Tatil Eksper
phone icon 0216 442 16 16
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Bulgaristan Turları

Bulgaristan Turları

DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR DÖNEMİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
TUR BÖLGESİ
Bükreş Transilvanya Şatolar Turu
Yurt Dışı Tur
Bulgaristan Turları
Tarih: 21.11.2019
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Otobüs
110.00
99.00
Kişi Başı
%10
SÜPER FIRSAT
Otobüslü Bansko Kayak Turu
Yurt Dışı Tur
Bulgaristan Turları
Tarih: 15.12.2019
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Otobüs
98.89
89.00
Kişi Başı
%10
SÜPER FIRSAT
Otobüslü Baştan Başa Balkanlar Turu
Yurt Dışı Tur
Bulgaristan Turları
Tarih: 07.03.2020
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Otobüs
387.78
349.00
Kişi Başı
%10
SÜPER FIRSAT
1
 
Bulgaristan Turu Gezi Rehberi

Bulgaristan Turu Gezi Rehberi

Yemyeşil doğası,zengin tarihi,köklü kültürü ve doğa turizmi ile gönüllere taht kuran bir ülke burası..
Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre başlıklı oyununa dahi konu olacak kadar güzellikteki şehirleriyle mutlaka görülmesi gereken Bulgaristan, özellikle başkenti Sofya ile Avrupa’nın en önde gelen kültür kentlerinden biri olması yanı sıra, çeşitli kütüphaneleri ve müzeleriyle görülmeye değer bir cennet diyebiliriz..

Kuzeyde Romanya, batıda Sırbistan ve Makedonya, güneyde Türkiye ve Yunanistan, doğuda Karadeniz ile çevrili olan Bulgaristan, balkan yarımadasında bulunan ülkelerden biridir. Rila Dağı üzerinde bulunan Musala Zirvesi,Doğu Avrupa’nın en yüksek noktası olma özelliğine sahiptir. Nüfusun yüzde doksanını Hristiyan halkı oluşturmaktadır fakat Ortadoks mezhebini benimseyenlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Tipik kıtasal iklime sahip olan bölgede kışlar oldukça sert, yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir. Ülkemizle arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunan ülkenin para birimi Bulgar Levası’dır. Resmi dili Bulgarca’dır fakat şehirde İngilizce konuşanlara da rastlamak mümkündür. Ülkede kullanılan priz sistemi ise C,F tipi priz sistemidir.

Köklü tarihi geçmişi, el değmemiş bakir doğası, Roma’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirleri, kesintisiz kayak pistleri, diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun fiyatlı olması, muhteşem tarihi mekanları, binaları, insanları, yemekleri, boylu boyunca uzanan masmavi kumsalları, dağları,parkları,gölleri,sıcak kanlı insanları ve güzel enerjisiyle bu cennet ülkeyi mutlaka gidip görmelisiniz..

Bulgaristan'da Gezilecek Yerler

Bulgaristan'da Gezilecek Yerler

Bulgaristan turu sırasında ilk görmeniz gereken yerlerden bir tanesi Sofya’da bulunan Vitosha Caddesi’dir. Doya doya alışverişinizi yapabileceğiniz, yemeğinizi yiyip akşam ise eğlenebileceğiniz bir adres olan Vitosha Caddesi tıpkı bizim İstiklal Caddemize benzerliğiyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda şehrin simgelerinden biri olan Vitosha Dağı’nı bu caddeden izleyebilirsiniz.
Bir diğer görülmesi gereken önemli yerlerden biri de Sveta Petka Kilisesi’dir. Serdika metrosundan çıktığınızda karşınıza çıkacak olan bu küçük Ortodoks kilisesi, 11. yüzyılda Aziz Petka anısına yapılmış ve Osmanlı zamanında boyanan bu küçük kilisede, Bulgaristan’ın ulusal kahramanı Vasil Levski’nin mezarı bulunmaktadır.

