Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Cezayir Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Cezayir Turu
Yurt Dışı Tur
Cezayir Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Cezayir Turu Gezi Rehberi

Cezayir Turu Gezi Rehberi

Afrika’nın en güzel, en tipik mekanlarına ev sahipliği yapması, en uzun kıyı şeridi ve en büyük çöl bölgesine sahip olması, petrol, gaz ve fosfat konusunda oldukça zengin olması, düzenli ve temiz kasabalarıyla, ünlü geleneksel semtleri, muhteşem göz alıcı binaları ve sokakları ve köklü tarihi ile adeta zamanda yolculuğa çıkaracak bir ülke Ceyazir.. 

Akdeniz kıyısına kurulu bir liman kenti olan Cezayir’de şehrin hemen hemen her yerinde tarihi bir sahneye rastlamak olasıdır. Yıllar boyunca pek çok farklı yönetimin himayesi altında bulunan ülke Fenikeliler tarafından kurulmuş ve daha sonra ise Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilerek 1518 yılında Osmanlı Devleti himayesi altına girmiştir. Bu yıllarda ülke Müslüman kültürü ve inançları doğrultusunda gelişmiş ve daha sonra 1830 yılında Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Uzun yıllar Fransız hâkimiyeti altında olan bölge 1954-1962 yılları arasında kurtuluş mücadelesi vererek 1962 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülkede yazların çok sıcak ve kurak, kışların ise çok soğuk olduğu yayla bölgesinde kara iklimine benzer bir iklim hakimdir. Türkiye ile arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunan ülkenin para birimi ise Cezayir Dinarı’dır. Resmi dili Arapça olan ülkede tarihi olaylardan ötürü Fransızca konuşanlara da rastlamak mümkündür. Kullanılan priz sistemi ise C,F tipi priz sistemidir.

Köklü tarihi, kendine has yapıları, refah seviyesi, sahip olduğu muhteşem doğal manzaraları, minik ve sevimli kasabaları ile Cezayir mutlaka görülmesi gereken Afrika Turları 'mız arasındadır. 

Cezayir'de Gezilecek Yerler

Cezayir'de Gezilecek Yerler

Cezayir'in Hamma bölgesinde Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi yakınında yer alan 58 hektarlık bir bahçe olan, 1832 yılında oluşturulan ve dünyanın en önemli test noktalarından biri olarak kabul edilmekte olan Essai du Hamma Bahçeleri’ni mutlaka görmenizi öneririz. Egzotik binlerce bitki türüne ev sahipliği yapan botanik bahçe bitkilerin yanı sıra lama, kirpi gibi türlere de ev sahipliği yapması sebebiyle kesinlikle görülmeye değer. Ülkenin başkenti Cezayir 'de bulunan, Bizans ve Mağrip mimarisinin muhteşem uyumu neticesinde inşa edilen, Osmanlı Devleti'nin bölgede oluşturduğu en muazzam yapıların başında gelen Ketchaoua Camii ise ülkenin en tanınan simgesidir diyebiliriz. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de bulunan bu şahane cami yaklaşık 220 yıl sonra bölgede Fransız işgali yaşandığında katedrale çevrilmek istenmiş ve bu dönüşüme karşı çıkan 4 bin  Cezayirli yakılarak idam edilmiştir. Cezayir'in tarihi yerlerinden biri olan bu Ketchaoua Camii, ülkenin yakın tarihinin en kanlı olaylarından birine sahne olması sebebiyle görülmesi gereken tarihi bir yapıdır.

Ayrıca Aures Dağları'nda bulunan Romalılarca kurulmuş bir sömürge kenti olan ve Batna ilçesinin yaklaşık 35 km doğusunda yer alan, MS 100 yılında kurulan ve tarihi sütunlar, surlar ve diğer yapıları barındıran Timgad bölgesi de görmeden dönmemeniz gereken tarihi yerlerden bir tanesidir.

