Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Bolivya Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Peru - Bolivya - Şili Turu
Yurt Dışı Tur
Bolivya Turları
Süre: 10 Gece / 11 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Bolivya Turu Gezi Rehberi

Bolivya Turu Gezi Rehberi

16. yüzyıldan kalma gümüş madenleri, İnka İmparatorluğu kuruluşunun efsanevi yeri olan Güneş’in Adası, gökyüzünün muhteşem yansımasının tuz gölüne karıştığı Salar de Uyuni Gölü, sıradışı karnavalları, ilgi çekici kabileleri, muhteşem manzaraları, mimari çeşitlilik ve zengin doğal güzellikleri ile saklı bir cennet olan Bolivya..

Yine 16. Yüzyıldan bu yana İspanyolların kontrolü altında bulunan bu ülkede o dönemde gümüş en önemli gelir kaynağıdır. Verdiği uzun bir mücadelenin ardından 1825 yılında bağımsızlığını kazanmayı başaran ülkenin siyasi tarihi genel olarak dengesiz, oldukça kanlı ve darbelerle dolu olmuştur. 180’den fazla darbe gören ülkede,1966 yılında önder Che Guevara ile başlatılan devrimci hareket, Guevara’nın kurduğu Bolivya Ulusal Bağımsızlık Ordusu ile bir çok başarıya ulaşmıştır. Fakat 1967’de Che Guevara’nın öldürülmesi ile ülkenin siyasi dengesizlikleri sürmeye devam etmiştir. Bu ölüm nedeniyle şuan ülkede Sosyalizme Doğru Hareket Partisi iktidarda bulunmaktadır.

Tropik iklim bölgesinde yer alan Bolivya'nın yüksek yaylalarında soğuklar, alçak bölgelerinde ise aşırı sıcaklar göze çarpmaktadır. Ülkemiz ile arasında 7 saatlik bir zaman dilimi bulunan ülkenin para birimi ise Bolivya Bolivianosu’dur. Ülke, çok kültürlü yapısı nedeniyle çok fazla dilin konuşulduğu ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle Bolivya Anayasası'nda tanımlanmış olan tam 36 dil bulunmaktadır. Bunların arasında İspanyolca halkın büyük bir kısmı tarafından bilindiği için ilk dil olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Bolivya’da kullanılan priz sistemi ise A,C tipi priz sistemidir.

Bolivya turlarının ilk uğrak noktaları bölgenin gerçek anlamıyla cenneti andıran eşsiz doğal güzellikleridir. Tüm detaylarıyla kusursuz ola bu doğal güzellikler, büyüleyici bir yapıya sahiptir. Bölgenin en turistik mekanlarından biri olan Tuticaca Gölü, kusursuz atmosferiyle adeta göz kamaştırır. Mavinin farklı renk tonlarına ev sahipliği yapması, Yüksek noktalardan eşsiz bir seyirle mavi ve yeşili aynı manzarada keşfedebilme fırsatı sunuyor olması nedeniyle Tuticaca Gölü, eşsiz bir deneyim vadeder. Ayrıca bu göl üzerinde sayısız ada ve adacık vardır. Gezi tutkunlarının vazgeçilmez rotalarından olan bu adaların en önemlilerinden biri olan Isla Del Sol, birçok konaklama tesisine de ev sahipliği yapar. Tüm detaylarıyla kusursuz olan bu adada muhteşem atmosfer içerisinde son derece özel anlar yaşayabilirsiniz.  

Güney Amerika Turları 'mız arasında yer alan tarihi yerleri, karnavalları, yerel pazarları, turistik yapısı, keşfedilmemiş güzellikteki köyleri, UNESCO tarafından korunan doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla mutlaka görmeniz gereken bir cennet Bolivya..

Bolivya'da Gezilecek Yerler

Bolivya'da Gezilecek Yerler

Bolivya’da gezilecek yerlerin çoğunluğu başkent La Paz’da bulunuyor diyebiliriz.İspanyolcada “barış” anlamına gelen şehir aynı zamanda dünyanın en yüksekteki başkenti özelliğini taşımakta. Plaza Avaroa, Plaza San Francisco, Plaza Murillo ve Plaza Espana Avrupai gibi meydanlar ise şehrin kalbini oluşturan yerlerin başında geliyor. Buraya giderseniz Cadı pazarını (Witches Market) ve dünyanın en tehlikeli aktivitelerinden biri olan, bisikletle yapılan Death Road (Ölüm Yolu)’u mutlaka görmelisiniz.