Büyük üstad Mimar Sinan’ın eseri olan Banyabaşı Cami ise yine şehrin önemli turistik bölgelerinden bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Caminin en dikkat çeken özelliği ise eşsiz kubbesi ve minaresinin yüksekliğidir. Ayrıca Banyabaşı Cami Sofya şehrinde ibadete açık olan tek camidir.
Buralar dışında Bulgaristan’da bulunan 50 binden fazla tarihi eseri barındıran Ulusal Sanat Galerisi, şehrin en ihtişamlı yapısı olan Alexander Nevsky Katedrali ve tarihi paralardan madalyalara, hatta silah ve kılıçlara kadar her şeyi bulabileceğiniz meşhur antika pazarını da mutlaka gezmenizi öneririz.

Bulgaristan'da Sanat ve Tarih

Bulgaristan'da Sanat ve Tarih

Tarihi son derece köklü olan bugünkü Bulgaristan topraklarına, milattan önce 30'larda Traklar denilen bir kavim, bir süre sonra da Romalılar hakim olmuş. Milattan sonra 680 yıllarında Karadeniz'in kuzeyinden Bulgar Türklerinin gelmesi ile ise Bulgar tarihi başlamış. Bu nedenle ülkede Türk asıllı bulgar sayısı giderek artmış.

Tarihe olduğu kadar sanata da önem veren ülke bir çok sanatsal gelişmeye ve sanatçılara ev sahipliği yapmıştır .Rönesans sanatının temellerini atan ilk freskler İtalya’dan önce ilk olarak Bulgar Boyana Kilisesi’nde Rönesans sanatıyla uğraşmıştır. Roma şehrinin girişindeki görkemli ve anıtsal Leonardo da Vinci heykeli Bulgar heykeltıraş Asen Peykov tarafından yapılmıştır. Kemanın mucize çocuğu olarak bilinen Vasko Vasilev’de yine Bulgaristan’ın dünyaya kazandırdığı önemli sanatçılardan bir tanesidir. Ayrıca şehrinde barındırdığı çok sayıda müze ve sanat galerileriyle tam bir sanat merkezi niteliğine sahiptir.

Bulgaristan'da Yeme İçme

Bulgaristan'da Yeme İçme

Oldukça zengin olan Balkan mutfağında yemek yemeyi sevenler için bir çok farklı lezzet bulunmaktadır. Ülkemizde sıklıkla tüketilen yaprak sarması, onların deyimi ile “ Lozovi Sarmi” ülkenin en popüler yiyecekleri arasındadır.Ayrıca kebap yemeyi sevenler için komşu ülkemizin meşhur yiyeceklerinden biri de ”Kebapche” adındaki kebaplardır.

Bunlar dışında ise Salatalıkların yoğurt ve suyun birleştirilerek yapılmasından oluşan ve ana yemeklerin yanında servis edilen tarator da yine ülkenin mutlaka tadılması gereken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Musaka,Stuffed Peppers, Shopska Salata,Banitsa ve Shkembe’yi de mutlaka denemenizi öneririz.

Bulgaristan'da Eğlence

Bulgaristan'da Eğlence

Avrupa'nın en ucuz kentlerinden biri olan Sofya eğlenceleriyle oldukça meşhur yerlerden biridir. Gece hayatı oldukça geç başlayan şehirde eğlenceler sabaha kadar devam etmektedir. Briliantin adlı mekan ise Sofya’nın en ünlü gece kulüplerinden biridir. Club Chervilo ve El Gordo Club’da yine en çok rağbet gören diğer mekanlardan birkaç tanesi olarak size önerimiz olabilir.

Ayrıca bunlar dışında Bansko ve Borovets bölgesinde kayak yapabilir, en büyük dalış merkezi Nessebar’da dalabilir ve muazzam görüntüsüyle Balkan Dağları’nda bisiklet sürebilirsiniz.

Bulgaristan'da Ulaşım

Bulgaristan'da Ulaşım

Neredeyse her bölgeye yürüyerek ulaşabilme imkanı sunan ülkede metro, tramvay, troleybüs ve otobüs hatları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sabah 05:00’ten 00:00’a kadar devam eden toplu taşıma araçlarını kullanmak için tek kullanımlık bilet ya da çoklu bilet satın alabilirsiniz ama bizim size önerimiz her zaman ki gibi yaya olarak seyahat etmeniz olacaktır. 

Ayrıca neredeyse her köşede bulabileceğiniz taksiler ile de şehir içinde oldukça kolay seyahat edebilirsiniz.