Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

İsveç Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
İskandinavya Işıkları
Yurt Dışı Tur
İsveç Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Büyük İskandinavya Turu
Yurt Dışı Tur
İsveç Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
İsveç Turları Gezi Rehberi

İsveç Turları Gezi Rehberi

450 bin metrekare yüz ölçümü ve 9.8 milyon nüfusu ile İskandinav Yarımadası'nın en önemli parçalarından birini olup, batı kıyılarında Baltık Denizi ve Botni Körfezi'nin yer aldığı İsveç, resmi adıyla İsveç Krallığı olarak anılmaktadır. Batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya ile komşu olan ülke, Öresünd Köprüsü aracılığı ile Danimarka'ya bağlanmaktadır. Özellikle refah seviyesi ve ekonomisi ile tüm dünya tarafından namı duyulan ülke, 1995 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir ve parlamenter sisteme sahip meşruti monarşi anlayışı ile yönetilmektedir. Göçü teşvik eden planları ve çok kültürlü yapısı ile İskandinavya Turları'na çıkan seyahatseverlerin ilk duraklarından biri olan ülke, üniter devlet yapısına sahip olup 20 şehir ve 290 belediyeden oluşmaktadır. İskandinav Yarımadası'nın doğu yakasını oluşturan ülke upuzun kıyılara sahip olması ile meşhurdur ve Danimarka, Polonya, Rusya, Almanya, Litvanya, Letonya ve Estonya ile deniz sınırları bulunmamaktadır. Ülkenin iklimi güneyinde okyanusal, orta bölgede nemli karasal, kuzeyde ise subarktrik iklimdir. Bu nedenle de hava sıcaklıkları kuzeyden güneye önemli farklılıklar göstermektedir. Ülkede konuşulan resmi dil İsveççe olup, bunun dışında Fince ve Romanca dilleri de az da olsa konuşulmaktadır. Kullanılan para birimi ise İsveç Kronu'dur. Ülke genelinde priz tipi olarak ise C ve F Tipi priz sistemleri kullanılmaktadır. 
İsveç'te Sanat ve Tarih

İsveç'te Sanat ve Tarih

Tarihi milattan önce 12000'li yıllara dayanan ve Taş Çağı, Tunç Çağı, Demir Çağı gibi dönemleri yaşamış bir ülke olan İsveç, 8. ve 11. yüzyıllar arasında Vikinglerin hakimiyeti altına girmiş ve o dönemde kurulan gemi tersaneleri ve sanat pazarları sayesinde Baltık kentleri arasında ticaret merkezi haline gelmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda kıtlıkla mücadele veren ülke oldukça geri kalmış bir halde olmasına rağmen daha sonraki dönemlerde toparlamış ve günümüz halini almıştır. 

İsyanlara ev sahipliği yapan köklü tarihinin yanı sıra sanat anlamında da kendini fazlasıyla geliştirmiş olan ülke, bünyesinde barındırdığı sayısız sanat galerisi, müzeleri ve tarihi yapıları ile yurt dışı turlarına çıkan bir çok seyahatseverin oldukça yoğun olarak ilgisini çekmektedir. Özellikle Bilim müzelerini kesinlikle görmenizi öneririz. 

İsveç'te Yeme İçme

İsveç'te Yeme İçme

Diğer İskandinav ülkeleri gibi oldukça basit bir mutfağa sahip olan İsveç'te ağırlıklı olarak patates, et, süt ve balık gibi yiyecekler tüketilmektedir. Özellikle et suyu ve haşlanmış patates ile hazırlanan İsveç köftesini mutlaka denemenizi öneririz. Köfte dışında ise mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin arasında kuru ve sert, peksimete benzeyen bir çıtır ekmek olan ve ayrıca Norveç Turları'na katılan gezginlerin de oldukça severek tükettiği Knackbröd ve yabani kızılcık reçeli bulunmaktadır. Ayrıca buraya kadar gelmişken Kuzey İsveç'e ait bir balık yemeği olan Surströmming'i kesinlikle denemenizi öneririz. Ve son olarak İskandinavya'nın milli içkisi olan Aquavit ise ülkenin meşhur alkollerinden biridir ve tadına bayılacağınıza eminiz! 

İsveç'te Eğlence

İsveç'te Eğlence

Özellikle Stockholm bölgesinde eğlence yerleri oldukça yoğun bulunmakla birlikte hareketli bir gece hayatı vardır. Gece hayatının kalbi diyebileceğimiz Djurgarden bölgesi'nde sabahlara kadar eğlencenin dibine vurabilir, hem açık hem kapalı mekanlarda daha önce hiç eğlenmediğiniz kadar eğlenebilirsiniz. Yalnızca gece kulüplerine değil aynı zamanda caz barlara da ev sahipliği yapan bölgede mekanlar genellikle sabah 4'e kadar açık kalmaktadır. Size önerimiz Götgatan ve Bondegatan sokaklarındaki mekanları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Ve unutmadan, bölge eğlence konusunda oldukça popüler olduğundan mekan girişlerinde uzun kuyruklar olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmenizi öneririz. İyi eğlenceler!

İsveç'te Ulaşım

İsveç'te Ulaşım

Ülke genel olarak geniş bir ulaşım hattına sahip olmakla birlikte şehirde demiryolu, metro, belediye otobüsleri ve şehir içi botlar hizmet vermektedir. Şehir içi otobüs hatları SL tarafından kontrol edilmekte ve şehirde son derece kullanışlı bir bilet sistemi bulunmaktadır. Bölgede ulaşım sağlarken SL Card'larınıza para yükleyip tüm ulaşım araçlarını bu şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca yine şehirde "T-bana" adında bir metro sistemi bulunmaktadır ve 100 duraklık bir ulaşım ağına sahip olan bu sistem şehir ulaşımını fazlasıyla kolaylaştırmaktadır. Bunlar dışında tren sistemi ile de yolculuk yapabilir, ya da eğer seyahatinizi yaz ayında planladıysanız tüm şehri bisiklet ile de gezebilirsiniz.