Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Meksika Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Meksika Küba Turu
Yurt Dışı Tur
Meksika Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Air France
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Meksika Cancun Turu
Yurt Dışı Tur
Meksika Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Meksika Turu Gezi Rehberi

Meksika Turu Gezi Rehberi

Bir çok eski uygarlığa ev sahipliği yapmış olması, asla aklınızdan çıkmayacak yer altı gölleri ve muhteşem doğası, içerisinde yüzebileceğiniz kaynak gölleri ve mağaraları, eşsiz, beyaz kumlu plajlar sahip kasabaları, Maya döneminden kalma antik kalıntıları, yabani hayvanları, masmavi sularıyla kendine hayran bırakan doğal akvaryumları, tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel kıyafetlerle ziyaretçilerini rengarenk karşılayan sıcakkanlı halkı ve renkli binalarıyla tekrar tekrar gelmek isteyeceğiniz bir ülke Meksika..

Dünya tarihinin en eski medeniyetlerinden Aztekler ve Mayaların yurdu olan Meksika 1519 senesinde İspanyollar tarafından işgal edilmiş ve 1525'te Azteklerin başkenti Tenochtitlan'ı işgal eden İspanyollar bu dönemde Meksika bölgesinde çokça keşifler yapmıştır. Yerli halk ile mücadele eden İspanyollar ve Katolik misyonerler ülke üzerinde koloniler kurmuş ve bu durum ülkenin çok kültürlü bir yapıya sahip olmasına sebep olmuştur. 1800’lü yıllarda ülkede başlayan bağımsızlık mücadelesinden sonra ise Meksika Devrimi gerçekleşmiş ve bu devrimden sonra ülkede devrimler dönemi başlamıştır.

Tropikal bölgede yer alır Meksika’nın iklimi sıcak ve nemli olup bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Ülkemiz ile arasında 9 saatlik bir zaman farkı bulunan ülkenin para birimi ise Meksika Pesosu’dur. Meksika'da nüfusun %60'ı melez, 'u beyaz, geri kalanlar ise yerli halktan oluştuğu için resmi dil İspanyolca olmasına rağmen ülkede 68 farklı yerli dili konuşulmaktadır. Ayrıca Meksika dünya üzerinde anadili olarak İspanyolca konuşan insan sayısının en yüksek olduğu ülkedir. Ülkede kullanılan priz sistemi ise A, B tipi priz sistemidir.

Eski tapınakları, piramitleri, muazzam mercan kayalıkları, 500 civarında heykele ev sahipliği yapan su altı müzesi, kayalıklarda güneşlenirken görebileceğiniz deniz aslanları, tiyatroları ve katedralleriyle Meksika, kesinlikle mutlaka görülmesi gereken ülkelerin başında geliyor diyebiliriz..

Meksika'da Gezilecek Yerler

Meksika'da Gezilecek Yerler

Olmeklerden Mayalara kadar ki uygarlıklardan izler taşıyan Mexico City, sanatçıları, galerileri, müzeleri ve sokak sanatçılarıyla her kesimin sanatla iç içe olduğu, samimi bir şehir olması sebebiyle kesinlikle görülmeye değer. Özellikle 1910’da yapılan ve kentin simgesi haline gelen El Ángel de la Independencia, Aztek piramidi kalıntılarının da bulunduğu Museo el Templo Mayor, Diego Riviera’nın duvar resimleri ve dünyanın en büyük antropoloji müzesi olan Museo de Antropología, bunlar dışında ise Modern Sanat Müzesi ve elbette Teotihuacan Aztek kalıntıları mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor diyebiliriz.

Arnavut kaldırımlı sokakları, kiliseleri, küçük meydanları, kırmızı kiremitli evleri ve çiçek dolu bahçeleri ile ünlü San Cristobal ise sevimli vosvoslarıyla görülmesi gereken bir başka kent. Ayrıca Atlas Okyanusu’nun yakınında tarihi öneme sahip bir kent olan ve aynı zamanda Maya uygarlığının yerleşim yeri olan Merida’da bulunan Paseo del Adelantado Montejo, Merida Katedrali, Hidalgo Meydanı, Hükümet konağı ve Peon Tiyatrosu’nu mutlaka görmenizi öneririz. 

Cancun Turları 'mız ile beyaz kumları, akvaryum gibi denizi ile Meksika 'nın en popüler tatil yerlerinden biri olan  Cancun 'u da tatil seçenekleriniz arasında değerlendirebilirsiniz.