Peru Turları 'mız ile de görebileceğiniz Peru ve Bolivya halkının hac bölgesi olan, Copacabana’ da bulunan Titicaca Gölü ise bir efsaneye göre İnkaların İspanyollardan kaçırdıkları 2 ton altını gömdükleri yer olarak bilinmekte. Muazzaz dağları ve yemyeşil doğasıyla, antik kültürü betimleyen müzesiyle mutlak görülmesi gereken yerlerden bir tanesi denilebilir.Ayrıca bunlar dışında kaktüs öbekleri ve renkli lagünleriyle muhteşem fotoğraflar çekebilmenize imkan sunacak olan, Salar de Uyuni’de bulunan buz gölünü de görmeden dönmemelisiniz.

Bolivya'da Sanat ve Tarih

Bolivya'da Sanat ve Tarih

Bolivya 1809 yılında İspanya'ya karşı bağımsızlığını ilan etmesine karşın, İspanyol askerlerini ancak 1825 yılında ülkeden çıkarabilmiştir. Bağımsızlık sonrası Bolivya'daki siyasal yaşam sık sık kesintiye uğramış ve ülke ulusal bağımsızlığını kazandığı 1825 yılından günümüze değin 180'e yakın darbe, ondan fazla değişik anayasa ve seksen civarında cumhurbaşkanı görmüştür. Bu nedenle tarihte önemli bir yeri bulunan ülkelerden bir tanesidir.

Hem turistik bir merkez hem de dünyada benzeri olmayan arkeolojik, jeolojik ve biyolojik bir doğaya sahip olan ülke sanata oldukça kıymet vermektedir. Özellikle Güney Amerika Turları ülkelerinden Bolivya ile Peru arasındaki Titicaca Gölü bölgesinde 10 bin arkeolojik eser bulmuştur. Ve aynı zamanda ülke National Museum of Art gibi son derece önemli sayısız müze ve sanat galerisine de ev sahipliği yapmaktadır.


Bolivya'da Yeme İçme

Bolivya'da Yeme İçme

Bolivya’da enteresan bir yemek kültürü var desek yanılmış olmayız. La Paz’daki bir Hint restoranında “vindaloo” adlı bir yemek bulunuyor ve 6-7 seviye acıya sahip olan bu yemek dünyanın en acısı olduğu söylenen biberden 35 tane konarak yapılıyor. Heyecan severler için değişik bir alternatif olabilir diye bahsetmeden geçmeyelim dedik.

Ayrıca deniz ürünleri de oldukça fazla tüketilen Bolivya’da Ceviche, balık ve deniz ürünlü çorbalar oldukça fazla tüketilen yiyeceklerin arasında geliyor. Buraya kadar gitmişken bu çorbalardan tatmadan dönmemelisiniz.


Bolivya'da Eğlence

Bolivya'da Eğlence

Özellikle La Paz bölgesi eğlenmek isteyenler için adeta bir biçilmiş kaftan olabilir. Gece eğlencelerini sevenler için oldukça fazla eğlence mekanı barındıran bölgede akşam başlayan eğlencelere katılarak sabahlara kadar doyasıya eğlenebilir, farklı müzik türleri ve Dj performanslarıyla unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.

Hallwrights, The English Pub, Traffic gibi popüler barlara gidebilir, gece kulübü için ise Forum, Mongo’s, La Gitana, Dry Law gibi oldukça ilgi gören mekanları tercih edebilirsiniz.

Bolivya'da Ulaşım

Bolivya'da Ulaşım

La Paz bölgesinde bulunan 3 tip toplu taşımadan herhangi birini tercih ederek ülke içerisinde oldukça konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Micro adındaki otobüslerden, minibüs denen paylaşımlı araçlardan yada truifs denilen taksilerden birini seçerek belirli güzergahlar üzerinden şehri tanıyabilmeniz mümkün başka bir toplu taşıma kullanmak isterseniz taksiler de bir diğer seçenek olabilir. Fakat taksilerde taksimetre bulunmadığı için ücreti binmeden önce şöförle konuşmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bolivya Yemekleri

Bolivya Yemekleri

Bolivya yemekleri, tıpkı ülkenin kültürü gibi oldukça zengindir. Bolivya turları ile Amerika’nın güney kısmını keşfetmeye başladıysanız, buraya gelip eşsiz yöresel lezzetlerin tadına bakmamak olmaz. İklim farlılığı nedeniyle oldukça tropik ve sıra dışı bir mutfak kültürüne sahip olan Bolivya’da Güney Amerika mutfağında izler taşıyan birçok lezzet vardır. Chairo, pique macho, plato paceno bölgenin en önemli lezzetlerindendir. Çoğunlukla patates ve kuzu eti ağırlıklı bir mutfak kültürünün ürünü olan Bolivya yemekleri, farklı lezzetleri doğrudan merkezinde keşfetmek isteyenler için oldukça idealdir. Ayrıca Peru turları ile Bolivya’ya ziyarette bulunabilir ve bu tur programı kapsamında enfes Bolivya yemeklerinin lezzetini yakından keşfedebilirsiniz.