Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Azerbeycan Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Azerbeycan Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak / Anadolu Jet
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Azerbaycan Turu Gezi Rehberi

Azerbaycan Turu Gezi Rehberi

Muhteşem Hazar Denizi, Türk mutfağına benzeyen mutfak kültürü, 9 farklı iklim kuşağına sahip olması, İpek Yolu üzerinde bulunan doğal ve tarihi yapıları, etnik ve evrensel müziği bir arada barındırabiliyor oluşu, farklı ırkları kalbinde barındırması, Dünya’nın en küçük foku olarak bilinen ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Hazar Fokları’na ev sahipliği yapması, çamur volkanları ve misafirperver halkıyla görenleri kendine hayran bırakan ülke Azerbaycan..

Azerbaycan bir çok hanlık tarafından yönetilmiş ve 1813 yılında sahip olduğu hanlıkların pek çok kısmı Rusya İmparatorluğu hâkimiyeti altına girmiştir. 1918 ile 1920 yıllarında Kafkasya Kurultayı toplanmış ve kurulan bu devlet, Orta Doğu’da ilk Cumhuriyet olmuştur.1920’de Kafkasya ötesi sosyalist Sovyet cumhuriyetler birliğine katılan ülke 30 Eylül 1991’de SSCB çöküşü ile bağımsızlığını tekrar ilan etmiş ve 28 Mayıs 1918'de de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuştur.

Ülkede Hazar Denizi'nden içeriye doğru, yüksek dağlarda ve diğer yüksek kesimlerde sert bir iklim görülür. Özellikle yüksek kesimlerde kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise serin geçmektedir. Ülkemiz ile arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunan ülkenin para birimi ise Azerbaycan Manatı’dır. Resmi dili Azerice olan ülkede yüzde 94 oranında Azeri Türkçesi konuşulmaktadır. Bu dilin yan ısıra konuşulan diğer bir dil ise Rusça’dır. Kullanılan priz sistemi ise C, F tipi priz sistemidir.

Müthiş bir gastronomi zenginliği bulunan ülkenin yemekleri başta olmak üzere, dinleyenleri büyüleyen müzik kültürü, etkileyici derin tarihi, pek çok mimari özelliği bünyesinde barındıran sanat müzeleri ve yüksek refah seviyesi ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir komşu ülke Azerbaycan..

Ayrıca Azerbaycan, oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Vizesiz olarak Türk vatandaşlarının ziyaret edebildiği Azerbaycan, Türk kültürü ile de ilişki halindedir. Dolayısıyla Azerbaycan turları kapsamında planladığınız ziyaretlerde, kültürel anlamda yabancılık çekmeniz olası değildir. Buna karşın Azerbaycan, son derece eşsiz doğal güzellikleri ve oldukça dikkat çeken mimarisiyle ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Azerbaycan kültürel faaliyetler ve sanatsal etkinlikler açısından da son derece gelişmiştir. Bu etkinliklerden en önemlileri müzik festivalleridir. Toplamda 5 büyük müzik festivaline ev sahipliği yapan Azerbaycan, bu festivallerle dünyanın farklı noktalarından birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Azerbaycan Vizesiz Turlar arasındadır. Türk vatandaşları 30 gün boyunca vizesiz konaklama imkanına sahiptir.  


Azerbeycan'da Gezilecek Yerler

Azerbeycan'da Gezilecek Yerler

Asya Turları arasında bulunan Azerbaycan’ın başkenti ve Kafkasların en büyük kenti Bakü‘nün tarihi yerlerinin olduğu eski kent yani İçeri Şehir’i (İçəri Şəhər) ve Sovyetler döneminde inşa edilen kısım ve modern Bakü’yü mutlaka gezmelisiniz. Ayrıca bölgede bulunan Kız Kulesi (Gız Qalası), Şirvan Şah Sarayı, Taza Pir Camii, Devlet Sanat Müzesi, Nizami Azerbaycan Edebiyat Müzesi, Halı Müzesi, Rus Kilisesi, Rostropovich Müzesi, TV Kulesi, Nariman Narimanov Evi Müzesi, El Yazmaları Müzesi, Dom Sovyet, Tagiyev Tarih Müzesi, Bakü Bulvarı, Nizami Caddesi, Havuzlu Meydan ve Ermeni Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ülkenin diğer bir büyük kenti Gence’de Şah Abbas Kervansarayı, Juma Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi ve Kafkas Arnavut (Alban) Kilisesi’ni de mutlaka gezmenizi öneririz. Ve Büyük Kafkas Dağları’nın eteklerinde yer alan Şeki , Han Sarayı, Kervansarayı ve İpek Yolu’da kesinlikle görülmesi gereken seçeneklerden bir kaçı olabilir. Tüm bunlar dışında ise ülkenin önemli tarihi parklarından biri olan Gobustan (Qobustan) Milli Parkı, antik mağaraları, kalıntıları, çamur volkanları ve grizu kayasıyla tarih ve sanat severlerin kaçırmaması gereken bir bölge diyebiliriz.

