Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Kharkov Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Kharkov Turu
Yurt Dışı Tur
Kharkov Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Kharkiv Gezi Rehberi

Kharkiv Gezi Rehberi

Ukrayna'nın kuzeydoğusunda yer alan, Oblasti'nin en önemli şehri ve aynı zamanda Kiev'den sonraki en büyük ikinci şehir olarak bilinen muhteşem şehir Kharkiv.. 
Ülkenin bilim, kültür, eğitim, endüstri ve taşımacılık merkezlerinden biri olan ve aynı zamanda öğrenci kesiminin de bol olduğu Kharkiv şehri, 30'dan fazla yüksek öğrenim kurumunu, 6 müzeyi, 7 tiyatro, 60'tan fazla bilim enstitüsü ve 80 kütüphaneyi içerisinde barındırmasıyla meşhur bir şehirdir. 1654 yılında kurulan şehir, özellikle Rusya İmparatorluğu döneminde Ukrayna'yı temsil eden en önemli şehir olarak bilinmektedir. Kharkiv, 1917 yılının Aralık ayında Sovyet birliklerinin Ukrayna'da işgal ettikleri ilk şehir olma özelliği taşımaktadır ve 1935 yılına kadar Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne başkentlik yapmıştır. 

Nüfusu 1.430.885 olan şehirde tipik nemli karasal iklim görülmektedir. Ülkemiz ile arasında hiç saat farkı bulunmayan Kharkiv'de kullanılan para birimi Ukrayna Grivnasıdır. Resmi dili Ukraynaca olan şehirde kullanılan priz sistemi ise C ve F tipi priz sistemidir. 
Kharkiv'de Gezilecek Yerler

Kharkiv'de Gezilecek Yerler

Özellikle Sovyetler döneminden kalan tarihi eserleri ile Ukrayna Turları'nın vazgeçilmez duraklarından biri olan şehrin her yeri açık hava tarih müzesi diyebiliriz! Ferah ve geniş caddelerinin yanı sıra kadim doğası ve İkinci Dünya Savaşı'ndan izler taşıyan yaşlı binaları ile her yıl binlerce turisti kendine hayran bırakan şehrin en ünlü destinasyonu ise Avrupa'nın en büyük sekizinci ve dünyanın en büyük on beşinci meydanı olan Özgürlük Meydanı olarak bilinmektedir. Neredeyse şehrin kalbi diyebileceğimiz meydan 20. yüzyılın başlarında USSC'nın başkenti olduğunda inşa edilmiş ve o dönemden bu yana festivallere, bayramlara ve konserlere ev sahipliği yapmıştır.
Bir diğer önemli destinasyon ise tarihe ve sanata ilgi duyanları heyecanlandıracak bir yapı olan Kharkiv Sanat Müzesi'dir. Ukrayna'nın en eski müzelerinden biri olan yapı dünya çapındaki en ünlü ressamların ve heykeltraşların eserlerini kalbinde barındırması ile oldukça meşhurdur. İçerisinde 20.000 den fazla eser bulunmaktadır. 
Ve son olarak Kharkiv turunuz boyunca görmeniz gereken bir diğer yer ise neo-klasik tarzı ile görenleri kendine hayran bırakan Kharkiv'in en eski Ortodoks katedrali olan Uspensky Katedrali'dir. 1901 yılına kadar Ortodoksların şehirdeki ana ibadet merkezi olarak bilinen bu katedrali görmeden dönmemelisiniz! 

Kharkiv'de Sanat ve Tarih

Kharkiv'de Sanat ve Tarih

Tarihi Slobozhanshcyna bölgesinin en büyük yerleşimi olan kentin çok eskilere uzanan geçmişini temsil eden küçük bir kalenin bulunduğu Kharkiv şehri, Sovyet mimarisini en güzel şekilde yansıtan yanı ve geniş caddeleri ile oldukça farklı bir şehir denilebilir. 1954 yılında kurulan ve 17. yüzyılda günümüz halini almaya başlayan şehir II. Dünya Savaşı'ndan oldukça yaralı ayrılmış olsa da kendini toparlamayı başarmış bir şehir.. 

Her ne kadar tarihi özellikleri ile kendinden bahsettirse de sanatsal anlamda da asla boş bir kent değil Kharkiv.. Popüler Turlar'ın en merak edilen turistik yapılarını kalbinde barındıran şehir, aynı zamanda bir çok ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan sanat müzeleri ve diğer bir çok tarihi yapısı ile kendine hayran bıraktıran bir şehir. 

Kharkiv'de Yeme İçme

Kharkiv'de Yeme İçme

Geleneksel lezzetleri ve zengin çeşitliliği ile dünya çapında ünlü olan Ukrayna mutfağı, dünya çapında ünlü olması sebebiyle yemek konusunda ziyaretçilerini epey mutlu ediyor diyebiliriz. Özellikle şehirde en çok tüketilen Borsch çorbası ve bir tür mantı çeşidi olan Vareniki kesinlikle tadına bakılması gereken Ukrayna yiyeceklerinden sadece iki tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Beyaz Rusya'nın ve Romalıların da milli yemeği olan Borsch çorbasının yanı sıra kaliteli buğdayın yetiştiği ülkede ekmek yemenin zevki ise bambaşka! Kharkiv kozmpolit bir kent olma özelliği taşıdığından bir çok yerli ve yabancı restorana da ev sahipliği yapmakta. Bu nedenle şehir içinde gezerken fast food restoranlarından dünya mutfağına kadar her şeye erişebilmeniz mümkün. 

Kharkiv'de Eğlence

Kharkiv'de Eğlence

Gece hayatının son derece renkli ve canlı yaşandığı şehirde gündüz sakin olan şehir gece bambaşka bir kimliğe bürünür ve eğlenceler sabaha kadar aralıksız devam edecek şekilde düzenlenir. Ülkenin ikinci en büyük kenti ve aynı zamanda yoğun öğrenci nüfusuna ev sahipliği yapması sebebi ile eğlence denildiğinde Vizesiz Turlar'ın da popüler seçeneklerinden biri olan Kharkiv'de gece kulüplerinden barlara, hatta publara kadar bir çok eğlence mekanı mevcuttur. Bazı kulüplere girebilmek için şık giyimli olmanız gerekebilir ve genel olarak tüm mekanların girişinde güvenlikler tarafından kıyafet kontrolü yapılmaktadır. Bölgede en çok tercih edilen eğlence mekanlarının başında ise; The Irish Pub Patrick, Pivobar, Zhivot Bar ve Stargorod gelmektedir. Şimdiden iyi eğlenceler! 

Kharkiv'de Ulaşım

Kharkiv'de Ulaşım

Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan şehirde toplu taşıma araçları ile şehrin hemen hemen her yerine kolay ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araçlar ise metro, tramvay, otobüs, troleybüs, minibüs ve taksidir. Ancak metro aralarında şehir içi ulaşım sağlamanın en hızlı ve en kolay yoludur diyebiliriz. Aynı zamanda şehirdeki en yaygın ulaşım ağı olarak da bilinmektedir. Kırmızı, mavi ve yeşil olarak üç farklı metro hattının bulunduğu kentte otobüsler de oldukça yaygın kullanılmaktadır ve şehirde toplam 8 farklı otobüs hattı hizmeti bulunmaktadır.