Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Finlandiya Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Baltıklar & Polonya ve Doğu Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Finlandiya Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Baltıklar - Polonya - Ukrayna Turu
Yurt Dışı Tur
Finlandiya Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
İskandinavya Işıkları
Yurt Dışı Tur
Finlandiya Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Lapland Turu
Yurt Dışı Tur
Finlandiya Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Büyük İskandinavya Turu
Yurt Dışı Tur
Finlandiya Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Finlandiya Turu Gezi Rehberi

Finlandiya Turu Gezi Rehberi

Dünya’nın en iyi eğitim sistemine sahip, nüfus yoğunluğu ve yaşam standartları açısından en kaliteli Dünya ülkeleri arasına girebilmiş, herkese ücretsiz ve eşit eğitim imkanı sunuyor olmasıyla eğitim alanında kendinden oldukça fazla söz ettiren, Rus Yazar Grigoriy Petrov’un Finlandiya Seyahati’nden esinlenerek kaleme aldığı Beyaz Zambaklar Ülkesi’nde adlı kitabı sebebiyle kendine “Beyaz Zambaklar Ülkesi” de dedirten bir masal ülkesi Finlandiya..

6 Aralık 1917 tarihinde Finlandiya Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ülke, yüzyıldan uzun bir süre önce kendi anayasası ve devlet şekli ile özerk bir devlet olarak varlığını Rusya İmparatorluğunda bir Çar Dukalığı olarak sürdürmüştür. Orta Asya ve Sibirya kökenli bir ülke olan Finlandiya’nın en büyük özelliği arazili yapısıdır. Ülkenin yüzde doksandan fazlasını Fin halkı oluşturmaktadır fakat Kuzey kısmında Lapanlar ve Güney kısmında İsveçlilerle de karşılaşmak mümkündür.

Avrupa'nın en kuzeyinde bulunan ülkelerden biri olmasına rağmen ülke soğuk-ılıman bir iklime sahiptir. Kışları çok soğuk ve kurak geçerken yazları ise sıcak değil ama ılıman yaşanmaktadır. Ülkemiz ile arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır ve ülkenin kullandığı para birimi Euro’dur. Ülkenin resmi dili Fince ve İsveççe’dir. Nüfusun yüzde 90’ı Fince konuşmaktayken yüzde 5’lik kısmı ise İsveççe konuşmaktadır. Geri kalan kısım ise farklı dünya dillerini konuşabilmektedir. Ülkede kullanılan priz sistemi ise C,F tipi priz sistemidir.

Dünyanın en temiz havasına sahip ülkelerden biri olan Finlandiya, oksijene doyacağınız huzur dolu bir tatil için,eğlenceli yaz günleri için, leziz mutfağı ve Yurt Dışı Turları arasında görülmeye değer Kuzey Işıkları’nı en ön sıradan izlemek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir cennet diyebiliriz..

Mevsimlere göre seyahatlerinizi düzenliyorsanız Finlandiya, Norveç, İsveç gibi ülkelerin kış aylarında harika manzaralara tanık olursunuz ancak hava da oldukça soğuk olur. Finlandiya ve İskandinavya Turları 'mıza katılırken hava koşullarını da göz önünde bulundurarak bavulunuzu hazırlamanızı öneririz.

Çok özel lezzetleri ve tarihi dokusu ile ön plana çıkan Finlandiya, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir ülke. Doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Finlandiya, yenilikçi lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Finlandiya tuzlanmış meyan kökü şekerlemeleri, yerel likörler, kukso ahşap bardaklarıyla da ünlü. Muhteşem bir tatil geçirmek istiyorsanız, bu tür yerel lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Öte yandan Seomenlinna Kalesi, Luteran Kalesi, Temppeliauko Kilisesi, Old Market Hall, Arktikum gibi yerleri de görmeli ve Finlandiya’nın güzelliklerini keşfetmelisiniz. Birçok güzelliği bir arada sunmakta olan Finlandiya, kendinizi çok özel ve benzersiz hissetmenizi olanaklı hale getirmektedir. Peki Finlandiya’nın tarihi hakkında neler bilmelisiniz?

Finlandiya'da Gezilecek Yerler

Finlandiya'da Gezilecek Yerler

Finlandiya turuna başlarken ilk görmeniz gereken yerlerden biri başkenti Helsinki‘’de bulunan tarihi müzeler ve parklar olabilir. Özellikle merkezden sadece 15 dakika süren bir tekneyle gidebileceğiz Suomenlinna Adası ve Kalesi, Lutheran Katedrali, Rock Kilisesi ve Uspenski Katedrali mutlaka görmeniz gereken yerler arasında başta geliyor diyebiliriz.

Bir diğer ziyaret etmenizi önerdiğimiz yer ise Laponya’nın başkenti olan Rovaniemi’de bulunan ünlü Noel Baba’nın evidir. Buraya giderek Noel Baba Köyü’nü gezebilir, Noel Baba Posta Ofisinden pul alabilir ve Santa temalı yeraltı eğlence parkını ziyaret edebilirsiniz.

