Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Uludağ Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
1
Uludağ Turları Yazıları
Bursa Uludağ Tarihi ve Efsanesi

Bursa Uludağ Tarihi ve Efsanesi

Marmara bölgesinin en yüksek dağı olarak bilinen ve Bursa sınırları içinde yer alan Uludağ, tarihte bir çok farklı efsaneye konu olması ile oldukça popüler bir bölgedir. Bilge seyyahlardan edinilen bilgilere göre eski adı Cebel-i Rahip olan Uludağ'ın Softaboğan adlı bölgesinde Yavuz Sultan Selim'in kardeşleri ve çocukları tahta çıkmasın diye "kardeş katli vaciptir" diyerek boğdurduğu hikayesi oldukça bilinen bir hikayedir. Bölge ismini bu efsaneden almakla birlikte diğer efsanelerden birinin hikayesi ise şöyle; Uludağ'ın yeşil yamaçlarında yaşayan ihtiyar bir kadın ve sarı kızın yaşadığı bir kulübe bulunuyormuş. Sarışın kızın da sarı kız adında bir ineği varmış. Bir memesinden bal bir memesinden süt akan bu inek bir gün kız tarafından seslenildiğinde cevap vermeye başlamış. Kız çok korkmuş ve olan biteni annesine anlatmış. İneğe ne zaman seslense inek "ağlayarak mı yoksa çağlayarak mı geleyim?" diyormuş. Bir gün kız "Çağlayarak gel" deyince bir anda bölgedeki tüm kayalar çatlamaya, taşlar yarılmaya, sular köpük köpük taşmaya başlamış. Sarı kız köpüklerin arasına karışmış. Sular sarı kızın saçıyla sararmış ve yanan yüreğiyle ısınmış.. Bursa kaplıcalarının çok bilinen bir efsanesi olan bu hikaye, içinde erimiş kükürt ve kimyasallar yüzünden sarı ve sıcak olan sularının hikayesi olarak kalmış.. İşte Bursa efsanesinin hikayesi böyle, gelin biraz da Kayak Turları'nın en gözde destinasyonlarından biri olan Uludağ Kayak Merkezi'ni keşfedelim.. 
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa'nın güneybatı bölgesinde yer alan, Kuşaklıkaya ve Fatintepe isimlerindeki iki tepe arasında konumlanmış bir kayak merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi, Bursa şehir merkezine yaklaşık yarım saatlik bir uzaklıkta olup 11 bin 338 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Modernliği ve kaliteli yapısı ile Türkiye'de kış turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Uludağ, 1800 metre rakım ile başlayıp 2200 metre rakıma kadar uzanan tesisleerinin yanı sıra 2543 metrelik zirvesi ile de her yıl milyonlarca gezgine ev sahipliği yapmaktadır. Merkezde toplamda 11 adet ana pist bulunmakta ve cross country, snowboard, alpin usulü, heli skiing stillerinde kayak yapabileceğiniz özel pistler de bulunmaktadır. Ayrıca acemi bir kayak kullanıcısı iseniz de bölgede bulunan profesyonellerden ders alarak kayak konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Yazın ve kışın farklı farklı etkinliklere ev sahipliği yapan bölgede yaz mevsimlerinde apollo kelebeği gözlemi yapabilir, ATV ile safari turlarına çıkabilirsiniz. Ayrıca kamp, trekking, dağ tırmanışı gibi etkinlikler de yapabilirsiniz. Kışın ise kayak, dağ tırmanışı, snowboard ve snowpark gibi harika etkinliklerle muhteşem bir kış geçirebilirsiniz. 

