Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

İran Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
İran Turu
Yurt Dışı Tur
İran Turları
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Yok
Kalkış: Van
1
 
İran Turu Gezi Rehberi

İran Turu Gezi Rehberi

Rengarenk mimarisi, tatmaya doyamayacağınız kendine has lezzetleri, antik çağlardan bugüne kadar kusursuzca korunan tarihi eserleri, neredeyse 2500 yıllık heykelleriyle insanlık tarihine ayna tutması, camilerin içlerini süsleyen kusursuz işçiliği, yemyeşil doğası ve sevimli köyleri, vahşi yaşama ve endemik türlere ev sahipliği yapması ve edebiyatı, havuz partileri ve kültürüyle kendinden oldukça söz ettiren tam bir Dünya Şehri diyebileceğimiz eşi benzeri olmayan bir ülke İran..


Ülke içerisinde bilinen en eski imparatorluk Elamlıların milattan önce 1100 ile 600 yıları arasında kurdukları imparatorluktur. Daha sonraki zamanlarda Elamlıların yerine Medler gelmiş ve onların devletini de Persler yıkmıştır. Yunanlılar M.Ö. 330 yıllarında bütün İran topraklarını ele geçirmişler ve bundan sonra İran topraklarında Parthların ve Sasanilerin egemenliği devam etmiştir. Sasanilerin çöküşü ise İslam ordularının İran'ı ele geçirmeleriyle olmuştur.
Hem içeriden hem de dışarıdan defalarca müdahaleye maruz kalan ülkeye son olarak Humeyni hakim olmuştur.

İran'ın büyük kısmında kurak veya yarı kurak kara iklimi görülmekle birlikte Hazar Denizi kıyısında görülen iklim tipi ise yarı tropikaldir. Ülkenin kuzey sınır bölgesinde kış aylarında sıcaklıklar neredeyse donma noktasının altına düşmekte ve iklim yıl boyu nemli kalmaktadır. Ülkemiz ile arasında 30 dakikalık bir zaman farkı bulunan ülkenin para birimi ise İran Riyali’dir. Resmi dili Farsça olan ülkede aynı zamanda sıklıkla konuşulan diller arasında Arapça, Türkçe ve İran Azericesi’de bulunmaktadır. Ülkede kullanılan priz sistemi ise C, F tipi priz sistemidir.

Orta Doğu Turları arasında misafirperver halkı, leziz mutfağı, korunmuş doğası, tarihe ve sanata ayna tutan mimari yapıları, etkileyici kültürü ile dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan İran’ı mutlaka görmelisiniz.

İran'da Gezilecek Yerler

İran'da Gezilecek Yerler

İran turunuz sırasında size ilk önerimiz Şiraz kentine yaklaşık 70 km mesafede bulunan, Pers Hükümdarlığı'nın başkentliğini yapmış olan bir antik şehir olan ve onlarca anıta, Pers dini inancına ait putlara, saraylara ve Kral mezarlarına sahip olan Persepolis Antik Kenti’dir.Şu an ülkenin en önemli tarihi noktalarından olan bu kenti mutlaka görmelisiniz. Ayrıca dilimize 'Dünya'nın resminin meydanı' olarak tercüme edilmekte olan, Şah Camii, Şeyh Lütfullah Camii ve Ali Kapı gibi Türk-İslam Devleti olan Safevilerin ülkeye emaneti olan tarihi yapıların ortasında bulunan ve 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Nakş-ı Cihan Meydanı’nı da görmeden asla dönmemelisiniz. Yalnızca İran’ın değil aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın da en geniş meydanı sayılan bu bölge ülke için oldukça önemli noktalardan bir tanesidir.

Bunlar dışında ise Başkent Tahran'ın en önemli simgelerinden biri olup, İran'ın meşhur mimarlarından Hossein Amanat tarafından tasarlanan ve tam 50 metre yüksekliğe sahip olan, aynı zamanda İran'ın İslam öncesi ve sonrası mimari özelliklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Özgürlük Kulesi’ni de mutlaka uğramanızı öneririz. Tüm bunlar dışında ise İran Ulusal Müzesi, Eram Bahçesi ve Arg-e Bam Kalesi’de ziyaret edilmesi gereken önemli bölgeler olarak size önerimiz olabilir.

