Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Özbekistan Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Özbekistan Turu
Yurt Dışı Tur
Özbekistan Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
Özbekistan - Kırgızistan - Kazakistan Turu
Yurt Dışı Tur
Özbekistan Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Özbekistan'da Gezilecek Yerler

Özbekistan'da Gezilecek Yerler

Özbekistan denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Taşkent, ülkenin hem başkenti hem de ne büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle Vizesiz Turlar'ın önemli destinasyonlarından biri olan bölge, tarihin en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu'nun tam üzerine konumlanmıştır ve oldukça eski bir yerleşim bölgesidir. 1996 yılında yaşanan depremden sonra büyük çoğunluğu tahrip olsa da şehir hızla yenilenmiş ve modern bir görünüme kavuşmuştur. Özellikle bölgedeki Minor Camii, Bağımsızlık Meydanı ve Emir Timur Müzesi modern yapıların en güzel üç örneği olarak kesinlikle görülmelidir. 
Bir diğer önemli destinasyon ise Orta Asya-Türk mimarisinin nadir örneklerinden biri olarak bilinen Registan Meydanı'dır. Semerkand'ın merkezinde yer alan ve geçmiş dönemde şehrin merkezi olarak kabul edilen bölge, aynı zamanda Özbekistan'ın turistik noktası olarak da bilinmektedir.
Ve son olarak Timur İmparatorluğu'nun kurucusu Timur'a adanmış bir türbe ve külliyeden oluşan, aynı zamanda 14. yüzyıldan kalma bir tarihi eser olan Gur-i Emir Türbesi, İran motiflerinin en güzel örneklerini yansıtan harika bir yapıdır ve kesinlikle görülmeye değerdir! 
Özbekistan'da Sanat ve Tarih

Özbekistan'da Sanat ve Tarih

Orta Asya'da ilk Özbek hakimiyeti 16. yüzyılın başlarında Semerkant'taki son Timur hanedanının yenilmesi ile başlamış ve bu hakimiyet 18. yüzyıla kadar sürerek yerini başka bir emirliğe bırakmıştır. 1 Kasım 1917 yılında Bolşevikler Taşkent'e girip egemenlerini ila etmiş ve 1924 yılında bugünkü Özbekistan topraklarını içine alan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuştur. 

Tarihi anlamda her köşesi dolu dolu olan Özbekistan sanat konusunda da kendini geliştirmeyi başarabilmiş bir ülkedir. Özellikle müzeleri ile Asya Turları için yola çıkan binlerce sanatseverin ve gezginin ilgisini çeken ülke, Karakalpakistan Ulusal Müzesi'nde dünyanın ikinci büyük Rus Avangard koleksiyonunu da sergiliyor olmasıyla oldukça önemlidir. 

Özbekistan'da Yeme İçme

Özbekistan'da Yeme İçme

Asya denilince akla ilk gelen yiyecek tabi ki hiç şüphesiz pirinçtir. Asya'nın hangi bölgesinde olursa olsun her yemeğin içerisinde pirinç görebilmek mümkündür. Özbek mutfağında da diğer Asya ülkeleri gibi en çok tüketilen yiyecek pilavdır. Çok sayıda çeşidin bulunduğu ülkede yemeğin pişirilmesi her yörede farklılık göstermektedir ve kendine özgü yapılış şekli vardır. Asya'nın doğu ucunda olan Japonya-Kore Turları'na çıktığınızda pilavın daha çok Suşi olarak tüketildiğine şahit olurken Özbekistan'da at eti, balık veya beyaz et ile harmanlanmış pilavları tatmak daha olasıdır. Ayrıca Ayvalı Pilav'da onlarca pilav çeşidinin arasında en popülerlerinden bir tanesidir. Ayrıca yerli halk yemeklerinde sebzeyi de oldukça fazla kullanmaktadır. Buğday, arpa, pirinç, maş, havuç ve kabak etli yemeklerin yanında pişirilerek lezzetlerine lezzet katılır. Bölgenin en ünlü yemekleri ise at etinden yapılan Narın, kuzu etinden yapılan Samsa ve Nevruz törenlerinin en önemli ikramı olarak bilinen ve buğdaydan yapılan Sümelek'tir. 

