Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Peru Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Peru - Bolivya - Şili Turu
Yurt Dışı Tur
Peru Turları
Süre: 10 Gece / 11 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Peru - Kolombiya - Panama Turu
Yurt Dışı Tur
Peru Turları
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Peru Turu Gezi Rehberi

Peru Turu Gezi Rehberi

Dünyada yaygın olmayan servete ve çeşitliliğe sahip olmasıyla, mutfak kültürleriyle, önemli imparatorluklara ev sahipliği yapmış olmasıyla, sömürge mimarileri ve Kolombiya öncesinden kalma arkeolojik miraslarıyla kuzeyde Ekvator ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanusla çizilen sınırlara sahip bir Güney Amerika ülkesi burası..

13. Yüzyılın başlarında İnka Krallığı tarafında kurulan Peru, 1532 yılında İspanya Krallığı’nın ülkeyi fethetmesiyle İnka Krallığının himayesi altından çıkmıştır. 1821 yılına kadar bir İspanya valiliği olan ülke 1821 yılında Simon Bolivar ve Jose de San Martin öncülüğünde bağımsızlığına kavuşmuştur.

Kıyı bölgesi mutedil bir iklime sahip olan ülkede bulunan Peru Soğuksu Akıntısı, bölgenin sıcaklığını oldukça düşürmektedir. Lima bölgesi ise ülkenin en kurak bölgesidir. Ülkemiz ile arasında 8 saatlik bir zaman farkı bulunan Peru’nun para birimi ise Nuevo Sol’dur. Resmi dili ise 1993 Anayasası'na göre İspanyolca, Keçuva, Aymaraca ve yerlilerin çoğunlukta oldukları bölgelerde yerli dilleridir. Ülkenin kullandığı priz sistemi ise A,C tipi priz sistemidir.

Ayrıca Peru, Güney Amerika’nın en popüler ülkelerinden biridir. Özellikle coğrafyası ve muhteşem tabiat güzellikleriyle ön plana çıkan ülke, kültürel anlamda da oldukça dikkat çekicidir. Her ne kadar diğer Güney Amerika ülkelerine benzer bir kültüre sahip olsa da Peru toplumu, İnka kültüründen aldığı izlerle ön plana çıkar. Aynı zamanda ülkenin başkenti Lima, dünyanın yeni lezzet duraklarından biri haline gelmiştir. Bölgesel lezzetlerin yanı sıra Lima, dünyanın farklı noktalarına ait mutfak kültürlerinin kesişim noktası konumundadır. Dolayısıyla Peru ziyaretinizde ya da Peru turları kapsamında oluşturduğunuz rotanızda mutlaka başken Lima’ya yer vererek eşsiz lezzetlerin tadına bakmanız önerilir. Ayrıca yine gezi tutkunları için Peru’nun dünyanın en iyi doğa yürüyüşü rotalarından birine sahip olduğunu da belirtmek gerekir. 

Büyüleyici tarihi, görmeye doğamayacağınız doğal güzellikleri, dünya harikalarını içinde barındırması, kendine has kültür ve yaşam tarzı ile İnka kültürünü daha yakından tanıma fırsatı veren ve görenleri adeta tarihi bir zaman yolculuğuna çıkaracak olan ülke mutlaka görülmesi gereken Güney Amerika Turları 'nın güzelliklerinden bir tanesi..

Peru'da Yeme İçme

Peru'da Yeme İçme

Ülkede en çok sevilen yiyecek karides, limon, yeşillik, soğan, mısır ve acı biberden yapılan Ceviche denilebilir. Bir bakıma deniz ürünlerinden yapılmış bir aşureyi andıran bu yiyeceğin özellikle rakının yanında harika bir meze olabileceğini de söylemeden geçmeyelim.

Dünyada en çok patates türüne ev sahipliği yapan bir ülke olması sebebiyle patatesi bol bol tüketen Peru halkının üzerine acı biber, yumurta, sarımsak ve süt konularak yapılan Papa a la Huancaína yiyeceği de ülkenin oldukça meşhur yerel lezzetlerden bir diğeri olarak size önerimiz olabilir. Bunlar dışında ise; Tavuk, peynir, krem sos, acı birber, çeşitli baharatlar ve yanına da pilav ile servis edilen Aji de Gallina’yı ve pilavı en alta yatak gibi koyup üzerine dilimlenmiş biftek ilave ederek ve soya sosu, acı biber ve sarımsak ile harmanlanıp en üstüne de kızarmış patates konarak hazırlanan bu rüya gibi lezzeti asla kaçırmamalısınız.

