Tatil Eksper
phone icon 0216 442 16 16
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Maldivler Turları

Maldivler Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Maldivler Turu
Yurt Dışı Tur
Maldivler Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak
Phuket Bangkok Maldivler Turu
Yurt Dışı Tur
Maldivler Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak
Fenomen Uzakdoğu ve Maldivler Turu
Yurt Dışı Tur
Maldivler Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak
1
Maldivler Turları Yazıları
Maldivler Gezi Rehberi

Maldivler Gezi Rehberi

Hint Okyanusu'nda 1.192 adadan oluşan, neredeyse 1.000 civarının halen boş olup yerleşimin bulunmadığı, mavisi ve yeşili ile adeta cennetin yeryüzündeki bir yansıması olan ve bir çok kişinin rüyalarını süsleyen Maldivler..

Yerleşimi bulunan 281 adadan sadece 195'inde yerli halkın yaşadığı ve geri kalan 86 adanın " otel ada " olarak kullanıldığı mavi cennet Maldivler,  her yıl milyonlarca yerli yabancı turist tarafından akına uğrayan bir bölge olmasıyla neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle yeni evli çiftlerin Balayı Turları 'nda açık ara farkla en çok tercih ettiği bölge olan Maldivlerin en meşhur adaları: One and Only Reethi Rah Resort, Naladhu Resort, Juvafen Fushi Resort, Banyan Tree Resort, W Retreat Resort, Ayada Resort, The Beach House at Manafaru Resort ve son olarak Sheraton Resort olarak bilinmektedir. 

Halkın yüzde 97'sini Müslüman kesimin oluşturduğu adada devlet yönetimi ise " Başkanlık " tipi cumhuriyet ile yönetilmekte olup, bölgede 31 adet tabii koruma alanı bulunmaktadır. Son zamanlarda gerçekleşen küresel iklim değişiklikleri sebebi ile yüzyıl içerisinde sular altında kalma ihtimali ön görülen Maldivler'e 2005 yılı itibari ile Avustralya'ya sığınma hakkı verilmiştir. Ülkemiz ile arasında 2 saatlik zaman farkı bulunan adada Ekvatoral ve Muson iklimi hakimdir. Resmi dili Maldivce olarak bilinmektedir. Adada kullanılan priz sistemi ise D tipi priz sistemidir.
Maldiv Adaları Vizesiz Turlar arasındadır. 30 güne kadar adalarda vizesiz olarak kalabilirsiniz.

Maldivler'de Gezilecek Yerler

Maldivler'de Gezilecek Yerler

Unesco tarafından koruma altında olan mercan adalarıyla ünlü Egzotik Turlar 'ımızdan biri olan Maldivler'de diğer destinasyonlar gibi çok fazla gezilecek bir yer olmadığından bahsedelim. Gece hayatının, eğlencenin hiç olmadığı ama sadece doğasıyla bile insanı mutlu eden bu adalar cumhuriyetinde doğayla iç içe bir çok farklı aktivite yapabilmeniz mümkün tabi ki. Bunların başında şüphesiz şnorkel ile su altına dalıp bütün biyoçeşitlilikle tanışmak geliyor! İster sadece dalış yapabilir, isterseniz yunusları gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan otellerin anlaşmalı olduğu şirketler aracılığı ile sörf yapabilir, yine aynı şekilde aynı şirketler aracılığıyla denizaltı turu, kano ile gezinti, kaplumbağaları gözlem turu gibi birbirinden farklı çeşitli eğlenceli aktivitelere katılabilir, ya da Maldivler sahillerine boylu boyunca uzanıp mis gibi bir doğa eşliğinde güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Bunlar dışında hazır şehrin gürültüsünden kaçıp gelmişken biraz da rahatlayayım diyenler için otellerin spa masajları hizmetlerinden faydalanabilir, hem ruhen hem bedenen sıfırlanmış bir şekilde tatilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz! Tabi bir de Maldivler alışverişleri var. Deniz kabuklarndan Hindistan cevizi kabuklarına kadar özenle seçilip toplanmış bir çok deniz kalıntısından yapılan el yapımı ürünleri hatıra olarak alabilirsiniz. 

