Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Çin Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Singapur Malezya Vietnam Hong Kong Turu
Yurt Dışı Tur
Çin Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Çin Turu
Yurt Dışı Tur
Çin Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Flash Promosyon Elegant Uzakdoğu Turu
Yurt Dışı Tur
Çin Turları
Süre: 10 Gece / 11 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
Güney Kore - Japonya - Tayvan - Hong Kong Turu
Yurt Dışı Tur
Çin Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Çin Halk Cumhuriyeti Turu Gezi Rehberi

Çin Halk Cumhuriyeti Turu Gezi Rehberi

Dünya`daki en eski ve en güzel uygarlıklardan biri olması, 500 yıl boyunca dış dünyaya kapalı kalan Yasak Şehir’e ev sahipliği yapması, Dünya’nın yedi harikasından biri olan Çin Seddi’ne sahip olması, Asya Kıtası'nın en büyük şelalesini kalbinde barındırması, Dünya’nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar güzel ve berrak nehirleri, soyu tükenmekte olan dev pandalar, altın maymun, Mançurya kaplanları, Yangtze timsahları, penguen, su aygırı gibi hayvanları koruyan hayvanat bahçelerine sahip olması ve kusursuz doğasıyla masallar ülkesi de diyebileceğimiz Çin Halk Cumhuriyeti..

Köklü bir geçmişi olan ülke binlerce yıl boyunca hanedanlık tarafından yönetilmiştir. 1912’de milliyetçilerin yönetimi ele geçirmesinden sonra 1949’ya milliyetçileri yenen komünist Çinliler Mao önderliğinde ülkenin yönetimini ele geçirmiştir. Çin Komünist Partisi yöneticisi Mao öldükten sonra ise ülkedeki halk “ılımlılar” ve “radikaller” olarak ikiye ayrılmıştır. Daha sonraki yıllarda Çin ile Japonya arasında “Barış ve Dostluk” antlaşması imzalanmış ve Çin batıya açılmaya başlamıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin farklı bölgelerinde Muson, Tropikal Savan, Çöl, Kurak ve Karasal olmak üzere pek çok iklim türü görülmektedir. Güney bölgelerinde muson ikliminin hâkim olduğu Çin Halk Cumhuriyeti'nde, özellikle kuzeybatı kesimlerinde sert kara iklimi hüküm sürmektedir. Ülkemiz ile arasında 5 saatlik zaman farkı bulunan Çin Halk Cumhuriyeti’nin para birimi ise Çin Yuanı’dır. Resmi dili Çince’dir fakat tanınan diller arasında Moğolca, Tibetçe ve Uygurca’da bulunmaktadır. Kullanılan priz tipi ise A, C ve I tipi priz sistemidir.

Uzak Doğu Turları arasında Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve surları, korunmuş parkları, masmavi nehirleri, kültürel yapısı, gelişmişlik ve refah seviyesi, görmeye doyamayacağınız bir çok manzaraya sahip oluşuyla Çin Halk Cumhuriyeti mutlaka görülmesi gereken ülkelerden bir tanesi..

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Gezilecek Yerler

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Gezilecek Yerler

Yapımına milattan önce 221 senesinde başlanan ve ülkenin kuzeybatısı boyunca uzanan Çin Seddi, MS 608’de, yani yaklaşık 800 yılda tamamlanmış olmasıyla mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. Ayrıca Çin Seddi’nin UNESCO tarafından 1987 yılında Dünya mirası listesine alındığını da söylemeden geçmeyelim. Şensi eyaletinde bulunan ve Çin’in ilk hükümdarı Ghin Shi Huang’ın mezarında bulunan pişmiş kilden (terakota) yapılan heykellerden meydana gelen Toprak Heykeller’i de mutlaka görmelisiniz. MÖ 2. yüzyılın başlarına ait bu heykeller Şensi’nin Şian merkezinde 1974’te bir çiftçi tarafından tesadüfi bir şekilde ortaya çıkarılmış ve mezarın yapımında yüz binlerce kişi çalışmıştır. Toprağın altında hala binlerce askerin ve savaş aracının bulunduğu öngörülen bu heykel yapıları görmeden asla dönmemelisiniz.

