Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

St. Petersburg Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
St.Petersburg Turu
Yurt Dışı Tur
St. Petersburg Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Baştanbaşa Rusya Turu
Yurt Dışı Tur
St. Petersburg Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Moskova - St.Petersburg Turu
Yurt Dışı Tur
St. Petersburg Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Rusya Resitali Turu
Yurt Dışı Tur
St. Petersburg Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
St.Petersburg - Moskova Turu
Yurt Dışı Tur
St. Petersburg Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Rusya Turu
Yurt Dışı Tur
St. Petersburg Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Nordwind Havayolları
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
St. Petersburg Turu Gezi Rehberi

St. Petersburg Turu Gezi Rehberi

Rusya’nın kuzeybatısında, Baltık Denizi kıyısındaki Neva Nehri ve UNESCO Dünya Mirası olan 42 adanın kalbine konumlanmış, 500’e yakın köprüsü ve 55 kanalı ilke Kuzey’in Venedik’i ünvanını alabilmiş, Avrupa’nın dördüncü büyük şehri St. Petersburg..
Şehrin kanalları, binaları, sarayları, caddeleri ve parkları eskiden sadece bataklık olan sıradan bir coğrafyanın üstüne öyle güzel dikilmiş ki, etkilenmemek mümkün değil..

Çar I. Petro tarafından 1703 yılında Rus Çarlığı'nın Avrupa'ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan bu şehir, 200 yıl Rus Çarlığı'nın başkentliğini yapmıştır. I. Dünya Savaşı ile Rus İç Savaşı'nın kapsadığı dönemde Rusya'nın Almanya ile savaşması sebebiyle Almanca St. Petersburg ismi terk edilerek Petrograd olarak adlandırılmıştır. Ve sonra 4 Ocak 1924'te, yani Lenin'in ölümünden üç gün sonra Petrograd, Lenin'in Ekim Devrimi’ne liderlik etmesi anısına Leningrad olarak yeniden isimlendirilmiştir. Yılın büyük bir çoğunluğunda şehirde soğuk ve ılıman bir iklim görülmektedir. Yağışlarıyla ünlü şehirde kurak yaz aylarında bile yağış oldukça fazladır. Ülkemizle arasında saat farkı bulunmamakla birlikte, ülkede kullanılan para birimi Rus Rublesi’dir. Resmi dili Rusça’dır fakat oldukça turistik bir bölge olması sebebiyle bölgenin genelinde İngilizce konuşanlara da yaygın olarak rastlayabilirsiniz. Kullanılan priz tipi ise F tipi priz sistemidir.

Hani bazı şehirler vardır.. Geziniz biter, çoktan evinize dönersiniz ama hiç aklınızdan çıkmaz.. İşte St. Petersburg’da o şehirlerden bir tanesi.. Mimarisi ve görkemli binaları ile görenleri derinden etkileyen şehir, 1880’li yılları andıran sakin sokaklarıyla adeta bir masal şehri.. 

Bu masal şehrini Promosyonlu Turları 'mız ile keşfederek en uygun fiyatlarla harika bir tatil geçirebilirsiniz.

St. Petersburg'da Gezilecek Yerler

St. Petersburg'da Gezilecek Yerler

Rusya Turları arasında St. Petersburg turu boyunca gezilecek çok fazla yer bulunsa da Aziz Isaak Meydanı,Catherine Palace(Çarlık Sarayı) ve ünlü Ermitaj Müzesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
Aziz Isaak Meydanı; Mariinsky Sarayı ile Aziz Isaak Katedrali arasında bulunan önemli bir şehir meydanıdır. I.Nikolay’ın atlı anıtı bu yapının meydanını süslemekte ve mutlaka görülmesi gereken önemli turistik yapıların başında gelmektedir.
Şehrin 30 kilometre güneyinde bulunan Catherine Palace ise, Rus çarlarının yaz dönemleri burayı aktif olarak kullanması sebebiyle “Çarların Sarayı” ünvanını almış. Gerek iç yapısı, gerekse dış mimarisi ile kusursuz tasarlanmış olan sarayın içerisinde sayısız ganimet ve yazıt bulunmaktadır. Ayrıca 325 metre uzunluğundaki dış süslemesi için toplam 100 kilo altın kullanılan sarayda 846 metre büyüklüğündeki tht salonu mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.
Ermitaj müzesi ise; Çariçe II.Katerina’nın Berlin’den 255 parçalık bir resim koleksiyonu getirmesiyle açılmış bir müze olmakla birlikte, devam eden koleksiyon sayesinde günümüzde yaklaşık 3 milyon esere ev sahipliği yapmasıyla ünlenmiştir. Tarihi 1850’lere dayanan ve Prehistorik dönem ve Mısır eserlerini kapsayan müzede Fransız neoklasik, empresyonist ve post empresyonist akımın örneklerini görebileceğiniz sayısız eser mevcuttur.