Maldivler'de Sanat ve Tarih

Maldivler'de Sanat ve Tarih

Maldivler'e yerleşimin tam tarihi bilinmemekle birlikte binlerce yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. İlk başta Budist olan ada halkının Arap tüccarların etkisinde kalarak Müslümanlığı seçmesi ile günümüz kitlesini oluşturan ada, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarına maruz kalmış ve 75 yıl boyunca İngiliz sömürgesi olarak varlığını sürdürmüştür. 1965 yılında bağımsızlığını İngiltere'nin elinden almış ve bağımsız bir monarşi haline gelmiştir. 1968 yılında ise monarşi kaldırılarak yönetim Cumhuriyet'e çevrilmiştir. 

Maldivlerin büyük bir kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır ve bu nedenle de Sünnilik inancı yaygındır. Kültürünü ise komşusu olan Srilanka'dan ve Hindistan'dan almaktadır. 
Maldivler 'e gitmenin bir diğer yolu Deniz Turları 'mızdır. Doğal güzelliklere sahip bu güzel adada anlarınızı muhteşem bir manzaraya sahip arka planla fotoğraflayın 

Maldivler'de Yeme İçme

Maldivler'de Yeme İçme

Baharatlı soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün, bilhassa Hindistan'ın etkisi altında kalan Maldivler'in yemekleri de Hint mutfağının etkisi altında diyebiliriz. Özellikle Hindistan Turları 'nın meşhur atıştırmalığı olan Hindistan cevizinden yapılan yemekleri ile turistleri kendine hayran bırakan Maldivler, bunun yanı sıra kızarmış patatesleri ve bol baharatlı pilav yemekleri ile de ünlüdür. Özellikle bekletilmiş kuru balığı denemeden dönmemenizi öneririz! Bunun dışında ise yine Maldivlerin geleneksel balık çorbası olan Garudhiya kesinlikle tadına bakılması gereken bir lezzet diyebiliriz. Bölgede neredeyse tüm yiyeceklerin deniz ürünlerinden hazırlandığını düşünürsek Gulha adı verilen ve pirincin, unun ve hamurun karışımına bulanarak yağda kızartılan balık toplarını da sevebileceğinizi düşünüyoruz! 

Maldivler'de Eğlence

Maldivler'de Eğlence

Maldivler'de diğer yerlerdeki gibi bir eğlence hayatı olmadığından az önce bahsetmiştik. Burada eğlence anlayışı biraz farklı. Daha geleneksel ve yöresel eğlencelerin hakim olduğu adalarda her festival öncesi aslında anne, baba ve çocuk kavramı yeniden anlam kazanıyor denilebilir. Aile içerisinde iş bölümü yapılarak hazırlanan festivallerde yiyecekler, dekorasyonlar ve eğlence programları önemli bir yer tutmaktadır. Ahşap enstrümanlar eşliğinde halk oyunları sergilenen bölgede müzik türü kendini modern caz ya da popa da bırakabiliyor. Festivallerin genellikle iki bölümden oluştuğu Maldivler'de yerli halkın gruplar halindeki yürüyüşlerine ve özenerek giyinen çocukların gösterilerine tanıklık edebilirsiniz. 

Maldivler'de Ulaşım

Maldivler'de Ulaşım

Maldivler'e gitmek için henüz doğrudan bir uçuş bulunmadığını belirtmekte fayda var. Önce Dubai'ye oradan da aktarmalı olarak Maldivler'e uzun saatler sonrasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehre ulaştıktan sonra etrafı keşfetmek için ise araç kiralamanızı öneririz. Konaklama için ise Bölgede bulunan kiralık araçları kullanarak bir çok adayı gezebilirsiniz. Adalara gitmek için ise en uygun dönem sıcaklıkların ve yağışın daha az olduğu Nisan ayları olabilir. Ekvatoral iklimin tadını çıkarın, iyi keşifler!