Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Beyrut Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR DÖNEMİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Beyrut Turu
Yurt Dışı Tur
Beyrut Turları
Tarih: 15.06.2024
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
946.25
757.00
Kişi Başı
%20
SÜPER FIRSAT
Beyrut Turu Bahar - Yaz Dönemi
Yurt Dışı Tur
Beyrut Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
Beyrut Turları Yazıları
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut Gezi Rehberi

Lübnan'ın başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan, Akdeniz kıyılarında muhteşem bir yarımadada bulunan ve ülkenin en büyük ana limanına sahip olma özelliğini taşıyan göz alıcı şehir Beyrut.. 
Kentin doğu kenarından başlayıp güneye doğru uzanan ve 5000 yıllık köklü bir tarihe tanıklık eden muhteşem şehir, dünyadaki en eski şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Resmi olarak ilk kez milattan önce 15. yüzyıl dönemlerinde antik Mısır Tell el Amarna mektuplarında bahsedilen Beyrut, tarih içerisinde bir çok farklı dönemden geçmiş olması sebebi ile de farklı bir çok kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Milattan öncesinden Osmanlı'ya kadar, Osmanlı'dan Fransız mandası altında geçen yılları ve daha sonrasında bağımsızlığını kazandığı Lübnan zamanları olmak üzere dört farklı zaman dilimine tanıklık eden şehir, kendisini ziyaret edenleri adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor diyebiliriz. 

Nüfusu 1.5 milyonun üzerinde olan şehirde aynı zamanda bir çok farklı dine mensup insanla karşılaşmak da mümkündür. Sünni/Şii Müslüman, Ermeni/Rum, Katolik, Protestan ve Ortodoks gibi toplulukların doldurduğu Beyrut, oldukça kalabalık bir şehirdir. Şehirde hava sıcaklığı ise yıl içinde ya çok sıcak ya da orta soğukluk diyebileceğimiz bir skala arasında gidip gelmektedir. Şehirde tipik olarak Akdeniz iklimi görülmektedir. Ülkemiz ile arasında zaman farkı bulunmayan şehirde kullanılan para birimi Lübnan Poundu'dur. Resmi dili Arapçadır ve kullanılan priz sistemi ise F tipi priz sistemidir.
Beyrut'ta Gezilecek Yerler

Beyrut'ta Gezilecek Yerler

İçerisinde barındırdığı sayısız tarihi eserle görenleri kendine hayran bırakan şehrin her yanında keşfedilecek öyle çok yer var ki! Köklü tarihinden izler bulabileceğiniz müzeleri, camileri, katedralleri ve daha nicesi kesinlikle görmeye değer güzellikte.. Özellikle Lübnan'daki arkeoloji eserlerini kalbinde barındırmasıyla bilinen ve Popüler Turlar'ın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri olan Beyrut Ulusal Müzesi, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra toplanmaya başlanan kalıntıları görebileceğiniz muhteşem bir seçenek. İçlerinde Orta çağdan kalma eserlerin de bulunduğu toplam 100.000 nesneye ev sahipliği yapan müze, Beyrut'un Mazra'a semtinde keşfedilmeyi bekliyor! 
Bir diğer önemli destinasyon ise 12. yüzyılda inşa edilen bir yapı olup 1291 yılında Memluklerin hakimiyeti altındayken şehrin en büyük camisine dönüştürülen El Ömer Cami'dir. İç savaş sırasında ciddi anlamda hasar gören cami 2004 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Roma döneminde kilise olarak kullanılan cami, etrafında bulunan yapıları ve kendine has iç dokusu ile İslam mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesidir. 
Ve son olarak Beyrut'un göz alıcı tarihi yerlerinden biri olan ve görenleri kendine aşık eden bir diğer yapı ise, kentin en eski kilisesi olarak bilinen St. George Yunan Ortodoks Katedrali'dir. 1975 yılında Lübnan İç Savaşının çıkması ile yıkılan ve freskleri çürüyen katedralin bir çok kısmı çalınmış ve 18. yüzyılda bazı kısımları ateşe verilmiştir. 17 ay boyunca altında kazılar yapılan katedral, 1995 yılında yeniden inşa kararı ile günümüz halini almayı başarmıştır. Beyrut'a kadar gelmişken bu katedrali gezmeden geri dönmemeli! 