Azerbaycan'da Sanat ve Tarih

Azerbaycan'da Sanat ve Tarih

400-300 bin yıl önce Azerbaycan'da yerleşmiş ilkel insanların evriminde yeni bir aşama başlamıştır. Azıh mağarasında bir neandertalin çene kemiği (yaklaşık 350 yıl önce) tespit edilmiştir ve 100-30 bin yıl önce ülkede orta Paleolitik dönem yaşanmıştır. Bu sırada eski insanların ilkel yapısı oluşmuştur Aynı zamanda Azerbaycan'da yaşayan insanlar artık o dönemde komşu arazilerin sakinleri ile takas karakterli ilişkiler kurmuşlardır.Son olarak günümüze kadar ulaşabilen ülke 1991 yılında Sovyet Cumhuriyetlerini takip etmiş ve 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Azerbaycan sanatının elması Azerbaycan edebiyatıdır. Azerbaycan Edebiyatı geçmişte Nizami, Fizuli, Mehseti ve son yüz yıla bakacak olursak C. Memedguluzade F.Köçerli, M.Müşfiq, A. Cavad, H.Cavit gibi söz ustalarıyla ülkenin geçmişi ve bugününü sanat ve kültür alanında oldukça iyi yansıtmaktadır. Ayrıca Doğunun ve batının müzelerinde süs olmuş Tebriz, Gence, Guba, Karabağ, Şirvan halılarına ve Doğunun ilk opera ve balesinin bestekarı Azerbaycanlı Ü. Hacıbeyovu’ya da ev sahipliği yapmış olması Azerbaycan’ı daha da özel kılmaktadır.

Azerbaycan'da Yeme İçme

Azerbaycan'da Yeme İçme

Türk mutfağında meşhur olan pilavımızın Azerbaycan’da tam 200 çeşidi bulunuyor ve pilav Azerbaycan mutfağının şahı diye anılmakta. Safranla renklendirilen ve üzerinde çeşit çeşit garnitürlerle sunulan Azerbaycan pilavını mutlaka denemelisiniz. Türk sarması gibi üzüm yaprağından yapılan, fakat içerisine koyun yada dana eti konulan sarmalar da mutlaka denemeniz gereken ikinci lezzet önerisi olabilir.

Ayrıca uzun süre küplerde kısık ateşte kendi suyunda pişen koyun etinden yapılan ünlü Piti yemeğini özellikle Şeki şehrinde yemenizi tavsiye ederiz. Bunlar dışında ise; tavuğun içine cevizli bir karışım doldurarak sobada pişirilen Levengi, yoğurttan yapılan bir çorba çeşidi olan ve bizdeki mantının daha sulu ve üzerine kurutulmuş nane, maydonoz gibi bitkiler serpilerek sunulmasından oluşan Dovga’yı tatmadan asla dönmemelisiniz.

Azerbaycan'da Eğlence

Azerbaycan'da Eğlence

Bakü Turları ile de ziyaret edebileceğiniz ülkenin başkenti olan Bakü özellikle eğlence konusunda oldukça popüler ve tercih edilen bir bölge diyebiliriz. Eğlence hayatını büyük ölçüde pubların oluşturduğu bölgede sabahlara kadar çeşitli içkiler deneyebilir, mekanların içerisinde bulunan bilardo, langırt gibi oyunlarla gecenizi daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ayrıca şehirde publar dışında gece kulüpleri de bulabilmeniz mümkün. Fakat gece kulüplerinin sabit fiyatları olmadığı için hesap ödeme kısmına dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca lüks gece kulüpleri tercih etmek isteyenler için ise kılık kıyafete oldukça önem verildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Azerbaycan'da Ulaşım

Azerbaycan'da Ulaşım

Bakü’nün toplu taşıma sistemleri, şehir için yeterli düzeyde bulunmaktadır. Otobüsler ve metro sistemi sayesinde gitmek istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Üstelik toplu taşımaların arasında en düşük ücretli seçeneğin metro olduğunu ve diğer taşıma ücretlerinin de oldukça düşük olduğunu belirtmek isteriz.

Azerbaycan Turu Kaç TL?

Azerbaycan Turu Kaç TL?

Azerbaycan turu kaç TL, merak edenler için bölgeye yapılan ziyaretlerde tercih edilecek turların niteliklerine göre fiyatların farklılık gösterdiğiniz söylemek mümkündür. Bununla birlikte Azerbaycan’a son derece düşük maliyetlerle ulaşmak ve kültür turları kapsamında eşsiz bir seyahat deneyimi yaşamak mümkündür. Doğal güzellikleri ve tarihi mirası ile ön plana çıkıyor olsa da Azerbaycan’ın mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Anadolu mutfağı ile birçok ortak noktaya sahip olan bu mutfak kültüründe son derece çeşitliliğe sahip olan yemekler de vardır. Özellikle hamur işi lezzetler açısından Azerbaycan mutfağı oldukça geniş alternatifleri bünyesinde barındırır. Bununla birlikte Azerbaycan’a yapılan tur ziyaretlerinin büyük oranda yaz ve bahar aylarında yapılması önerilir. Keza Azerbaycan, büyük oranda ılıman kara iklimine sahip bir coğrafyada yer alıyor.