Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Tanzanya Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Kenya - Zanzibar Turu
Yurt Dışı Tur
Tanzanya Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Zanzibar Turu
Yurt Dışı Tur
Tanzanya Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Tanzanya Turu Gezi Rehberi

Tanzanya Turu Gezi Rehberi

Farklı kültürlere ve yaşamlara ev sahipliği yapması, Safari yapmak için harika bölgelere sahip olması, huzurlu, mutlu ve barışık yaşamayı bilen insanları, bereketli toprakları ve altın rezervleri, Afrika Doğa Turları 'nın en ünlü doğal parklarına kucak açması, büyüleyici güzellikteki manzaraları ve doğal güzellikleri, bembeyaz kumsalları ve dalışa elverişli zengin su altı dünyasıyla masalları andıran bir ülke Tanzanya..

Tanzanya topraklarında yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan bilinen ilk insan yerleşmelerine özellikle “İnsanlığın beşiği” olarak adlandırılan Olduvai Boğazı’nda rastlanmıştır.1498 yılında Vasco da Gama isimli Avrupalı, Doğu Afrika kıyılarına erişen ilk kişi olmuştur.

Ülkede genel olarak tropikal iklim hâkimdir. Sıcaklıklar yıl boyunca yüksek bölgelerde 10-20 derece arasında değişmekle birlikte sahil kesimi yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Ülkemiz ile arasında hiç saat farkı bulunmayan ülkenin kullandığı para birimi ise Tanzanya Şilini’dir. 126 farklı etnik grubu bünyesinde barındırdığı için ülkede her bir topluluğun kendine özgü bir dili bulunmaktadır fakat sömürge döneminden bu yana ülkede resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Kullanılan priz sistemi ise D, G tipi priz sistemleridir.

Dünyanın en ünlü 3 gölü olan Victoria, Tanganyika ve Nyasa’ya ev sahipliği yapması, flamingoların üreme bölgesi olması, ülke topraklarının yüzde yirmi beşinin doğal koruma alanı ve vahşi yaşam parkı olması sebebiyle Tanzanya mutlaka görülmesi gereken bir ülkedir..

Tanzanya'da Gezilecek Yerler

Tanzanya'da Gezilecek Yerler

Dünya Mirası Sit Alanı olan ve Tanzanya’nın en çok ziyaret edilen bölgeleri arasında yer alan, doğa tutkunlarının yanı sıra tırmanış için de harika bir alana sahip olan Kilimanjaro Dağı Milli Parkı,Tanzanya turunuz sırasında mutlaka görmeniz gereken güzelliklerin başında gelmektedir. Dalış tutkunlarını kendine hayran bırakan zengin su altı yaşamıyla ünlü olan, yunuslar ve dev kaplumbağalarla yüzme deneyimi yaşayabileceğiniz muhteşem koyları, enfes doğası ve romantik gün batımı manzaralarıyla Zanzibar Adası’da kesinlikle görülmesi gereken bir başka Tanzanya güzelliği olabilir. Ayrıca bu bölge Vizesiz Turlar arasındadır ve  Türk vatandaşlarını 90 gün süre ile vizesiz kabul eder.

Özellikle kuş gözlemcileri ve vahşi yaşam turlarının gözde rotası olan, Serengeti Milli Parkı ile Manyara Gölü arasında bulunan ve binlerce hayvan ve bitki türünü görebileceğiniz Ngorongoro Koruma Alanı’nı da görmeden dönmemelisiniz.

Tanzanya'da Sanat ve Tarih

Tanzanya'da Sanat ve Tarih

Sekizinci yüzyılda Araplar ülkeye gelerek İslamiyeti yaymış, bu alanda yapılan arkeolojik çalışmalar 10. asırda kıyıda Arap şehirlerinin olduğunu doğrulamıştır. 1499’da Vasco de Gama, Hindistan’a yolculuk yaparken Zengibar’ı keşfetmiş ve sonraki iki asırda Portekiz İmparatorluğu, Doğu Afrika’nın ticaret şehirlerinin çoğunu kontrolü altında tutmuştur. On sekizinci yüzyıl başlarında Umman Arap Sultanlığı kıyıya seferler yaparak Pemba ve Kilwa şehirlerini zapt etmiş ve 1840’ta Hükümdar sarayını Zengibar’a taşımıştır. Ülkede bağımsızlık hareketleri 1954’te Tanganika Afrika Milli Birliği Partisi kurulmasıyla başlamış ve 9 Aralık 1961’de ülke bağımsızlığını kazanarak bir sene sonra cumhuriyet idaresine geçtiğini ilan etmiştir.