Cezayir'de Sanat ve Tarih

Cezayir'de Sanat ve Tarih

Çok eski tarihlerde bir yerleşim merkezi olan ülkede bilinen en eski halk Berberilerdir. Cezayir kıyılarına önce Fenikeliler gelmiştir. M.Ö. 814-813 yıllarında Kartacalıların eline geçen ülke, gelişerek bilhassa kıyı ticaretinin önemli bir merkezi olmuş ve daha sonra Romalılar ve Bizanslılar tarafından işgal edilmiş olan Cezayir’de halk, bu zamanlarda Hıristiyanlığı kabul etmişlerdir. İslamiyeti yaymak için dünyanın her tarafına dağılan Müslümanlar sayesinde Cezayir halkı İslamiyeti kabul etmiş, İslam devletinin hakim olduğu zamanlarda İslamiyet´in sayesinde ilerlemiş, benimsedikleri İslam kültür, medeniyet ve adetlerini ve Arapça lisanını günümüze kadar muhafaza etmişlerdir.

Özellikle Osmanlı Devleti’nin himayesi altında bulunduğu dönemlerden kalma sanatsal yapıları ile dikkat çeken ülkenin her bir yanında ihtişamlı saraylar, camiiler ve tapınaklar görebilirsiniz. Kasbah bölgesi’nde bulunan ve oldukça etkileyici bir mimariye sahip olan tarihi evler mutlaka görülmeye değerdir. 

Yine köklü bir tarihe sahip  Afrika ülkelerinden biri Fas 'ın tarihi sokaklarında gezmek isterseniz Fas Turları 'mıza katılabilirsiniz.

Cezayir'de Eğlence

Cezayir'de Eğlence

Ülkede festival ve konser kültürü oldukça geniş olmakla birlikte, Theathre de Verdure konser alanı oldukça popüler bir bölgedir. Her yıl çeşitli ve uluslararası festivallere ev sahipliği yapan bölgede birbirinden güzel tiyatro oyunları izleyebilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise Avenue Souiddani Boudjemaa’da bulunan El Djazair Otel’in içerisindeki Pasha Club olabilir. Gece kulüplerinin en hareketlilerinden biri olan bu mekanda sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Ayrıca caddeler üzerine dizilmiş barlara giderek de çeşitli içkilerin tadına bakabilir, Cezayir’in meşhur şaraplarını deneme fırsatı bulabilirsiniz.

Cezayir'de Ulaşım

Cezayir'de Ulaşım

Bölgede şehir içi ulaşım çok gelişmemesine rağmen yine de güvenilir ve konforlu bir şekilde seyahat etmeniz mümkündür. Şehir içi ulaşımda metro, tramvay, otobüs ve taksileri tercih edebilirsiniz.

Cezayir’de hem şehrin merkezine hem de merkeze uzak şehirlere ulaşım sağlayabilmenin en kolay yolu ise şüphesiz otobüs yolculuğu olacaktır.Ayrıca şehirler arası ulaşımda taksi de oldukça uygun fiyatlı bir seçenek olabilir.

Cezayir'de Yeme İçme

Cezayir'de Yeme İçme

Bölgede özellikle ızgarada pişirilmiş kuzu etinden yapılan bir tür yemek olan Merguez oldukça sık tüketilmektedir. Bu nedenle Cezayir turunuz sırasında size ilk önerimiz Merguez olabilir. Yine kuzu etinin fırınlanmış olarak servis edilmesiyle oluşan Meşui’de mutlaka denenmesi gereken bir başka lezzet olabilir. Ayrıca Cezayir’de hemen her yemekte kuskus kullanılmaktadır.Küçük ve yuvarlak bir tür makarnaya benzer kuskusun tadına mutlaka bakmanızı öneririz. Tatlı olarak ise bizdekinin aksine bademli yada çikolatalı olarak satılan baklavaları ve kadayıfları yemeden Cezayir’den dönmemelisiniz. Gurme bir tatile çıkmak istiyorsanız Lübnan mutfağını tatmak için Beyrut Turları'mıza katılmalısınız.