Peru'da Gezilecek Yerler

Peru'da Gezilecek Yerler

İnka medeniyetinin Güneşin Kutsal Kenti olarak anılan dünyanın en etkileyici arkeolojik bölgelerinden biri olan Machu Picchu’nun bulunduğu Cusco bölgesi görülmesi gereken en önemli bölge diyebiliriz. Hatta burası Peru’ya gitmek için tek başına yeterli bir sebep bile olabilir. İnka Medeniyetinin başkenti kabul edilen ve de UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu kutsal vadi, dağların üzerine kurulu olması sebebiyle oldukça ilgi gören yerlerden bir tanesi. 
Ayrıca günümüze gelene kadar son derece mükemmel muhafaza edilen İnka Medeniyeti'ne ait tarihi bir site olan Machu Picchu’yu görmeden asla dönmemelisiniz! Deniz seviyesinden 2430 metre yükseklikte bulunan bu antik kent, 1973 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış ve 2007 yılından bu yana Dünya'nın Yeni 7 Harikası içine girebilmiş. Bu nedenle bu bölgeyi kesinlikle görmenizi öneririz. Bunlar dışında ise yine İnka Medeniyeti'ne ait olan İnka Kalesi'nin kalıntılarının bulunduğu Sacsayhuaman bölgesi ve Peru'nun tarihi abideleriyle ünlü Cusco kentinde yer alan, İnka Medeniyeti'ne ait tarihi bir güneş tapınağı olan Coricancha’da mutlaka görülmesi gereken önemli yerlerden birkaç tanesidir.

Peru'da Sanat ve Tarih

Peru'da Sanat ve Tarih

İlk olarak 1531 yılında Francisco Pizarro vasıtasıyla ülkeye gelen İspanyollardan sonra Lima bölgesi İspanya adına gelen genel valilerin merkezi olmuştur. Güney Amerika’da iyice yerleşen ve kuvvetlenen İspanyol idaresi, Peru’nun bağımsızlığının gecikmesine sebep olmuş v 1821 yılında Arjantinli Jose de San Martin, Peru topraklarını topladığı kuvvetlerle ele geçirmiştir. Arkasından Simon Bolivar ve Antonio J. de Sucre komutasındaki kuvvetler İspanyolları bozguna uğratmış ve 1826 yılında Callao bölgesinin de ele geçirilmesi sonunda Peru bağımsızlığını ilan etmiştir. Tarihte yer ettiği kadar sanat alanında da büyük bir rol kapan Peru, gerek tarih öncesi katedralleri, gerekse yine tarih öncesi dönemi sergileyen müzeleriyle, ilginç yapıları ve arkeolojik değerleriyle her yanı buram buram sanat kokan bir ülke diyebiliriz. Üstelik Peru Vizesiz Turlar arasındadır.

Peru'da Eğlence

Peru'da Eğlence

Şubat ve mart ayı boyunca süren Peru Karnavalı ülkenin en önemli festivallerinden bir tanesidir. Bu festivallere katılarak su savaşı yapabilir, rengarenk danslarına eşlik edebilir, partilere katılabilir ve geçit törenini izleyebilirsiniz. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen bir başka önemli festival ise Fiesta de la Vendimia festivalidir. Bu festivale katılarak kendinizi meyve şöleninin içinde bulabilir ve lezzetleri şaraplar içme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca vizesiz olduğu için Kasım Sömestr Turları Dönemi 'nde çocuklarınızla Peru gezisine katılabilirsiniz.

Peru'da Ulaşım

Peru'da Ulaşım

Şehir içi seyahat ağı oldukça geniş olan ülkede taksi ve otobüslerle oldukça konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Bunlar dışında ise bisiklet ve motosiklet kullanarak da şehir içerisindeki farklı bölgelere kolayca seyahat edebilirsiniz. Eğer İspanyolca bilmiyorsanız üzerinde "TAXI" yazan taksilere binmek yerine "SOAT" etiketi olanlara binerseniz daha kolay iletişim sağlayabilirsiniz.

Peru’ya En Ucuz Nasıl Gidilir?

Peru’ya En Ucuz Nasıl Gidilir?

Peru’ya en ucuz nasıl gidilir, merak ediyorsanız düşük maliyetlerle Güney Amerika gezisi planlamanın en doğru yolu turlardır. Turlar birçok gezi severin katılımıyla organize edilir ve maliyet açısından avantajlıdır. Aynı zamanda Güney Amerika gibi kültürel anlamda Avrupa kültürüne kısmen uzak bir lokasyona seyahat ederken, profesyonel desteğe başvurmak birçok açıdan avantaj sağlayacaktır. Seyahat ve gezi programının planlanması, konaklama imkanları ve gezilecek yerlerin belirlenmesi gibi tüm detaylar profesyoneller tarafından planlanır. Bu doğrultuda Peru turları ile muhteşem bir gezi deneyimini oldukça düşük maliyetlerle yaşayabilirsiniz. Ayrıca Peru’nun da içerisinde olduğu ve Güney Amerika’nın tamamını kapsayan turlarla bölgeyi çok daha yakından keşfetme fırsatı elde edebilirsiniz.