Özbekistan'da Eğlence

Özbekistan'da Eğlence

Ülkedeki eğlence anlayışı eğlencelerine alışkın olduğumuz Popüler Turlar'ın eğlencelerinden biraz farklıdır diyebiliriz. Özbekistan'ın en büyük eğlencelerinden biri tarihi İpek Yolu üzerindeki Buhara ilinde düzenlenen İpek ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali olarak bilinmektedir. Bu festivalde ülkede üretilen çeşitli ipek kumaşlar ve baharatlar sergilenir ve genellikle pek çok farklı ülkeden büyük ilgi görür. Her yıl mayıs ayında iki gün boyunca sergilenen festival oldukça yöresel ve renkli görüntülere ev sahipliği yapar. Ayrıca Dünya Halkları Mutfağı Festivali'de yine mayıs ayında dünyadan bir çok ülkenin katılımıyla gerçekleşen bir başka festivaldir. Ülkelerin dans ve halk oyunlarının da sergilendiği festivalde Özbek kültürünü yakından tanıma fırsatı bulabilmeniz mümkündür. Her yıl ağustos sonu ya da eylül başında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenleri ağırlayan bir diğer festival ise Şark Teraneleri Müzik Festivali'dir. 

Özbekistan'da Ulaşım

Özbekistan'da Ulaşım

Özellikle Taşkent bölgesinde şehir içi ulaşım oldukça maliyetsiz ve kolaydır diyebiliriz. Bölgede en yaygın kullanılan toplu taşıma aracı metrodur. Ayrıca Taşkent metro istasyonlarındaki farklı mimarilerden oluşan yapılar seyahatiniz sırasında kesinlikle görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzından yansımalar barındıran istasyonlar hem antik hem de modern görüntüyü bir arada bulundurmaktadır. Bölgede taksi ile de şehir içinde gezebilmek mümkündür. Özbekçe bilmiyorsanız taksi şoförleriyle Türkçe ya da Rusça konuşarak anlaşabilirsiniz. Ve son olarak yine şehir içinde gezerken araç kiralama gibi bir tercih de yapabilirsiniz. Şimdiden bol gezmeler, Orta Asya'nın bu nadide şehrinde bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın! 

Özbekistan Turu Gezi Rehberi

Özbekistan Turu Gezi Rehberi

İpek Yolu'nun en önemli noktalarından biri olarak bilinen ve Orta Asya'da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden koprak bağımsızlığını kazanmış bir devlet olan Özbekistan..
Günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olan ve TÜRKSOY'un azası olarak bilinen ülkenin başkenti Taşkent Rusya döneminde Moskova ve San Petersburg'dan sonra en büyük kentlerden biri iken bugün ise Orta Asya'nın en büyük başkenti haline gelmiştir. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin bir diğer önemli özelliği de Seyhun ve Ceyhun nehirlerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Ayrıca dünyanın dördüncü büyük gölü olarak bilinen Aral gölü de yine Özbekistan sınırları içerisinde bulunmaktadır. Dünyanın dördüncü büyük altın üreticisi olan ülke, tüm bunların yanında çeşitli yeraltı zenginlikleri nedeniyle de önemli bir yere sahiptir. 

31.576.400 nüfusa sahip olan Özbekistan'ın Semerkand ve Buhara şehirleri tarih boyunca kültür ve ilim merkezi olmuştur. Bir çok alimin ve ilim adamlarının yetiştiği ülkede Nasreddin Hoca Özbekler tarafından oldukça sevilmektedir. Her sokaklarında tarihi bir kalıntı bulabileceğiniz Özbekistan bu yönleriyle kesinlikle görülmeye değerdir. Ülkemiz ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunan ülkede şiddetli bir karasal iklim görülmektedir. Ülkenin özellikle güney kısmı daha sıcak bir iklime sahipken, kuzey kısımları oldukça serindir. Ülkede kullanılan resmi dil Özbekçe olmakla birlikte bazı bölgelerde Karakalpakça'da konuşulmaktadır. Kullanılan priz tipi ise C ve F tipi priz sistemidir.