Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar

Doğu Avrupa Turu

Tur : Yurtdışı Tur COT-348
Eski Bir Turumuzu İncelemektesiniz. Bu Program Pasiftir.
 • GENEL BİLGİLER
 • TUR PROGRAMI
 • FİYAT İÇERİĞİ
 • FİYATLAR
 • YORUMLAR
 • GRUP TALEBİ
GENEL BİLGİLER

Doğu Avrupa Turu Gezi Notları

  Sofya'da “Hoşgörü Üçgeni” meydanında üç temel dinin ibadethanesini göreceğiz
  “Balkanların Paris’i” denilen Bükreş tarih ve eğlence birarada
  Şirin bir Orta Avrupa kenti olan Lviv'de mimariye hayran olacağız
  Dinyeper Nehri’nin kıyısına kurulan Kiev'de şiir gibi fotoğraflar çekmek mümkün
  Ukrayna’nın eğlence başkenti sayılan Odessa'da enerjimiz yükselecek
  İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan Kişinev’i unutamayacaksınız
TUR PROGRAMI

Doğu Avrupa Turu Tur Programı

1. Gün    İstanbul-Sofya
İstanbul-Sofya
Gece saat 22.00'de Kadıköy’de (Evlendirme Dairesi’nin yanı), 22.30'da Mecidiyeköy’de (Migros’un önü), 23.00'de İncirli’de (Ömür Plaza önü) ve 23.30’da Bahçeşehir’de (Isparta Kule Tır Parkı) buluşup yola çıkacağız. Sterilize edilmiş özel otobüslerimizle Tekirdağ güzergâhı üzerinden yolculuğumuza devam edecek, BCCP-Kapıkule’de (Kapitan Andreevo) gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayacak, yolculuğumuza devam ederek sabah saatlerinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ulaşmış olacağız.
2. Gün    Sofya-Bükreş
Sofya-Bükreş
Şehre vardığımızda panoramik şehir gezimizi gerçekleştirecek ve ülkeye özgü üç temel dinin ibadethanesini (cami, sinagog ve kilise) bir arada barındıran, “Hoşgörü Üçgeni” denilen meydanı; Sofya Piskoposluğu’na ait olan Sveta Nedelya Kilisesi’ni; şehrin en eski binalarından biri olan ve geçmişi 4. yüzyıla dayanan Rotonda Georgi Kilisesi’ni; 1907-14 yıllarında Ruslar tarafından inşa edilen Aziz Nikolas Rus Kilisesi’ni; Bulgaristan’ın simgesi kabul edilen ve 1912 yılına kadar süren bağımsızlık mücadelesi sırasında Bulgaristan için ölen Rus askerlerinin anısına inşa edilen Aleksander Nevski Katedrali’ni; modern Sofya’nın hükümet binalarını; on altıncı yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen ve Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Camii’ni göreceğimiz gezimizin ardından serbest zaman. Rehberimizin belirlediği saatte buluştuktan sonra Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitmek üzere yola çıkacağız. Balkan coğrafyasının en güzel şehirlerinden biri olduğu için “Balkanların Paris’i” denilen Bükreş’e vardığımızda panoramik gezimize de başlayacağız. Şehrin başlıca meydanlarını (Unirii, Üniversite, Zafer, Devrim, Charles De Gaulle); “Halk Evi” olarak bilinen ve Çavuşesku tarafından inşa ettirilen parlamento sarayını; hükümet binalarını; Roma kalıntılarının bulunduğu Ataneum’u; Kraliyet Sarayı’nı; şehrin eski merkezini; zafer takını; Tarih Müzesi’ni; Romanya’nın havacılık tarihini simgeleyen Havacı Kahramanlar Anıtı’nı; şehirdeki Atatürk Meydanı’nı ve anıtını göreceğimiz gezimizin ardından hem dinlenmek hem de konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Sonrası serbest zaman. Akşam saatlerinde dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek ve şehrin en eğlenceli mekânlarında farklı bir Romanya deneyimi yaşama fırsatı sunacak Romen Gecesi Turu’na katılabilecekler (55 Eur). Ardından dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Geceleme otelimizde.
3. Gün    Bükreş-Lviv (otobüsle, yak. 801 km)
Bükreş-Lviv (otobüsle, yak. 801 km)
Kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak otobüsümüze binecek ve Lviv’e doğru yola çıkacağız. İkinci Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş ender yerleşimlerinden, trafiğe kapalı meydan ve caddeleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv’e vardığımızda dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Geceleme otelimizde.
4. Gün    Lviv
Lviv
Kahvaltıdan sonra Lviv panoramik gezimizi yapacağız. Yüz yıldan fazla süre Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yönetiminde kalan, Gotik ve Rönesans üslubunda yapılmış, günümüzde hemen hemen tamamı korunmuş binalarıyla şirin bir Orta Avrupa kenti olan, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, “aslanlar kenti” adıyla anılan Lviv’in opera binasını, ünlü Maria Zankovetska Tiyatrosu binasını, Svobada Meydanı’nı, Lychavik Mezarlığı’nı, uzaktan Lviv Kalesi’ni, St George Yunan-Katolik Katedrali’ni, Cizvitlerden kalma Aziz Petrus ve Pavlos Kilisesi’ni, Dominiken Katedrali ve Manastırı’nı, Katedral Meydanı’ndaki Boim Şapeli’ni, Rynok Meydanı’nı görecek ve kentin farklı yüzleri hakkında fikir edineceğiz. Turumuzun ardından serbest zaman; ancak dileyen misafirlerimizle ekstra düzenlenecek Öğle Yemekli Şatolar Turu’nu gerçekleştireceğiz (65 Eur). Yakınlarında pek çok şato barındıran ancak en çok Potosky Sarayı ile bilinen şehrin “Altın Nal Bölgesi” olarak anılan şatolar bölgesinde ziyarete açık olan iki tanesini göreceğimiz turumuzda geçmişe, şövalye dönemine uzanan bir zaman yolculuğu yapacağız. Sonrası serbest zaman; ancak dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Lychakiv Mezarlığı Turu’na katılabilecekler (25 Eur). On altıncı yüzyıla kadar kimsesizler mezarlığı olarak kullanılan ve on sekizinci yüzyıldan itibaren siyasetçilerin, sanatçıların, varlıklı ailelerin defnedildiği, günümüzde “tarih ve kültür müzesi” kapsamına alınan toplam 42 hektarlık bu mezarlıkta önemli heykeltıraşların tasarlayıp yaptıkları muhteşem güzellikteki mezar anıtlarını göreceğiz. Yüzlerce yıllık ağaçları, kuş sesleri ve dingin ortamın her biri olağanüstü bir ustalığın eseri olan mermer heykellerle buluştuğu, film setini andıran bu mekânda Ukrayna, Polonya ve Rusya tarihinden önemli olayları da anma imkânı bulacağız. Bu keyifli turumuzun ardından dinlenmek ve konaklamak üzere otele döneceğiz. Geceleme otelimizde.
5. Gün    Lviv-Rivne-Kiev (otobüsle, yak. 540 km)
Lviv-Rivne-Kiev (otobüsle, yak. 540 km)

Kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak otobüsümüze binecek ve Kiev’e doğru yola çıkacağız. Yolculuğumuz sırasında Ukrayna’nın en şirin yerleşim beldelerinden biri olan Rivne’de durup hem biraz dinlenecek hem de bol bol fotoğraf çekebileceğiz. Ardından Kiev’e ulaşmak üzere yolumuza devam edeceğiz. Dinyeper Nehri’nin kıyısına kurulan, adını (bir efsaneye göre) Kiy, Şek, Horiv ve Lybid adlı dört kardeşin en büyüğü Kiy’den alan, Hazarlar tarafından kurulduğu da ileri sürülen Kiev’e yaklaşık sekiz saat sonra vardığımızda panoramik şehir gezimize de başlayacağız. Ormanı andıran korularıyla dünyanın en yeşil şehirleri arasında yer alan Kiev’de şehri çevreleyen ve 1100 metre boyunca pek çok eğlenme, alıveriş, kültürel faaliyet alanı barındıran, oldukça işlek Kreschatik Caddesi boyunca ilerleyeceğiz. Gezimizde Mariyinsky Parkını ve Sarayı’nı; on birinci yüzyılın başında inşa edilmeye başlayan (Ayasofya Katedrali olarak da bilinen) Azize Sofya Katedrali’ni; eskiden şehrin etrafını saran surların ana kapısı sayılan ancak günümüzde tek başına ayakta kalan Altın Kapı’yı; ülkenin tüm toplumsal olaylarına şahit olan Özgürlük Meydanı’nı göreceğiz. Ardından dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize yerleşeceğiz. Geceleme otelimizde.