Meksika'da Sanat ve Tarih

Meksika'da Sanat ve Tarih

Kuzey Amerika'nın güney kısmında bulunan bir ülke olan Meksika'nın tarihi üç bin yıl olarak bilinen sürecini kapsamaktadır. İlk olarak 13,000 yıl önce uygarlıklar tarafından bulunan bölgede, 16. yüzyılda İspanyollar tarafından işgal edilmeden önce, Meksika Kızılderilileri ve Aztekler olarak anılan yerli uygarlıklar bulunmaktaydı.1519 yılında, Meksika'nın en köklü yerli medeniyetleri, İspanyollar ile kaynaşmaya başlamış, Avrupa Kültürü'nü benimsemeye doğru yol almışlardır. Ülke, dünyanın en fazla İspanyolca konuşulan bölgesi olsa da, Amerika yerli dilleri konuşulması bakımından da Kuzey Amerika'nın büyük bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır.Üç asır boyunca İspanyol İmparatorluğu'nun parçası olan ülke, İspanyolca dilinin yanında Katolizm ve Batı kültüründen de etkilenmiştir.Ülke 1810 yılında İspanya'dan bağımsızlığını ilan etmiş ve 1846 yılında, Meksika-Amerika Savaşı'nın patlak vermesiyle, iki yıl süren savaşta ülke kendi topraklarının neredeyse yarısını ABD'ye bırakmak zorunda kalmıştır.

Tarihte olduğu kadar sanatsal ve kültürel anlamda da büyük öneme sahip olan ülkede özellikle halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuştur.Ayrıca Amerika Turları arasında bulunan, ülke içerisinde bulunan sanat galerileri, tarihi yapılar, katedraller ve müzeleriyle her köşesi buram buram sanat kokan ülke mutlaka görülmeye değer kültürel bir birikime de sahiptir.


Meksika'da Yeme İçme

Meksika'da Yeme İçme

Meksika mutfağının yemeklerinde bol miktarda misket limonu, kişniş ve epey acı biber kullanılmakta. Ayrıca Meksika halkı için bizim gibi eti tüketmeyi fazlasıyla seven bir halk diyebiliriz. Yemeklerinin çoğunda et kullanıyorlar. En özel lezzetlerinin başında ise çeşitli malzemelerle tortillanın doldurulması ile hazırlanan, İtalyan mutfağındaki Cannelloni’ye benzeyen enfes bir lezzet olan, içine tavuk veya et ilave edilebilen Enchilada geliyor. Tortillo'nun içerisine bolca salsa ve et doldurarak tüketilen Taco’lar ise mutlaka denemeniz gereken özel bir lezzet diyebiliriz.

Ayrıca bunlar dışında içerisinde çok fazla sayıda malzemenin bulunduğu, iki tane yumuşak tortilla arasına konularak sandviç şeklinde hazırlanan bir tür atıştırmalık olan Quesadilla’yı, Meksika çorbasını, ve mısır yapraklarıyla hazırlanan Tamale’yi denemeden asla dönmemelisiniz.

Meksika'da Eğlence

Meksika'da Eğlence

Yıl içerisinde çeşitli festivallere ve karnavallara ev sahipliği yapan ülkenin en önemli karnavalları Carnival Huejotzingo’dur. 1868 yılından bu yana her yıl Şubat ayında düzenlenen bu karnavala katılarak farklı bir eğlence deneyimi yaşayabilirsiniz. Bir başka önemli karnaval ise ülkedeki en eski topluluklara adanan Iztapalapa Karnavalı’dır. 200 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen bu karnavalda çeşitli danslara, performanslara ve eğlenceli müziklere doyabilirsiniz.

Ayrıca ülkenin en büyük müzik festivallerinden biri olan Acafest’e de mutlaka katılmanızı öneririz. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen bu festivalde müzik 24 saat boyunca aralıksız devam etmektedir. Bunlar dışında ülkede yemek ve tiyatro festivalleri de düzenlenmektedir. Ayrıca gece hayatının da ülkede oldukça yaygın olduğunu belirtelim.

Meksika'da Ulaşım

Meksika'da Ulaşım

Ülkede yaygın bir metro ağı bulunmaktadır. Ayrıca metrobüs, otobüs ve minibüsler de şehir içinde neredeyse her bölgeye gittiği için bu toplu taşıma araçlarını kullanarak oldukça konforlu ve hızlı bir şekilde seyahat edebilmeniz mümkün.

Bunlar haricinde ise Uber, Easytaxi gibi online uygulamalarla uygun fiyata ve güvenli taksi kullanabilirsiniz. Ayrıca Meksika sokaklarında taksi çevirmek tehlikeli olabileceği için kaldığınız otel yada yemek yediğiniz bir restorandan taksi çağırmanız daha güvenli olabilir.

Meksika 'ya alternatif turlar arasında Güney Amerika Turları 'mıza bakabilirsiniz.