Köklü tarihi yanı sıra bazı kabilelerin geleneksel evlerini ve yaşam koşullarını sergileyen eşsiz bir müze olan Dar Es Salaam Köy Müzesi, Tanzanya’daki bazı kabilelerin geleneksel evlerini ve yaşam koşullarını sergileyen eşsiz bir müze olarak karşımıza çıkmakta.Ülkenin birçok farklı kırsal kültürünü yansıtan otantik ve mobilyalı bir evde sergilenen bu zengin koleksiyonu inceleyerek ülkenin sanatı ve kültürü hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tanzanya'da Yeme İçme

Tanzanya'da Yeme İçme

Kıyı kesimlerde deniz ürünlerinin ve tropikal ürünlerin yaygın olduğu ülkede ayrıca bakliyatlar, cassava, darı, kırmızı et ürünleri oldukça fazla tüketilmekteir. Tanzanya mutfağının en belirgin özelliği ise yemeklerde bolca Hindistan cevizi kullanılmasıdır. Çorba konusunda da oldukça zengin olan mutfağın ana yemeklerinde ise genellikle sote et veya tavuk görebilirsiniz.

Pirinçle Hindistan cevizi sütünün karıştırılarak pişirildiği çok lezzetli bir yemek olan, ve yanında mutlaka tavuk, balık, et veya fasulye ile servis edilen Wali Nazi mutlaka denemeniz gereken bir Tanzanya lezzetidir. Ayrıca barbeküde pişen keçi, tavuk vb. etlerden oluşan, ve yanında çoğunlukla ızgara muz veya Ugali ile servis edilen Nyamachoma, yani Barbekü Sefası’da kesinlikle denenmesi gereken bir diğer popüler lezzet olabilir. Son olarak ise pirincin soğan veya kereviz ile terbiye edildiği Tanzanya usulü pilavın tadına bakmadan dönmemenizi öneririz.


Tanzanya'da Eğlence

Tanzanya'da Eğlence

Tanzanya, İslam, Hıristiyanlık ve geleneksel Afrika dinlerinin bir arada bulunduğu çok uluslu bir ülke olduğundan birden fazla eğlence kültürüne ev sahipliği yapmaktadır.
Özellikle Birleşme Günü, Tanzanya sokaklarında yaygın şekilde kutlanmaktadır. Yüzyıllardır süren özgürlük mücadelesinin bir sonucu olan bu gün, köle olarak kullanılan yerli halka acımasız fakat kısa bir devrimin sonucu olarak verilen ve ardından ana karadaki Tanganyika ve Zanzibar takımadalarının birleşmesini temsil eden bir gündür.

Ayrıca ülkenin en renkli ve ilginç olaylarından biri de, Stone Town bölgesinde yapılan ve 10 yılı aşkın süredir düzenlenen Swahili kültür festivalidir. Festival uluslararası bir statüye sahip olmakla birlikte farklı kültürlerin temsilcileri Afrika’nın dört bir yanından bu festivale katılıp yaratıcılıklarını ve halk sanatlarını sergilemektedirler.Ve son olarak Zanzibar’daki Uluslararası Film Festivali ülkenin ünlü bir başka festivalidir. Etkinliğin asıl amacı Afrika’nın benzersiz mirasını ve kültürünü korumaktır ve. her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yönetmenleri ağırlayan bu festivale katılarak hem genel kültürünüzü arttırabilir, hem de eğlenebilirsiniz. 

Bir başka unutulmaz deneyim yaşayabileceğiniz turumuz, Güney Afrika Turları 'mızdır. Vahşi doğa, yöresel yemekler, afrika takıları ve daha fazlası için şimdiden yerinizi ayırttın.

Tanzanya'da Ulaşım

Tanzanya'da Ulaşım

Ülkedeki altyapı yeterince gelişmemiş olmasına rağmen taşıma araçları şehirlerde mevcut bulunmakta. Çoğunlukla minibüs ve otobüslerin kullanıldığı ülkede genel olarak turistlerin şehir içi seyahatleri sırasında taksiyi tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Eğer daha konforlu ve hızlı bir seyahat gerçekleştirmek isterseniz bizlerin de önerisi şehirdeki taksilerden yana olacaktır.