 

6. Gün    Kiev
Kiev
Kahvaltıdan sonra serbest zaman; ancak dileyen misafirlerimizle ekstra düzenlenecek İkinci Dünya Savaşı Müzesi ve Pechersk Manastırı Turu’nu gerçekleştireceğiz (55 Eur). Bu gezimizde ilk durağımız açık ve kapalı kısımlardan oluşan İkinci Dünya Savaşı Müzesi olacak. Yol üzerinde şehrin simgesi olan Anavatan adlı heykelini de görüp hikâyesini dinleyecek, Ukrayna tarihi hakkında çarpıcı bilgiler almak üzere müzeye geçeceğiz. Müzenin açık kısmında Sovyet ordusunun Afganistan Savaşı’nda ve İkinci Dünya Savaşında kullandığı mühimmatları ve savaş araçlarını, üç kattan oluşan kapalı kısımda ise İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan, tamamen orijinal araç gereçleri yakından görme imkânı bulacağız. Savaşın insanlığa verdiği zararı en çarpıcı örneklerle göreceğimiz bu gezinin ardından “Mağara Manastırı” olarak da bilinen Pechersk Manastırı’na geçeceğiz. Aslında bir yapı kompleksi olan ve bünyesinde altısı yeri altında olmak üzere toplam 18 kilise barındıran, on birinci yüzyıldan kalma manastırın mistik ve ruhani ortamı bizi hemen kuşatacak. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, Ortodoks Slavlar için kutsal dini merkezlerden biri olan bu komplekste ve bahçesinde yapacağımız geziden sonra serbest zaman. Öğleden sonra dileyen misafirlerimizle ekstra düzenlenecek Kiev Metrosu Kültür Turu ve Dinyeper Nehri Üzerinde Tekne Turu’nu gerçekleştireceğiz (55 Euro). 1960 yılında inşa edilen, hepsi ayrı tarzda yapılmış 50 istasyon, üç ana hat ve iki yardımcı hattan oluşan metro hakkında bilgi alırken ağın 105,5 metre derinlikteki “en derin” noktasına, Kiev Arsenal durağına da gideceğiz. Günde bir buçuk milyona yakın kişinin ulaşımını sağlayan metroda yapacağımız bu kültürel gezinin ardından Kievlilerin günlük hayatlarına tanık olmak ve alışveriş yapmak amacıyla Andreyevskiy Yokuşu’na gideceğiz. Dinyeper Nehri’nde yapacağımız hayranlık uyandırıcı tekne turundan sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otele döneceğiz. Geceleme otelimizde.
7. Gün    Kiev-Uman-Odessa (otobüsle, yak. 480 km)
 Kiev-Uman-Odessa (otobüsle, yak. 480 km)
Kahvaltıdan sonra Ukrayna’nın eğlence başkenti sayılan Odessa’ya gitmek üzere yola çıkacağız. Yolculuğumuz sırasında Ukrayna’nın milli kahramanı Taras Şevçenko’nun şiirlerinde sık sık bahsettiği Uman şehrine uğrayacağız. On sekizinci yüzyıldan İkinci Dünya Savaşı’na kadar çok sayıda Yahudi’nin yaşadığı, savaş sırasında ibadethaneler ve mezarlıklar dahil her yerinin tahrip edildiği şehre vardığımızda panoramic gezimize başlayacağız. Gezimiz sırasında Hasidizm’in babası Baal Şem Tov’un torunu Bratslavlı Rabbi Nachman’ın her yıl on binlerce Yahudi tarafından hac ziyaretinde bulunulan mezar anıtını; güzelliğiyle ünlü Sofia Pototsky’nin anısına eşi tarafından yaptırılan Sofiyivka Parkı’nı; Uman Çeşmes’ni ve pek çok güzel yapıyı gördükten sonar kısa bir süreliğine dinlenme molası vereceğiz. Rehberimizin belirteceği saatte buluşup yolculuğumuza devam edeceğiz. İnsanlık tarihi boyunca Karadeniz kıyısındaki en önemli liman şehirlerinden biri olan Odessa’da yapacağımız gezi sırasında şehirde hüküm sürmüş Tatarlar’ın, Osmanlılar’ın, Ruslar’ın izlerini göreceğiz. Rus hâkimiyetine girmeden önce Hacıbey (bazen de Hocabey) olarak anılan şehrin yemyeşil atmosferini, geniş parklarını ve sahil şeridini görecek, ünlü Ulusal Opera Binası’nı, şehrin tarihinde önemli bir yeri olan Çariçe II. Katerina’nın heykelini, “Potemkin Zırhlısı” filmindeki ünlü sahnenin çekildiği Potemkin Merdiveni’ni ve daha pek çok eşsiz mimari örneklerini yakından görme fırsatı bulacağız. Gezimizin ardından dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Dileyen misafirlerimiz, şehrin araç trafiğine kapalı ve neşeli sokaklarında renkli bir Odesa deneyimi yaşayabilecekler.  Geziden sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize döneceğiz. Geceleme otelimizde.
8. Gün    Odessa
Odessa

