Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Mauritius Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Mauritius Turu
Yurt Dışı Tur
Mauritius Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Mauritius Turu Gezi Rehberi

Mauritius Turu Gezi Rehberi

Hint Okyanusu'nun ortasında bulunması, tropikal bir iklim ve bitki örtüsüne sahip olması, palmiye ağaçlarının üzerinde sıralandığı bembeyaz kumları, turkuvaz mavisi denizi, nefes kesen gün batımları ve mercan resifleri, sönmüş volkanik dağları ve kartpostalları andıran gün batımları, denize sıfır golf sahaları ve 2011 Dünya Seyahat Ödülleri'nde Dünyanın En Önemli Plajı ve Ada Destinasyonu ödüllerini kazanmasıyla gönüllerde taht kuran ada ülkesi Mauritius..

Egzotik Turlar 'ın gözdesi bu adaya ilk kez 1510 yılında gelen Portekizli denizcilerin söylentilerine göre ada ilk zamanlarda oldukça ıssız bir bölgedir. Adadan beklediği verimi bulamayan denizcilerin burayı terketmesi ile ilk yerleşim 1958 yılında Hollandalılar tarafından yapılmıştır. Hastalıklar ve kıtlıklar sebebiyle adayı terk eden Hollandalılardan sonra bu boşluğu fırsat bilen korsanlar, Fransa buraya el koyana dek adayı kendilerine üs olarak kullanmışlardır. 1992 yılında ise ada cumhuriyet rejimine geçmiştir.

Yıl boyunca hafif bir tropikal deniz iklimi yaşayan Mauritius adası Güney Yarım Küre'de yer aldığından dolayı Kasım ve Nisan ayları arasında sıcak ve nemli yaz ayları gözlenirken, Haziran ve ylül ayları arasında ise daha kuru ve serin bir kış dönemi yaşanmaktadır. Ülkemiz ile arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunan ülkenin para birimi ise Mauritius Rupisi’dir. Ülkenin anayasaya göre belirlenmiş bir resmi dili olmasa da parlamentoda İngilizce ve Fransızca konuşulmaktadır. Kullanılan priz sistemi ise A, C tipi priz sistemleridir.

Fransız koloni döneminden kalan tarihi yapıları, adanın bütün güzelliklerini öne süren botanik bahçeleri, huzur dolu manzarası ve rengarenk mutfak kültürü ile Mauritius mutlaka görmeniz gereken bir ada ülkesi..


Mauritius'da Gezilecek Yerler

Mauritius'da Gezilecek Yerler

Ülke ticaretinin döndüğü merkez konumunda olan, merkezinde Çin Mahallesi’nin bulunduğu Port Louis mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi olabilir. Burada Çin kültürüne dair yemekleri, aperatifleri, geleneksel kıyafetleri ve daha fazlasını görme şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Başbakanlık binasının yanında bulunan Ulusal Tarih Müzesi, günümüzde nesli tükenmiş ve ülkenin simgesi olan Dodo kuşunun resmi konutudur. Müze ziyaretlerini sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer diyebiliriz.

Kıyı şeridi boyunca uzanan caddesi ve cadde üzerinde bulabileceğiniz eğlence merkezleri, alışveriş merkezleriyle oldukça ilgi çekici bir bölge olan Grand Baie’de aynı zamanda her yerinden denize girebileceğiniz henüz keşfedilmemiş harika plajlar bulunmakta. Ayrıca Grand Bay’dan arabayla yaklaşık 15 dakikalık mesafede bulunan, köy tarzı bir yer diyebileceğimiz ve adını kıyıya vuran gemi enkazlarından alan Cap Malheureux bölgesi, 1810 yılında İngilizler adayı ele geçirmek için geldiklerinde ilk ayak bastıkları yer olarak bilinmekte. Bu nedenle Cap Malheureux’ı da görmeden asla dönmemenizi öneririz. İsterseniz Cap Malheureux’ı Butik Turları 'mıza katılarak az sayıda gezginlerle birlikte görebilirsiniz.

Mauritius'da Sanat ve Tarih

Mauritius'da Sanat ve Tarih

Tarihi boyunca Hollanda, Fransa ve İngiltere'nin sömürgesi olan ada ülkesine Hindistan ve Afrika'dan göçmenler yerleşmesi sebebiyle birden fazla kültüre ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Mauritius'ta Cumhuriyet, İngilizlerin adadan çekilmesiyle 1968'de ilan edilmiş ve batının dikkatini 16. Yy'da çeken ada uzun yıllar çeşitli Avrupalı ülkelerin sömürgesi haline gelmiştir. İnsansız adaya ilk ayak basanlar ise 1000'de Arap tüccarlar olmuş, Portekizliler tam 500 yıl sonra gelmiş ve adaya yerleşmeden yerini haritalarına işleyip yollarına devam etmişlerdir.

Özellikle ibadethanelerin ve yerli halkın giyim kuşamının adanın etnik ve dini aidiyeti hakkında bilgi verdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca ülkenin genelinde Hinduizm dini hakim olduğundan, bölgedeki yapılarda Hindistan sanatı izlerine rastlamak mümkündür.

Mauritius'da Yeme İçme

Mauritius'da Yeme İçme

Mauritius mutfağı egzotik sebze, meyve ve deniz ürünlerinin karışımından oluşan bir mutfak denilebilir. Mönülerin Fransız ağırlıklı olduğu bölgede yerel halkın yemek yediği lokantalarda ise Hint mutfağı ve deniz ürünlerine rastlayabillirsiniz. Ada ülkesi olması nedeniyle et mönülerde az miktarda bulunmakta.

Pide arası sebzeli köriden oluşan Dholl Puri’leri mutlaka denemelisiniz. Ayrıca Palmiye kalbi salatası’da yine bölgenin en meşhur lezzetlerinden biri olarak tadılması gereken bir başka alternatif yiyecek olabilir.

Mauritius'da Eğlence

Mauritius'da Eğlence

Balayı gibi Bireysel Turlar ile özellikle müzik ve dans tutkunu iseniz Afrika kökenli Sega dansları ile oldukça eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Geceleri sahilde yakılan ateş etrafında yapılan bu dans aynı zamanda mistik bir ritüel sayılmakta. Ayrıca Port Louis’te bulanan gece kulüpleri ve barlarda yapılan yerel eğlencelere katılabilir, farklı bir kültürü daha yakından tanımanız imkanı bulabilirsiniz.

Eğer şehrin gece hayatına göz atmak isterseniz ise Riviere Noire bölgesine mutlaka uğramanızı öneririz. Ayrıca bu bölgede doğal yaşam turlarına, doğa yürüyüşlerine katılabilir, su sporları yapabilirsiniz.

Mauritius'da Ulaşım

Mauritius'da Ulaşım

Ada içerisinde gideceğiniz diğer adalara araba kiralayarak yada motosiklet benzeri küçük araçlarla seyahat edebilirsiniz.

Bunun dışında tek bir ada içerisinde görülecek yerler birbirine yaya mesafesinde olduğundan yürüyerek adayı keşfedebilirsiniz.