Beyrut'ta Sanat ve Tarih

Beyrut'ta Sanat ve Tarih

Ortadoğu'nun en önemli liman şehirlerinden biri olan Beyrut, ilk olarak bir yarım ada üzerine kurulmuş ve en önemli ticaret, kültür, ulaşım ve finans merkezlerinden biri haline gelmiştir. Milattan önce 2000'li yıllara kadar giden köklü tarihi boyunca bir çok döneme tanıklık eden şehir, Helenistik çağ, Roma ve Bizans dönemlerinde Berytos ya da Berytus olarak bilinmektedir. Milattan önce bağımsız Fenike şehir devletlerinden biri olan Beyrut, daha sonra Byblos Krallığı'na bağlı bir prenslik haline gelmiş ve Büyük İskender zamanında bir liman şehri olarak gelişmiştir. Ayrıca Arap dünyasında ilk gazetelerin de Beyrut'ta yayımlandığı bilinmektedir. Mimari, kültürel , ve sosyal yapısı itibariyle Ortadoğu'nun en karmaşık ve kozmopolit şehri olarak bilinen Beyrut, sanat alanında da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 

Özellikle tarihe tanıklık eden ve kendine has mimarileri ile oldukça ilgi gören müzeleri, şehrin en çok ilgi gören yapılarının başında gelmektedir. Mozaiklerle ve lahitlerle süslenmiş tarihi binaları, milattan önceki dönemlere ait cami ve katedralleri ile Ortadoğu Turları'nın en önemli turistik yerlerine ev sahipliği yapan şehir tam anlamı ile bir tarih müzesi denilebilir! 

Beyrut'ta Yeme İçme

Beyrut'ta Yeme İçme

Kendine has baharatları, buram buram kokan otları, rengarenk sunumları ve biraz oryantelist biraz modern bir yemek kültürüne sahip olan Beyrut mutfağı'na bayılacağınıza eminiz! Neredeyse karma bir Akdeniz Mutfağı diyebileceğimiz Beyrut'a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken tatların başında tabi ki en meşhur tariflerden biri olan, ezilmiş nohudun çeşitli baharatlarla köfte haline getirilerek ve kızartılarak servis edildiği bir lezzet olan Falafel geliyor! Özellikle vejateryan ve veganların favori yiyeceklerinden biri olan Falafel, Beyrut'un her köşesinde rahatlıkla bulabileceğiniz harika bir seçenek! Bir diğer denemeniz gereken lezzet ise Türk Mutfağı'nda da görebileceğimiz ve aynı zamanda Beyrut mutfağının gözde yemeklerinden biri olan Kibbe Lebeniye. Yoğurtlu ve pirinçli çorbanın içerisinde pişen içli köftelerden oluşan bu yemek, kesinlikle unutulmaz bir lezzet! Son olarak ise falafelin de yanına çok yakışan ve neredeyse her yemeğin yanında görebileceğiniz bir alternatif: Humus. Nohudun haşlanıp püre haline getirilmesi ile hazırlanan humus, Beyrut'un meşhur lezzetlerinden! 

Beyrut'ta Eğlence

Beyrut'ta Eğlence

Karma yapısı, yüksek ekonomisi ve etnik çeşitliliği nedeniyle geceleri oldukça hareketli bir yapıya sahip olan şehirde eğlenceye doymak mümkün! Yalnız şöyle bir dipnot düşelim, Beyrut'ta gideceğiniz mekanlara önceden rezervasyon yaptırmanız gerekecek. Eğer rezervasyon yaptırmadan giderseniz yer bulamama ihtimaliniz çok yüksek zira şehrin eğlence mekanları tıklım tıkış diyebileceğimiz bir kalabalığa sahip! Daha çok Hristiyan vatandaşların yaşadığı bölgelerde yoğunluk gösteren eğlence mekanları birbirine yakın ve yürüme mesafesinde bulunmaktadır ve işin en güzel yanı hangi mekana girerseniz girin birinci sınıf eğlenceyi yakalayabilirsiniz! Özellikle Behind The Green Door ve Sky Bar, Beyrut'un en eski ve klasik mekanlarından iki tanesidir. Avrupa'da bir çok kez yılın eğlence mekanı seçilen Sky Bar birazcık pahalı olsa da kesinlikle denemeye değer! Şimdiden iyi eğlenceler! 

Beyrut'ta Ulaşım

Beyrut'ta Ulaşım

Bölgede şehir içi ulaşım en çok otobüsler aracılığı ile sağlanmaktadır. Otobüs ücretleri 500 ile 1000 Lübnan Poundu arasında değişmekle birlikte şu anda iki toplu taşıma şirketi aktif olarak hizmet vermektedir. Mavi ve beyaz şehir otobüsleri filosunu işleten OCFTC ve LCC, kırmızı ve beyaz minibüslerden oluşan bir filo ile çalışmaktadır. Otobüsler aracılığıyla şehirde bulunan tüm noktalara gidebilmeniz mümkündür. Farklı bir çok geleneksel ulaşım alternatifi bulabileceğiniz şehirde taksi kullanımı da en az otobüsler kadar yaygındır diyebiliriz. Ve son olarak trafiğin oldukça yoğun olduğu bu şehirde özel araçlarınızla seyahat etmenizi asla önermeyiz.