Kahvaltının ardından serbest zaman; ancak dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Katakomp Turu’na katılabilecekler (60 Eur). Şehrin altında geniş bir alana yayılan bir yeraltı labirenti olan katakomplarda yapacağımız özel gezimizde 200 yıl önce inşa edilen, toplam uzunluğu yaklaşık 3500 kilometreyi bulan tünellerin yakın tarihte taşıdığı önemli rol hakkında bilgi alacağız. İkinci Dünya Savaşı sırasında üç yıl boyunca Nazi işgali altında kalan şehirde yerel direnişçilerin (partizanlar) kullandıkları, hatta yaşadıkları tünellerde döneme özgü eşyaları göreceğiz. Sonrası serbest zaman; ancak dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Degüstasyonlu Shustov Konyak İmalathanesi Turu’na katılabilecekler (35 Eur). 1899 yılında imalathaneyi satın alan ve tüm Rusya’da “Konyak ve Votka Kralı” olarak anılan Nikolay Leonidovic ile mekânı günümüze kadar ulaştıran ailesi hakkında bilgi alacağımız gezimizde unutulmaz anılar biriktireceğiz. Üretilen eşsiz konyakları tadacak, konyak üretim tekniklerini, inceliklerini ve üretim aşamalarını da göreceğiz. Ardından dileyen misafirlerimizle ekstra düzenlenecek Odessa Tekne Turu’nu gerçekleştireceğiz (35 Eur). Odessa plajlarını, gece hayatıyla ünlü Arcadia Bölgesini, Meçhul Bahriyeli Anıtı’nı göreceğimiz bu harika geziden sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize döneceğiz. Geceleme otelimizde.

 