İran'da Sanat ve Tarih

İran'da Sanat ve Tarih

İran platosu boyunca bulunan onlarca tarih öncesi kalıntı milattan önce dördüncü bin yılda Mezopotamya yakınlarında ortaya çıkan en erken uygarlıklardan yüzyıllar önce antik kültürlerin ve yerleşim yerlerinin varlığına işaret etmektedir. Topluluklar milattan önce üçüncü veya ikinci bin yılda İran platosuna büyük olasılıkla birden fazla göç dalgası ile gelmiş ve yerleşmişlerdir. Proto-İranlıların "Doğu" ve "Batı" diye gruplara ayrılması göçe bağlı olarak meydana gelmiştir.

Tarihteki yerinin yanı sıra sanat dünyasında da oldukça önemli bir yer kaplayan ülke özellikle Pers kültürünün izlerini taşıyor olması ile Dünya çapında oldukça ses getiren bir yere sahiptir. Heykelleri, resimleri, sokak sanatçıları ve ünlü müzisyenleriyle, renkli ve göz kamaştıran mimarisiyle İran adeta bir sanat ülkesi denilebilir.

İran'da Yeme İçme

İran'da Yeme İçme

İran  Ortadoğu'nun Asya ile buluştuğu yerdedir. Dolayısıyla binlerce yıl önce ipek yolu üzerinden tanıştığı baharatları Asya Turları ile görebileceğiniz ülkelere taşımış, ve nasıl kullanacağını öğretmiştir.

Kuzu ve nohut birleşimi bir güveç yemeği olan Abgoosht, İran mutfağının değişmeyen parçası ve en besleyici geleneksel İran yemeklerinden biridir. Kuzu incik, fasulye, nohut, domates ve patates, soğan ve çeşitli baharatların birleşimiyle servis edilen bu yemeği mutlaka denemenizi öneririz. Ayrıca kebap severler için soğan, zeytinyağı, tuz ve karabiber ile marine edilmiş kemiksiz sığır eti veya kuzu eti ile servis edilen bir kebap türü olan Barg Kebap ve ince kıyılmış soğan, tuz ve karabiber ile karıştırılmış dana veya kuzu eti ile servis edilen Koobideh Kebap harika seçeneklerden iki tanesi olabilir.

Bunlar dışında ise yerli halk ve gezginler arasında en çok tercih edilen İran yemeklerinden biri olan ve yeşil otlar, barbunya fasulyesi ve et karışımı bir yemek olan Hormeh Sabzi’yi ve kendi mutfağımızda da oldukça severek tükettiğimiz tavuklu pilavı denemeden dönmemelisiniz.

İran'da Eğlence

İran'da Eğlence

Oldukça renkli ve hareketli gece hayatına sahip olan ülkede devrim öncesi dönemde şarabıyla meşhur olan ülkede şuan alkol tüketmek yasak. Bu yüzden ülkenin her yerinde alkollü mekan bulabilmek kolay değil, hatta bu nedenle halk kendi şarabını kendi yapıyor.

Perşembe günleri ülkede eğlence hayatının en yoğu geçtiği günlerden bir tanesi diyebiliriz. Özellikle genç nüfus tarafından ilgi gören kafeler ve çay evleri oldukça meşhur. Ülkedeki ilginç yasaklardan bir tanesi de rock müzik diyebiliriz. Batı müziği ve rock müzik ağırlıklı şarkıların çalınması yasak olsa da ülkenin kendi has müziğiyle eğlenebilmek mümkün. 

Ayrıca İran Turları ' mızda da Dubai Turları 'nda olduğu gibi isterseniz çölde safariye katılabiliyorsunuz. Katılım tamamen isteğe bağlıdır ancak güzel bir macera yaşamak istiyorsanız her iki ülkenin çölde safari gezisine katılmanızı öneririz.

İran'da Ulaşım

İran'da Ulaşım

Şehirde otobüs hatları oldukça geniş yer kaplamakta. Ayrıca otobüste kadınlar ve erkekler için iki ayrı bölüm bulunduğunu da belirtelim. Trafikten kaçmak isteyenler için ise metrolar kurtarıcı bir seçenek olabilir. Özellikle Tahran bölgesinin en kullanışlı ve yoğun hattı olan metrolarda oldukça hızlı bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Ayrıca bunlar dışında taksi ve motosiklet taksi de kullanarak şehirler arasına kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.