Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Danimarka Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
İskandinavya Işıkları
Yurt Dışı Tur
Danimarka Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Büyük İskandinavya Turu
Yurt Dışı Tur
Danimarka Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Danimarka Turu Gezi Rehberi

Danimarka Turu Gezi Rehberi

Dünya sıralamasında refah düzeyi, satın alma gücü, mutlu insan oranı en yüksek olan Norveç, İsveç ve Danimarka 'dır ve bu ülkeler İskandinavya ülkeleri olarak bir çatı altında ifade edilirler. İskandiyavya Turları 'mıza katılarak bu 3 ülkenin yaşam koşullarını, doğal güzelliklerini ve tarihi yapılarını gezebilirsiniz.

Bisiklet yolculuklarıyla tüm dünyaya nam salmış, aynı zamanda dünyanın en popüler oyuncaklarından biri olan legoların doğduğu yer olan Kuzey Avrupa’nın güneyindeki İskandinav ülkelerinin en küçüğü Danimarka..

100.000 yılı aşan toprak geçmişi olan ülke, kuzeyde yer alan konumu nedeniyle son buzul çağında insanlar tarafından terk edilmiştir. Milattan önce 12.000 yılı civarında buzulların geri çekilmesiyle ise insanlar tekrar Danimarka topraklarına yerleşmişlerdir. Milattan önce 3000 yılı civarında Danimarka'nın yerlileri topraklarını işlemeye başlamış ve Demir Çağı'nda İskandinavya'nın ikliminin soğuk ve yağışlı olması sebebiyle bu dönemde yerliler güneydeki Germanya bölgesine göç etmiştir. Zengin ve geniş bir mimariye sahip olan ülkenin geçmişi oldukça iyi korunmuştur ve Danimarka insanları oldukça vatansever ve misafirperver bir toplum olmalarıyla oldukça ses getirmişlerdir.

Ilıman iklim etkisi altında bulunan ülke kışları ılık geçirirken özellikle Ocak ayında sıcaklıklar eksi 15 derecelere kadar düşmektedir. Yaz ayları ise oldukça serin geçmektedir. Ülkemiz ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunan Danimarka’nın para birimi ise Danimarka Kronu’dur. Resmi dili Danca olan ülkede ayrıca İngilizce dili de oldukça yaygın konuşulmaktadır. Ülkede kullanılan priz sistemleri ise K,C,F,K türü priz sistemleridir.

Masmavi nehirleri, ünlü tren garı buluşmaları, leziz yemekleri, düzeni, hukukun üstünlüğü konusunda dünyadaki 115 ülke içerisinde 1. Sırayı kapması sebebiyle kendinden oldukça söz ettiren ülke, mutlaka görülmesi gereken Avrupa cennetlerinden bir tanesi..

Danimarka'da Gezilecek Yerler

Danimarka'da Gezilecek Yerler

Müzeleri ve tarihi yapılarıyla ünlü olan Danimarka’da ilk görülmesi gereken yerlerden bir tanesi 17.yy başlarında inşa edilen, bir gölün tam ortasında konumlanmış ve Milli Tarihler Müzesi’ne ev sahipliği yapan Frederiksborg Sarayı’dır. İskandinav bölgesindeki en iyi sanat koleksiyonlarından birini barındıran sarayda gezerken duvarlardaki ve çevredeki sanat eserleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diğer görülmesi gereken yerlerden biri ise İsveç şehri Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan 8 km uzunluğundaki mühendislik harikası diyebileceğimiz Oresund Köprüsü’dür. 2000 yılında açılan köprüde hem karayolu hem demiryolu kullanarak ulaşım sağlanabilmek mümkün.
Ayrıca Roskil’de yer alan Viking Gemi Müzesi’ni görmeden Danimarka’dan dönmek asla olmaz. Dünya gemicilik tarihinde çok oldukça önemli bir yere sahip olan Vikingler’den kalan gemiler ve bu gemilerin nasıl yapıldığını görmek isteyenler için hazırlanmış olan bu müzeyi gezerken hayran kalacağınızı söylemek isteriz.
Bunlar dışında ise Skagen Sahili, Legoland Billund, Küçük Deniz Kızı Heykeli ve Den Gamle By ünlü Açık Hava Müzesi’ni de mutlaka gezmenizi öneririz.

