Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Sri Lanka Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Sri Lanka Turu
Yurt Dışı Tur
Sri Lanka Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Sri Lanka Turu Gezi Rehberi

Sri Lanka Turu Gezi Rehberi

Vahşi yaşam safarisi, çay tarlaları, sevimli filleri, tarihi kentleri, keşfedilmeyi bekleyen antik kalıntıları, tren yolculukları, etkileyi Avrupa mimarisini kalbinde barındırıyor olması, panaromik manzaraları, muhteşem kumsallara sahip adaları, ıssız plajları, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buda heykelleri ve muhteşem manzaralarıyla başka hiçbir ülkeye benzemeyen bir ülke Sri Lanka.. 

Tarihi 125.000 yıl öncesine dayanan ülke, milattan önce 380 yılında kurulan Anuradhapura İmparatorluğu ile Budizmi tanımıştır. Anuradhapura İmparatorluğu’nun düşmesi ardından başlayan Chola İmparatorluğu döneminde Polonnaruwa başkent ilan edilmiş ve ülke en güçlü dönemlerini yaşamıştır.Erken modern dönemde Portekizlilerin ülkeye gelmesiyle birlikte başkent Kolombo inşa edilmiş ve bu yıllarda Alman kaşiflerinin de ülke üzerinde etkili olmasıyla birlikte Portekiz-Alman savaşı başlamıştır. Napolyon Savaşları döneminde İngilitere’nin kontrolüne geçen ülke 1948 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülke muson ikliminin görüldüğü tropikal bir bölgede olması sebebiyle yılın her zamanı yağış almaktadır. Ülkemiz ile arasında 2,5 saatlik bir zaman farkı bulunan Sri Lanka’nın para birimi ise Sri Lanka Rupisi’dir. Resmi dilleri Seylanca ve Tamilc olan Sri Lanka'da İngilizce dili ise eğitim, ticaret ve bilimsel faaliyet amacıyla oldukça sık kullanılmaktadır. Kullanılan priz sistemi ise D, G tipi priz sistemidir.

Bir çok din ve etnik kökenden insanı kalbinde barındırması, sevgili ve hoşgörülü halkı, Maldivler’in kuzeyinde bulunan muhteşem konumu, muson yağmurları ve mis kokulu çaylarıyla masallar ülkesi Sri Lanka’yı mutlaka görmelisiniz.. 

Evliliğinizin ilk tatilini alternatif bir ülkede, romantik muson yağmuru altında  geçirmek isterseniz Balayı Turları 'mızdan hemen yer ayırtın.

Sri Lanka'da Gezilecek Yerler

Sri Lanka'da Gezilecek Yerler

Şehrin tam ortasında yer alan göl ve adeta masaldan fırlamış yemyeşil tepeleriyle Kandy bölgesi, Budizm'in, sanatın ve kültürün merkezi olması sebebiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ülkenin kumsal şeridinin uzunluğundan faydasını almış Colombo bölgesinde ise kordon boyu gezmek, İngiliz sömürgesinden kalma yapıları görmek yapılabilecek başlıca etkinliklerden bir kaçıdır.

Altın üçgen bölgesi Sri Lanka’nın olmazsa olmazlarındadır. Bu tur boyunca Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya kalesi ve Dambulla mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Rivayetlere göre Hz. Adem’in bu dünyada ilk ayak bastığı yer olduğu söylenen, bir başka rivayete göre ise tepede yer alan kayanın Buda’nın ayak izi olduğuna inanılan 2243 metre yüksekliğindeki Adam’s Peak’ı mutlaka görmenizi öneririz.


Sri Lanka'da Sanat ve Tarih

Sri Lanka'da Sanat ve Tarih

Budizm’in doğduğu ve dünyaya yayıldığı yer olduğu düşünülen Sri Lanka’da %70 Budist olan halk Hindu, %8 Hristiyan, %7 Müslüman inançları bulunmakta. Arkeolojik eserlerin çokluğu ve köklü tarihi ile ülke, özellikle Buddha heykelleri, Manastır, Gal Pota ve Gal Vihara ile gerçekten görülmeye değer… Sri Lanka’nın en tarihi bölgelerinden biri olan Plonnaruwa ise tarihseverleri heyecanlandıracak kadar güzel bir bölge denilebilir.

Egzotik Turları 'mız arasından bulunan Doğa, kültür, ve tarihin içe geçtiği bu adada Sinhali mimari unsurlarından esinlenerek oluşturulmuş Müze Colombo, sanatseverlerin mutlaka uğraması gerektiğini düşündüğümüz bir sanat müzesidir. Ayrıca bölgedeki antik kentleri gezerek de ülkenin sanatı ve köklü tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sri Lanka'da Yeme İçme

Sri Lanka'da Yeme İçme

Pirinç unu, hindistan cevizi sütü, karbonat ve bir takım baharatlarla hazırlanan krep kıvamındaki sıvı hamurun en az 6 saat dinlendirilip hafif fermente edilmesinden sonra hazırlanan bir sokak yemeği olan Hoppers, ülkede mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında geliyor diyebiliriz. Hoppers hamurunun biraz daha kıvamlı hazırlanarak süzgeç benzeri minik bir el aletinden geçirilmesiyle elde edilen, çok ince bir noodle görünümünde olan String Hoppers’da yine aynı şekilde tatmanız gereken Sri Lanka lezzetlerinden bir tanesi olabilir.

Ayrıca Roti’lerin parçalanıp doğranmış sebze ve isteğe bağlı olarak et çeşitleri ile ateş üstünde sürekli karıştırılarak kızartılmasıyla hazırlanan Kottu, haşlanmış pirinçlerin hindistan cevizi rendesi ile karıştırılarak silindir bir kalıptan geçirilmesiyle hazırlanan Pittu ve yine haşlanmış pirincin kuzu eti ve körili karışımla harmanından oluşan Lamparis’i denemeden dönmemelisiniz.

Sri Lanka'da Eğlence

Sri Lanka'da Eğlence

Özellikle chill-out barları ve kumarhaneleriyle misafirlerine eğlence imkanı sunan Sri Lanka’da gece hayatının pek aktif olmadığını söyleyelim. Fakat pek çok lüks otelin terasında bulunan bu eğlence mekanlarında şehrin manzarasını izleyebilir, çeşitli içkileri deneyerek gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Colombo bölgesinin deniz kıyısında yer alan plajlara uğrayarak denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. 

Alternatif bol güneş, kum, denizi keyfi için Deniz Turları 'mıza göz atın.

Sri Lanka'da Ulaşım

Sri Lanka'da Ulaşım

Sri Lanka’da şehirler arası ulaşım son derece kolaydır ve çeşitli alternatif bulunmaktadır. Geniş demir yolu ağı sebebiyle pek çok şehre trenle seyahat edebilirsiniz. 2.sınıf ve 3.sınıf biletler için rezervasyon yapmanın gerekli olmadığı sistemde, 1.sınıf için çoğunlukla online rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Ayrıca şunu da belirtelim; 3.sınıfta seyahat etmek biletlerin numaralı olmaması ve bazen ayakta gitmek durumunda kalabileceğiniz için biraz daha zorlu olabilir fakat yine de turistler tarafından epey tercih edilmektedir.

Otobüs de Sri Lanka’da ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem olabilir. Trene göre daha hızlı ve ücretler de çok yüksek olmayan otobüslerle oldukça rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.