Uludağ Otelleri

Uludağ Otelleri

Türkiye'nin en büyük doğa ve kış sporlarının merkezi olan bölgede Uludağ otelleri 1. bölge ve 2. bölge olmak üzere ayrılmaktadır. Genellikle 1. bölgede bulunan Uludağ Otelleri  misafirlerine kayak dersi, snowboard gibi imkanlar sunmaktadır. Ayrıca açık büfe ve pansiyonda konaklama hizmeti de veren 1. bölge otelleri genel olarak Bursa merkezine 33-35 kilometre arası uzaklığa sahiptir. Bar, kuaför, güzellik salonu, toplantı salonu, doktor, gece kulübü gibi çeşitli hizmetler sunan bu oteller arasından size önerimiz Alkoçlar Uludağ Otel ya da Trend Life Hotels Uludağ olabilir. Çeşitli spor aktivitelerine ev sahipliği yapan ve aynı zamanda piste sıfır konumda kafesi bulunan Trend Life Hotels'de muhteşem bir kış tatili geçirebilirsiniz. Ayrıca bu oteller dışında bölgede 5 yıldızlı oteller de bulunmaktadır. Genellikle 2. bölgede konumlanan 5 yıldızlı otellerde Türk ve Dünya mutfağından çeşitli lezzetlerle tanışabilir, hamam, masaj, yüzme havuzu, jakuzi, spa gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.  Uludağ'daki diğer konaklama seçeneklerini incelemek için ise Bursa Otelleri 'ni mutlaka incelemenizi öneririz. 

Uludağ'da Gece Hayatı

Uludağ'da Gece Hayatı

Bölgede daha çok mevsimsel olarak canlanan gece hayatı, genelde asıl sezonun başladığı kış mevsimlerinde faaliyet göstermektedir. Yerli ve yabancı turistlerin en yoğun olduğu bu dönemlerde hem dışarıda hem de konaklama yerleri içerisinde harika kış eğlencelerine tanıklık edebilirsiniz. Bar, disko ve canlı müzik yapan restoranlarda sabaha kadar eğlenebilir, Dj performansları eşliğinde sokaklara kurulan kamp ateşinin etrafındaki eğlencelere katılabilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan profesyonel kayakçılar haftanın belirli günlerinde meşaleler eşliğinde turistlere özel şovlar düzenlemektedirler. İsterseniz bu şovları seyredebilir ya da kalabalığa karışıp kartopu savaşı yapabilirsiniz. Eğer yaz mevsiminde ziyaret edecekseniz ve eğlence arayışındaysanız, bu bölge yaz mevsiminde pek de canlı olmayacağından Bursa merkeze geçmeniz gerekecektir. Şimdiden iyi eğlenceler! 

Uludağ Mutfağı

Uludağ Mutfağı

Uludağ'da karşılaşacağınız tüm lezzetlerin mimarisi şüphesiz Bursa olacaktır. Kendinizi harika bir kış tatilinin ortasında bulmak için yollara düştüyseniz buraya gelir gelmez mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında tabi ki maangalda pişmiş sucuk ekmek ve içinizi ısıtacak bir kadeh şarap gelecektir! Uludağ'ın en büyük keyiflerinden biri olan mangal, bölgede oldukça sık gerçekleştirilen bir kış aktivitesi diyebiliriz. Dışarıdan satın alabileceğiniz gibi bölgede bulunan kendin pişir kendin ye alanından da faydalanabilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken dağın bağrından kopup gelen doğal kaynak sularının da tadına mutlaka bakmanızı öneririz. Bunlar dışında ise yine Bursa'nın en meşhur yiyeceklerinden bir kaç tanesi olan İnegöl köftesi, kıymalı cantık ve pideli köfteyi kesinlikle denemeden dönmemelisiniz! Afiyet olsun! 

Uludağ'da Ulaşım

Uludağ'da Ulaşım

Özellikle dağ bölgesi kısıtlı bir alan olduğundan doğrudan Uludağ'da özel bir ulaşım ağı olmadığını bilmenizi isteriz. Yalnızca oteller ve kısa mesafeler arasında şehirden gelen minibüsleri, otellerin servis araçlarını ve kendi özel araçlarınızı ya da kiraladığınız araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca Uludağ içerisinde bulunan teleferikler ile de bir başka bölgeye geçiş yapabilirsiniz. Bembeyaz bir kar tatili düşleyen herkese şimdiden iyi yolculuklar, harika manzaralar eşliğinde bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın! 
Özellikle kış sporları için alternatif günü birlik ya da haftasonu turları arıyorsanız için Kartalkaya Otelleri 'mize de bakabilirsiniz.