Aynı zamanda tatil seçeneklerimiz arasında bulunan Danimarka 'yı diğer 3 İskandinav ülkesi ile birlikte İskandinav Turları 'mıza katılarak gezebilirken benzer şekilde Benelux Turları 'mız ile  Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’u , Baltıklar Turları 'mız ile de Litvanya, Letonya ve Estonya ' yı tek bir turla keşfedebilirsiniz.


Danimarka'da Sanat ve Tarih

Danimarka'da Sanat ve Tarih

Danimarka'da yaygın olarak görülen Turba bataklıkları arkeolojik açıdan büyük bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. İlk Çağlardan kalan yazılı hiçbir belge bulunmadığı için bu bataklıklarda keşfedilen ve oldukça iyi bir şekilde korunmuş olan insan vücutları tarihçilere o dönemdeki Danimarkalıların kültür ve yaşam biçimleri hakkında bir fikir verebilmektedir.

Sanat konusunda da tarihte olduğu kadar kendinden bahsettiren ülke, ünlü açık hava müzeleri, sergileriyle ve mimarileriyle adeta sanatseverleri kendine hayran bırakacak kültürel birikime sahiptir. Özellikle Legoland Billund ve Den Gamle By açıkhava müzesini gezerken ülkenin sanata dair duruşunu anlayabilmeniz fazlasıyla mümkün olacaktır. 

Danimarka'da Yeme İçme

Danimarka'da Yeme İçme

Danimarka'da yemek denilince çavdar ekmeğinin üzerine; ringa balığı, yılan balığı, somon balığı gibi farklı etler konularak servis edilen Smørrebrød, ülkenin en popüler yiyeceklerinin başında gelmektedir. Ana yemeklerden önce bir şeyler atıştırmak isterseniz bu sandiviçleri tercih edebilirsiniz.
İçi reçelli, çikolatalı ve daha birçok farklı malzemeyle doldurabilen tatlı bir çörek çeşidi olan Wienerbrød ise yine Danimarka ziyaretiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken, tam bir beş çayı tatlılarından bir tanesi diyebiliriz.

Ayrıca ana yemek seçeneği olarak sunulan, püre halindeki elmaların arasına pastırma dilimleri serilip servis edilmesinden oluşan Ebleflaesk’de karnı acıkanlar için muazzam bir yemek tercihi sayılabilir. Tarteletter, Porridge, Frikadeller gibi diğer seçenekler de ülkede tadabileceğiniz lezzetlerden birkaç tanesi olarak bizim size önerimiz olabilir.

Danimarka'da Eğlence

Danimarka'da Eğlence

Ülkede özellikle Pazar ve Perşembe akşamları oldukça hareketli olan gece hayatı, gece yarısı başlayıp sabaha kadar devam etmesiyle bilinmektedir. Ayrıca ülkenin başkenti Kopenhag gece eğlenceleri için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz.

Diskolardan, barlara,caz kulüplerinden sirklere kadar çeşitli eğlence mekanlarının bulunduğu bu şehirde sabahlara kadar doyasıyla eğlenebilirsiniz. Ayrıca açık sahnelere giderek paylaço eğlencelerine katılabilir, yada şehrin ünlü Caz festivallerinde müziğe doyabilirsiniz. Bakken Kbh, Hive,Zen Club ve KB3 isimli popüler mekanlar size önerimiz olabilir.

Danimarka'da Ulaşım

Danimarka'da Ulaşım

Özellikle Kopenhag bölgesinde şehir içi ulaşım için bir çok kişi bisikleti tercih etmektedir. Bu nedenle yürürken bisiklet yoluna girmemeye özen göstermelisiniz.

Şehirde toplu taşıma ulaşım ağı oldukça geniş ve kullanışlı olduğundan bisiklet dışında S-Trains, metro, otobüs ile de seyahat edebilirsiniz .Biletlerinizi ise otomatik bilet makinelerinden yada satış ofislerinden temin edebilirsiniz fakat kullanmadan önce platformlarda bulunan sarı makinelerde valide etmeniz gereklidir.