabeleri gelmektedir. Tarihi kayıtlarda ilk kez 5. yüzyılda bahsedilen Ani Harabeleri'nde ilk yerleşimin Bronz ve Demir çağına ait olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yüzyıllar boyunca bir çok savaşa tanıklık eden şehir, aynı zamanda da bir çok uygarlığın yaşam alanı haline gelmiştir ve 40 kilise, anıt mezarlara ve şapellere sahip olan bölge bu nedenle "1001 Kilise Şehri" olarak anılmıştır. Doğu Anadolu'daki ikinci en büyük göl olarak bilinen ve özellikle kış aylarında atlı kızaklarla üzerinde gezilen göl ise kesinlikle görülmesi gereken bir diğer Kars güzelliğidir. Ayrıca buraya kadar gelmişken gölün doğusunda bulunan ve renkli taşlardan yapılan Şeytan Kalesi'ni de kesinlikle görmelisiniz. 

3. Dünyanın En Eski Şehirlerinden Biri: Van..

3. Dünyanın En Eski Şehirlerinden Biri: Van..

Ve son olarak Türkiye'nin en büyük 6. şehri olarak bilinen, ve aynı zamanda dünya üzerinde en eski yaşanmışlıklara ev sahipliği yapan bir Güneydoğu Anadolu şehri daha.. Kültür turizmi ve doğa bakımından önemli bir konuma sahip olan Van, eşsiz doğasının yanı sıra tarihi güzellikleri ile de Yurt İçi Turları 'mızın vazgeçilmez duraklarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Tarihi medeniyetlerden çeşitli izler bulabileceğiniz şehirde ayrıca yöresel lezzetleri tadabilir, hiç görmediğiniz doğa manzaralarıyla baş başa kalabilirsiniz. En az 3 gününüzü ayırarak tüm tarihi bölgeleri rahatlıkla gezebileceğiniz bu şehirde kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında ise yapımı milattan önce 9. yüzyıla dayanan Van Kalesi gelmektedir. Şehrin adeta bir sembol yapısı olan kale, Urartular tarafından inşa edilmiştir ve içerisinde çeşitli kaya mezarları, Analı Kız Açıkhava Tapınağı ve Sardur Burcu bulunmaktadır. Sarp bir kayalık üzerine inşa edilen kale günümüze kadar hiç zarar görmeden gelebilmeyi başarmış bir tarihi güzellik olarak kesinlikle görülmeye değerdir. Bunun yanı sıra ise bir diğer kale olan Hoşap Kalesi ve yine bir çok tapınağa, saray binalarına ve sarnıçlara ev sahipliği yapan Çavuştepe Kalesi'de Van seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken diğer turistik bölgelerdir. Güneydoğu Anadolu'nun bu eşsiz şehirlerinin her köşesinde bir fotoğraf çekmeyi unutmayın, şimdiden iyi tatiller!