St. Petersburg'da Sanat ve Tarih

St. Petersburg'da Sanat ve Tarih

Çar 'Büyük' Petro'nun 1703'te denizlere açılma sevdasının bir ürünü olarak, bataklık üzerinde doğan şehir, Çar I. Petro ‘nun Avrupa'daki eğitimi sırasında kıtanın şehircilik anlayışından etkilmesi ve Rusya'nın taş ustalarını toplaması ile, Rusya'nın kuzey batısında Neva Nehri'nin kollara ayrılarak Fin Körfezi'ne aktığı bataklık bölgesinde kurulmuş. Paris ve Venedik karışımı görüntüye sahip şehir kısa sürede kiliseleri, opera binaları, tiyatro salonları ve geniş caddeleriyle Çarlık Rusyası'nın başkenti olmuş.

St. Petersburg tarihi olduğu kadar sanatsal yönüyle de oldukça etkileyici bir şehir. Puşkin ve Dostoyevski gibi ünlü yazarları yıllarca kalbinde barındıran St. Petersburg ayrıca Dünyanın en büyük beş müzesinden biri kabul edilen Ermitaj Müzesi ile resim sanatında birinci sırayı kapmış. Leonardo Da Vinci'den Michelangelo'ya, Rembrandt'tan Matisse'e kadar ünlü isimlere yer veren müzede sanata ve tarihe sonuna kadar doyabilmek mümkün..

St. Petersburg'da Yeme İçme

St. Petersburg'da Yeme İçme

St. Petersburg turu sırasında midesi kazınanlar için şehirde popüler olan birkaç lezzet mevcut. Rus salatası başta gelmek üzere, Borsc Çorbası, Pelmeni(Rus mantısı), Boeufstrogonof gibi seçenekler mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında diyebiliriz.

Özellikle Borsc Çorbası, Pancar, lahana, havuç, soğan karıştırılarak yapılan Geleneksel Rus yemeklerinden biri ve özel bir kremayla servis edilmekte.
Pelmeni(Rus mantısı) ise bizim mantılarımızın aksine oldukça iri tanelere sahip olmasıyla mutlaka denemeniz gereken tatlardan bir tanesidir.
Geleneksel ve popüler Rus yemeklerinden diğer bir tanesi ise nce ince doğranmış etlerin soğan ve mantarla kavrulup özel bir kremayla harmanlanmasından oluşan Boeufstrogonof.. Tüm bunlar dışında Şaşlık kebabı,Havyar,Alabalık,Lakerda gibi seçenekler de yine şehirde tadabileceğiniz en güzel lezzetlerden bir kaçı olabilir.

St. Petersburg'da Eğlence

St. Petersburg'da Eğlence

Ülkenin başkenti Moskova’ya göre daha hareketli olan şehirde, gece kulüpleri ve bar eğlenceleri eğlenmek isteyenler için ideal bir seçim olabilir. Özellikle şehirdeki en ünlü mekanlardan biri olan Begemot, turunuz sırasında mutlaka uğrayıp sabahlara kadar dans edebileceğiniz ve yeni insanlarla tanışabileceğiniz uygun fiyatlı popüler mekanlardan bir tanesi.

Nevsky caddesinde yer alan Del Mar ise canlı müzik ve dj performanslarıyla oldukça eğlendiren başka bir mekan diyebiliriz.Bunlara ek olarak Rossi’s Club, Santa Barbara ve Buddha Bar şehrin diğer önemli ve tercih edilen eğlence kulüplerinin başında gelmesiyle mutlaka uğramanız gereken diğer eğlence merkezlerinden bir kaçı olarak bizim size önerimiz olabilir.

Yılbaşı Turları 'mız ile yeni yıla bu harika şehirde girmek gerçekten muhteşemdir. St Petersburg 'da bir kereden fazla bulunmuş olsanız bile Yeni Yılda, muhteşem aydınlatmaları, dekorasyonları ve eğlenceleri sizi şaşırtacaktır. 


St. Petersburg'da Ulaşım

St. Petersburg'da Ulaşım

Ulaşımı oldukça gelişmiş olan şehirde, şehrin neredeyse her yanından geçen 54 duraklı bir metro hattı bulunmaktadır.Özellikle akşam saatlerindeki trafik yoğunluğuna kalmak istemezseniz metroyu tercih edebilirsiniz.

 Ayrıca otobüs,tramvay,troleybüs gibi diğer seçenekleri de şehir içinde seyahat ederken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat şunu da belirtelim, gece otobüsleri dışındaki tüm seferler gece saat 00.00’a kadar sürüyor, eğer daha geç bir saatte seyahat edeceksiniz şehirde bulunan taksileri kullanabilirsiniz.