9. Gün    Odessa-Kişinev (otobüsle, yak. 200 km)
Odessa-Kişinev (otobüsle, yak. 200 km)
Kahvaltıdan sonra otelden ayrılacak ve Moldova’nın şirin başkenti Kişinev’e gitmek üzere yola çıkacağız. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan Kişinev’e vardığımızda panoramik gezimize başlayacak ve parklarla çevrili bembeyaz binalarıyla hoş bir görüntüsü olan, masmavi gölleri, geniş bulvarlarıyla doğanın içinde adeta bir mücevher gibi yükselen şehrin önemli yapılarını göreceğiz. Türk-Rus Savaşı’nda Rus galibiyeti anısına inşa edilen Zafer Takı’nı; İsa’nın Doğuşu Metropolitan Katedrali’ni; Ulusal Müze’yi, Şehir Kütüphanesi’ni ve daha pek çok tarihi yapıyı gördükten sonra serbest zaman. Ancak dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Milesti Mici Mahzen Turu’na katılabilecekler (45 Eur). Yaklaşık 200 yıldan bu yana önce taş ocağı sonra da sığınak olarak kullanılan, nihayet 1969 yılında şarap mahzeni olarak faaliyete geçen bu yerde unutulmaz lezzetler tadacağız. Yerin 50 metre altında ve 200 kilometre uzunluğunda olan, yaklaşık iki milyon şişenin saklandığı, hatta 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en büyük şarap madeni olarak kaydedilen Milesti Mici mahzenindeki ilginç gezimizden sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Dileyen misafirlerimiz akşam saatlerinde başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürecek olan keyifli bir etkinliğe, ekstra düzenlenecek Moldova’da Gecenin Rengi’ne katılabilecekler (75 Eur). Geziden sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize döneceğiz. Geceleme otelimizde.
10. Gün    Kişinev-Köstence-Varna (otobüsle, yak. 612 km)
Kişinev-Köstence-Varna (otobüsle, yak. 612 km)
Kahvaltıdan sonra Varnaya doğru yolculuğumuza başlayacak. Kişinev ve Köstence yolculuğumuz esnasında rehberimizin belirlediği yerlerde dinlenme ve yemek molaları vereceğiz.Varnaya vardığımızda panoramik gezimize başlayacak ardından hem dinlenmek hem de konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Sonrası serbest zaman. Akşam saatlerinde dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek ve şehrin en eğlenceli mekânlarında farklı bir Bulgar deneyimi yaşama fırsatı sunacak Bulgar Tavernası Turu’na katılabilecekler (35 Eur). Geziden sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize döneceğiz. Geceleme otelimizde
11. Gün    Varna-Burgaz-İstanbul (otobüsle, yak. 462 km)
Varna-Burgaz-İstanbul (otobüsle, yak. 462 km)
Kahvaltıdan sonra İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak. Yolculuğumuza Burgaz üzerinden ilerleyerek yapacağımız dönüş yolculuğumuz esnasında rehberimizin belirlediği yerlerde dinlenme ve yemek molaları vereceğiz. İstanbul’a vardığımızda turumuz da sona erecek. Eve hoş geldiniz!
FİYAT İÇERİĞİ
DAHİL OLAN HİZMETLER

  9 (sekiz) gece oda + kahvaltı konaklama (Bükreş 1 gece, Lviv 2 gece, Kiev 2 gece, Odessa 2 gece, Kişinev 1 gece, Varna 1 gece),
  Sofya-Bükreş-Lviv-Kiev-Odessa-Kişinev - Varna  panoramik şehir turları,
  Tüm şehirlerarası transferler,
  Otel vergileri,
  Türkçe rehberlik hizmetleri

DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

  Yurtdışı çıkış fonu
  Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar,
  Şoför ve rehber bahşişleri (İsteğe bağlıdır)
  Vize Bedeli (çok girişli Schengen veya Bulgar+Romanya vizesi gerekmektedir. Ukrayna ve Moldova Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.)
  Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri
  Müze ören yeri giriş ücretleri

NOTLAR
T.C vatandaşları için vize uygulaması vardır. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ve “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan acente sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

 

T.C. vatandaşı olmayanlar seyahat etmek istedikleri ülke ve/veya ülkelere girişte vize ihtiyacı olup olmadığı bilgisi için ilgili konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.


Vize başvuruları, tur hareketinden 3 ay öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Vize sürecinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve konsolosluklarda oluşabilecek dönemsel yoğunluklardan ve/veya uygulama farklılıklarından etkilenmemek adına vize başvurularının bir an önce tamamlanması tavsiye olunur.


T.C. Hususi (Yeşil) pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.


Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.
Satın alınan tura kayıt esnasında; misafir tarafından pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme doğru şekilde girilmesi/beyan edilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin ceza bedeli misafirlere yansıtılır.
Tatil Eksper tarafından, oda ile ilgili talepler (yüksek kat, genel alanlara yakın, sigara içilen/içilmeyen, yatak tipi) otele bildirilir. Ayırtılan odaların, otelin müsaitliğine göre misafirin tercihleri doğrultusunda olmasına özen gösterilir. Bu taleplerin gerçekleşmesi otele giriş sırasındaki müsaitliğe bağlıdır ve Tatil Eksper tarafından garanti edilemez.
3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması vardır, bu tip odalarda 3. Kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluşmaktadır. Misafirlerimiz 3 kişilik oda ve/veya çocuklu rezervasyonlarında standart odaya eklenecek ilave yataklar nedeniyle odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.
Otel rezervasyonlarında belirtilen, yetişkinler ile konaklayacak çocuk sayısı ve çocukların yaşları misafirlerimizce hatalı beyan edilir ise ilgili oteller ek bedel tahsil edebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yanlış beyanda bulunan misafire aittir. Otel tarafından çocuklar için yaş tespitine yönelik kimlik talep edilebilir.
Çocuk fiyatları ancak çocuğun iki yetişkin yanında konaklaması durumunda geçerlidir. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan yaş grubuna uyan, “tek çocuk” için geçerlidir.
Bazı ülkeler şehir, turizm ya da yerel düzeyde vergiler ile ilgili farklı uygulamalara sahiptir. Programda dahil olmadığı belirtilmeyen tüm turlarda, bu şekilde uygulanmakta olan her türlü şehir, turizm ya da diğer vergiler, giriş veya çıkış sırasında otel tarafından, misafirden tahsil edilir.
Tatil Eksper zorunlu durumlarda veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
Olası ekstra harcamalar için otele girişte, resmî kurumlarca düzenlenmiş fotoğraflı kimlik/pasaport ve kredi kartı ya da nakit depozit, otel tarafından talep edilebilir. Çıkış sırasında talep edilen depozit iadesi otel ile misafir arasında olan bir işlem olup, Tatil Eksper’in herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.
Tatil Eksper hava yolu ile misafir arasında aracı kurum olup, olası ihtilaflarda Türk mevzuatının ilgili hükümlerinin yanı sıra 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir.  
Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır.
Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar ya da uçuş saati değişiklikleri olabilir. Tatil Eksper, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Misafir uçuş saatinin değişme/iptal riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
Tur ile ilgili kesin bilgiler (uçuş saati, uçak biletleri, otel isimleri, rehber bilgisi, havaalanı buluşma saati) 48 saat kala acente tarafından misafirlere iletilecektir.
Türk Hava yolları kuralları gereğince; gidiş-dönüş olarak satın alınmış uçak biletlerinin gidiş uçuşu kullanılmadığı takdirde, dönüş uçuşu hava yolu tarafından iptal edilebilmektedir. Diğer havayollarında farklı kurallar uygulanmaktadır.
Uçaklı turlara katılan kişiler için yapılması gereken check-in ve boarding işlemleri kişisel işlemlerdir ve bu işlemlerin misafir tarafından uçuş öncesinde havalimanlarında, ilgili hava yolu kontuarlarından ya da online olarak hava yolu firmalarının internet sitelerinden yapılması zorunludur.
Tura katılım için havaalanında zamanın bulunmayan, rehber ile iletişim kurmayan ya da belirtilen uçağa binmeyen/kaçıran misafirlerin tura dahil olmaları için gerekli olacak gidiş-dönüş yeni uçak biletlerinin temini ve gidilecek bölgedeki transferleri vb. gibi konulara dair oluşacak tüm masraflar kendilerine aittir.
Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde; Tatil Eksper gezi hareket tarihinden 21 gün öncesine kadar turu iptal edebilir. Böyle bir durumda iptal bilgisi misafire iletilir. Tur bedelinin tamamı misafire iade edilir. Tur dışında satın alınan ilave hizmetlerin iadesinde; Tatil Eksper’ dan alınmış olan iç hat bağlantı uçuşu da misafire iade edilir, vize hizmeti, seyahat sağlık sigortası kullanılarak misafir adına vize başvurusu yapılmış ise bu hizmetler kullanılmış olacağından misafire iadesi yapılamaz, vize başvurusu yapılmamışsa vize ve seyahat sağlık sigortası da iptal edilerek ücret iadesi yapılır. Misafir iç hat bağlantı uçuşunu Tatil Eksper’ dan bağımsız farklı bir ürün sağlayıcıdan aldıysa, gezinin Tatil Eksper tarafından iptal edilmesi durumunda Tatil Eksper’den herhangi bir ücret iadesi talep edemez. Turun iptalinden dolayı oluşabilecek maddi ve manevi kayıpları misafir turu satın aldığında peşinen kabul eder, Tatil Eksper sorumlu tutulamaz.
Yurtiçi ve yurtdışı paket turlarda, tüketicinin rezervasyonu/sözleşmeyi hizmetin başlamasına 30 gün kalaya kadar feshetmesi halinde, ödenmesi zorunlu olan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere ödediği rezervasyon bedelinin tamamı kendisine iade edilir. Ancak yurtdışı seyahatlerinde vize alınmış ise vize bedeli iade edilmez. Gezi başlangıç tarihine 29 günden az kalması durumunda tur ücretinin %50’si tutarında ceza ödeyerek, gezi başlangıç tarihine 15 gün ve daha az kalması durumunda tur ücretinin tamamını ceza bedeli ödeyerek iptal yapabilir. Tüketici tarafından yapılan tarih değişikliği talepleri iptal hükmünde olup ilgili maddelerde belirtilen süreler dikkate alınarak tüketici tarafından yazılı olarak bildirilecektir. İptal sigortası yapılan rezervasyonlar için belirtilen durumlarda, tüketicilerin sigorta kapsamında bulunan maddi zararı, ilgili sigorta şirketinden talep edilecektir. Tatil Eksper ilave hizmetlerin iptal iadesi için herhangi bir taahhütte bulunamaz.
Tatil Eksper misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı konumunda olup herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda vize vermeme veya ret verme hakkına sahiptir. Şahsi vize başvurularında Tatil Eksper’un herhangi bir yaptırımı ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Misafirlerimiz bu şartları kabul ederek tura kayıt yaptırmışlardır.
Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ile acentemizden temin edebileceğiniz evrak listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir.
Gidilecek tur bakımından mevcut vizesi olan ya da Tatil Eksper aracılığı ile herhangi bir vize başvurusu yapmayacak olan misafirlerimizin pasaportlarının da seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.
Gümrük geçişlerinde, sınır kapılarında, pasaportunuza giriş - çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş alan olması gerekmektedir.
Vize alınmış olması/yeşil pasaport gibi vize gerektirmeyen özel nitelikli pasaporta sahip olunması, ülkeye giriş/ülkeden çıkış yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama/çıkarmama yetkisi vardır, bu durumdan Tatil Eksper sorumlu değildir, sorumluluk misafire aittir.
Türk vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlığı olup da diğer ülke pasaportunu kullanarak tura katılacak olan misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan Tatil Eksper sorumlu olmayacaktır.
18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.
Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, ya da hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Tatil Eksper sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.
Rehber, turun içeriğine bağlı kalarak, katılımcı sayısına, müze ve ören yerinin kapalı olma durumuna göre şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir. Bu durum uçuş saatlerinde oluşabilecek değişiklikler karşısında da geçerlidir.
Ekstra turlar katılımcının isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Tur esnasında düzenlenen ekstra turlara katılmak istemeyen misafirler, yol üzerinde bulunan müsait bir dinlenme tesisinde beklemeyi kabul etmiş sayılırlar. Bu misafirler ekstra tur başlamadan yol üstü dinlenme tesisine bırakılıp, turun tamamlanması ardından bırakıldıkları noktadan alınırlar.

FİYATLAR

Doğu Avrupa Turu Fiyatları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın

GRUP TALEP FORMU

GRUP TALEBİ
Talep Eden
Kişi Sayısı
Ulaşım Tipi
Ad Soyad
Telefon
E-Posta
Not