Ayrıca muhafaza edilen en büyük tarihi ahşap bina unvanı ile anılan Yasak Şehir ve kırmızı sütunları ve altın işlemeli motifleriyle oldukça etkileyici bir yapı olan, ayrıca yeryüzündeki cenneti simgeleyen ve 1998 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Cennet Tapınakları’nı da mutlaka görmenizi öneririz.
Çin 'in başkenti Pekin 'de bulunan ' Yasak Şehri ' gezebileceğiniz Pekin Turları 'mız Çin seyehatinizde sizin için bir alternatif olabilir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Sanat ve Tarih

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Sanat ve Tarih

Çin Halk Cumhuriyeti’nin köklü tarihi 1 Ekim 1949 tarihinde Çin İç Savaşı'nın Çin Komünist Partisi tarafından kazanılmasının ardından Çin'in kuruluşunun ilan edilmesinden itibaren başlamaktadır.Çin Halk Cumhuriyeti birkaç on yıl boyunca Çin ile eş anlamlıydı olduysa da daha sonrasında Çin Halk Cumhuriyeti olarak anılmaya başlamıştır.1976'da Mao'nun ölümünden sonra Zhou Enlai başbakan olmuş ve daha sonra yeniden başkan değiştiren ülke son olarak günümüzde Şi Cinping tarafından yönetilmektedir.

Ülke tiyatro, sinema ve edebiyat alanında gösterdiği gelişmelerin yanı sıra tarihi yapısını yansıtan muazzam müzeleriyle ve kendine has kültürüyle sanata ve tarihe oldukça önem vermektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Yeme İçme

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Yeme İçme

Çin’e ilk gidenlerin ilk alışması gereken yemeklerden biri şüphesiz Çin usulü bizim lapa diye bildiğimiz yağsız tuzsuz pirinç pilavı olabilir. Bunlardan özellikle en meşhur olanı Shou Zhuafan adlı yemektir. Genellikle havuç ve kuzu etiyle kavrulan pilav tek başına olmasına rağmen oldukça doyurucu ve lezzetli bir yiyecek diyebiliriz. Güney Çin’de daha çok tercih edilen, içine karides doldurulup özel kaplarda buharda pişirilen Xiajiao yani Çin mantısı’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden bir diğeri olabilir.

Geçmişte kraliyet menüsünde yer alan, çiğde ağacı odunu ateşi üzerine asılı şekilde yavaş yavaş pişirilen ve pişirildikten sonra ince dilimler halinde kesilip ince kıyılmış yeşil soğan, havuç gibi sebzelerin yanı sıra lavaş ve barbekü sosuyla servis edilen Pekin ördeği’de ülkede en çok tercih edilen yiyeceklerden bir tanesidir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Eğlence

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Eğlence

Özellikle Şanghay bölgesi doğunun Paris’i olarak anılmakta. Kaliteli yemekleri, lüks eğlence mekanları, şık restoranları yanı sıra oldukça hareketli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan şehirde sabahlara kadar eğlenebilmeniz mümkün. Rock ve Jazz müziğin popüler olduğu şehirde gece şovları da oldukça ünlüdür.

En özel ve popüler olan Shangcheng Akrobasi Şov ve Era İntersection of Time’a mutlaka katılmanızı öneririz. Ayrıca bunlar dışında şampanya dolu masaları ve parlak ışıklarıyla görenleri büyüleyen büyük Şanghay kulüplerinde de güzel vakit geçirebilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Ulaşım

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Ulaşım

Taksiler Çin’de şehir içi ulaşım için kullanılan en yoğun araçlardır diyebiliriz. Çin’deki taksimetre ücretleri nispeten ucuz olmakla birlikte, gidilen uzaklık üzerinden, gece ve gündüz olarak değiştiğini belirtelim. Küçük kentlerde taksilerdeki denetimin az olması nedeni ile taksiciler genellikle taksimetre açmak istemezler ve yüksek ücret alınması yaygın bir durumdur bu sebeple dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca Çin’de taksicilerin İngilizce bilememe ihtimaline karşı gideceğiniz adresin Çince yazılmış olması önemlidir.

Ayrıca metro sistemi Sanghay, Pekin, Guangzhou, Tianjin ve Shenzhen gibi büyük şehirlerde yoğun ve yaygın olarak hizmet vermektedir. Sadece Sanghay’da 11 farklı metro hattı, her metro hattında ortalama 30 durak ve her bir hatta ortalama 4 dakikada bir metro seferi bulunmaktadır ve metrolar trafiğin yoğun olduğu saatlerde, taksi bulmanın zor olduğu zamanlarda ve gidilecek mesafenin uzak olduğu durumlarda ekonomik bir tercih olabilir. Bunun dışında ise şehir içinde seyahat ederken otobüsleri de tercih edebilirsiniz.
Uzak Doğu kültürünü yakından tanımak ve uzun bir tatil yapmak isterseniz Hong Kong Turları 'mızı da tavsiye ederiz.