Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Norveç Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Norveç Fiyortları Turu
Yurt Dışı Tur
Norveç Turları
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
İskandinavya Işıkları
Yurt Dışı Tur
Norveç Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Büyük İskandinavya Turu
Yurt Dışı Tur
Norveç Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Norveç Gezi Rehberi

Norveç Gezi Rehberi

İskandinav Yarımadası'nın batı kısmında yer alan, doğal güzellikleri ve ekonomik refahıyla dünyaca tanınan güzeller güzeli bir ülke Norveç (Norveç turları)..
Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan Norveç, resmi adıyla Norveç Krallığı olarak bilinmektedir. Son yılların gözde göç merkezlerinden biri olan ülke aynı zamanda Dünya Mutluluk Raporu'nda en üst sıralarda yer almakla birlike özgürlük, sosyal destek ve sağlık konusunda ön plana çıkmaktadır. Suç oranlarının da oldukça düşük olduğu Norveç'in güvenli yaşam koşulları bir çok ülke tarafından örnek alınmaktadır. Yaşam standartlarının ve refah seviyesinin Avrupa Birliği'nden üstte olduğu bilinen Norveç'te yaşayan halk sırf bu yüzden AB'ye üye olmayı reddetmektedir. 

5.2 milyon nüfusa sahip olan ülke, demokrasi endekslerinde dünyanın en demokratik ülkesi olarak bilinmektedir ve 19 eyalet 96 şehirden meydana gelmektedir. Ülkenin en kalabalık şehri ve aynı zamanda başkenti Oslo'dur. Yüzde 2'lik yıllık nüfus artışıyla en hızlı büyüyen İskandinav başkenti olma ünvanına sahip olan şehir dışında diğer önemli şehirleri ise Bergen, Trondheim ve Stavanger'dir. Ilıman iklimin görüldüğü ülkede, ülkemiz arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Kullanılan para birimi Norveç Kronu olmakla birlikte ülkede kullanılan priz sistemi C ve F tipi priz sistemidir. 
Norveç'te Gezilecek Yerler

Norveç'te Gezilecek Yerler

Bütün dünyanın imrenerek seyrettiği bu ülkede gezilecek öyle harika rotalar var ki! Gerek yaşam şartları, gerekse muhteşem doğası ile fazlasıyla dikkat çeken ülkede kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında en ünlü kaya oluşumlarından biri olan Preikestolen gelmektedir. Ülkenin en ünlü turistik noktası olarak bilinen ve muhteşem Norveç fotoğraflarının çekildiği bölge, bundan tam olarak 10 bin yıl önce buz kütlelerinin genişlemesi ve kırılması sonucunda ortaya çıkan bir doğa oluşumudur. 604 metre yükseklikte bulunan ve Büyük İskandinavya Turları'nın göz bebeği olan bu doğa harikasının manzarasına bayılacağınıza eminiz! Bir diğer önemli Norveç destinasyonu ise Unesco tarafından da Dünya Mirasları Listesi'ne alınan ve tüm dergiler tarafından dünyanın en iyi seyahat mekanı seçilen Geiranger köyü kesinlikle görmeye değer! Bu köyün içerisinde Gerianger Kilisesi ve 7 Kız Kardeşler Şelalesi en ünlü turistik bölgelerden yalnızca iki tanesi olarak biliniyor. Ve son olarak dünyanın en büyük heykel parkı olarak bilinen ve görenleri adeta büyüleyen Vigeland Heykel Parkı, mutlaka görülmesi gereken yerlerden! 200 den fazla çıplak heykelin yer aldığı ve yapımının tam 5 yıl sürdüğü bu bölgede harika fotoğraflar çekebilirsiniz! 

Norveç'te Sanat ve Tarih

Norveç'te Sanat ve Tarih

8. ve 11. yüzyıllar arasında Batı Avrupa'dan Kuzey Amerika'ya ulaşarak sömürgeler kuran bir kavim olan Vikingler'in, Danimarka'dan sonra ana vatanı olarak da bilinen ülke, 1000 yılında Hristiyanlaşmaya başlamıştır. Dönemin kralının ülkenin ilk kilisesini kurması ile kilise devlet kurumu halin gelmiştir ve daha sonra ülke Danimarka egemenliği altına girerek Kuzey Denizi İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur. İlerleyen yıllarda ise İsveç, Norveç ve Danimarka sömürgelerinin birleşmesi ile Kalmar Birliği adı altında bir İskandinav İmparatorluğu'na dönüşmüştür. 

Köklü tarihi ile olduğu kadar sanatı ve kültürü ile de tüm dünyaca tanınan ülke, kalbinde barındırığı sayısız heykelleri ve sayısız müzesi ile de sanatseverlerin yoğun ilgi odağı haline gelen bir ülke olmayı başarabilmiştir. Tüm bunların yanı sıra kadim doğasıyla bile başlı başına sanat eseri sayabileceğimiz ülke, İskandinavya'nın hem tarihi hem de sanatsal açıdan gözbebeğidir diyebiliriz. 

Norveç'te Yeme İçme

Norveç'te Yeme İçme

Norveç mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden olan kök sebzeler, patates ve tabi ki vazgeçilmez olan deniz ürünleri ülkenin mutfağını oluşturan ilk üç seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Polse adını verdikleri sosis çeşitleri ve kıyı bölgelerde kurutularak elde edilen Morina balığı en sevilen yiyecekler olarak bilinmekte. Tabi kahvaltının da oldukça zengin olduğu Norveç'te balık ve etin yanı sıra haşlanmış yumurta, ekmek, peynir ve çeşitli tatlılar da vazgeçilmez yiyeceklerden. Tüm bunların dışında ise Finlandiya Turları'nı tercih eden turistlerin en çok tercih ettiği yiyeceklerden biri olan, geyik eti ile yapılan hot dog da yine ülkede mutlaka denenmesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. Ve unutmadan, buraya kadar gelmişken ev yapımı içkilerin tadına bakmadan geri dönmeyin! 

Norveç'te Eğlence

Norveç'te Eğlence

Genellikle gece hayatından ziyade festivalleri ile ünlü olan İskandinav ülkeleri, özellikle Kuzey Işıkları Festivali ile bütün dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarıyor! 25 yıldır Tromso adlı şehirde düzenlenen bir müzik festivali olan ve operadan caza, oda müziklerinden senfoni orkestralarına kadar tüm müzikseverlere hitap eden Kuzey Işıkları Festivali, gökyüzünün çıplak gözle izlendiği harika festivallerden bir tanesi! Ayrıca bunun dışında yine ülkede çok popüler olan ve turistler tarafından yoğun ilgi gören bir diğer festival ise Trondheim Caz Festivali.. 1979 yılından beri düzenlenen ve Çağdaş İskandinav ve Avrupa caz eserlerinden oluşan festival toplam 3 gün sürüyor ve 70 e yakın etkinliğe ev sahipliği yapıyor! O halde size şimdiden iyi eğlenceler! 

Norveç'te Ulaşım

Norveç'te Ulaşım

Bu mükemmel İskandinav ülkesine ulaşım aslında oldukça kolay. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için her gün direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunduğunu belirtelim. Fakat ülke Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen anlaşması dahilinde olduğundan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep ediyor. Ayrıca eğer ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek ve dağlarda, kanyonlarda vakit geçirmek isterseniz yaz aylarını tercih etmeniz gerektiğini belirtelim çünkü Norveç'te kış oldukça sert yaşanıyor. Ama aranızda bembeyaz karlarla örtülü bir ülkeye seyahat etmek isteyenler varsa hiç şüphesiz Ocak ayı sizin için harika bir zaman olabilir!