Saimma Gölü’nün ortasında bir dizi adada bulunan Aziz Olaf Kalesi’de Finlandiya turunuz sırasında görmeniz gereken önemli tarihi yerlerden bir tanesidir. Kalenin konumu askeri veya siyasi açıdan yüzyıllarca önemsiz sayılmış olduğu için neredeyse hiç yıpranmamış ve büyük ölçüde sağlam kalmıştır.Bunlar dışında yine Finlandiya’nın önemli kentlerinden olan Porvoo,Turku,Finnish Lakeland ve kar kalesiyle ünlü olan Kemi şehrini mutlaka gezip görmenizi öneririz.

Sadece Finlandiya Turu 'muza katılabileceğiniz gibi dilerseniz Baltık Turları 'mıza da katılarak Finlandiya ile birlikte Estonya, Letonya, Litvanya ' da gezebilirsiniz. 

Finlandiya'da Sanat ve Tarih

Finlandiya'da Sanat ve Tarih

Yaklaşık 10.000 sene önce İnsanlar doğudan, bugünkü Rusya bölgesinden ve güneydeki Baltıklar üzerinden gelmesiyle bir nüfusa sahip olan Finlandiya, 600 yıldan uzun bir süre, Orta Çağdan 19. yüzyılın başına kadar İsveç’in bir parçası olarak varlığını sürdürmüştür. Bu dönemde Rusya ve İsveç, Finlandiya’ya sahip olmak için defalarca kez savaşmışlar ve sonunda 1809 yılında, Rusya savaş içinde olduğu İsveç’i yenerek bütün Finlandiya’yı egemenliği altına almıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında ise Finlandiya Parlamentosu 6 Aralık 1917 tarihinde bağımsızlık bildirgesini onaylamış ve Finlandiya Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelmiştir. 6 Aralık tarihi bugün hala Finlandiya’da Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır.

Sanata, kültüre ve eğitime verdiği önemle Dünya ülkeleri arasında kendinden sıkça söz ettiren Finlandiya, gerek mimarisi, gerek müzeleri ve sanat galerileri ile sanatı bağrında taşıyan bir ülkedir. Neo-Klasik ve Art-Nouveau mimariye sahip yapıları, zarif köprüleri ve geçitleriyle ülkede adım attığınız her yerde çeşitli sanat akımlarına rastlayabilmeniz mümkündür.

Finlandiya'da Yeme İçme

Finlandiya'da Yeme İçme

Her şeyin pratik olması sebebiyle bir nevi ihtişamlı bir bekar mutfağı diye söz edebileceğimiz Finlandiya mutfağında oldukça değişik lezzetler bulabilirsiniz. Herşeyin neredeyse kırmızı etten yapıldığı yemekler dışında bir de hamur işleri oldukça popüler diyebiliriz.
Bildiğimiz çörek hamurunun üzerinde pudra şekeri ve içinde ise türlü türlü reçeller konularak yapılan possumunkki size önerebileceğimiz ilk hamur işi tatlılardan bir tanesi olabilir.

Ayrıca Fin mutfağına İsveç’ten girmiş olan Joulutorttu’da yine tatmanız gereken en geleneksel yiyeceklerden bir tanesi.. Ana yemek olarak ise geyik etiyle yapılmış bir hot dog, ülkede karşılaşabileceğiniz en lüks yiyeceklerden birisi olabilir.
Bunlar dışında ise ünlü Finlandiya kahvelerini ve Hesburger’leri tatmadan asla dönmemelisiniz.


Finlandiya'da Eğlence

Finlandiya'da Eğlence

Özellikle son beş yıl içerisinde gece hayatında tam bir rönesans yaşayan Helsinki, eğlence denilince akla gelen ilk bölge olarak karşımıza çıkmakta. Barları ve kulüpleriyle oldukça canlı bir gece hayatına sahip olan Helsinki’de sabahlara kadar eğlenceye doyabileceksiniz desek yanılmış olmayız.

Finlandiya’da en iyi bar ödülünü alan A21 Cocktail Lounge’a uğramadan asla dönmemelisiniz. Ayrıca Apollo Live Club, Milliklubi, Virgin Oil Co ve Helsinki’nin en iyi içkilerine sahip olduğu bilinen Lady Moon’da farklı eğlence mekanı alternatifleri olabilir.


Finlandiya'da Ulaşım

Finlandiya'da Ulaşım

Finlandiya'da şehirler arası seyahatlerde otobüs ve tren en çok kullanılan seçeneklerden ikisi olarak karşımıza çıkmakta. Üstelik ülkede otoyolların  yaygın ve ücretsiz oluşu da ulaşımı epey kolaylaştırıyor.

Eğer uzun süreli bir tatil düşünüyorsanız otobüs kartı alarak tek seferlik biletlerle seyahat etmek yerine çok daha avantajlı bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Ayrıca otobüs kartını tranvay ve metroda da kullanabilirsiniz. Metro ise sadece Helsinki şehrinde bulunuyor.

Finlandiya Tur Fiyatları

Finlandiya Tur Fiyatları

Finlandiya’nın doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmenizi sağlayan pek çok farklı tur bulunuyor. Bu turların her biri, Finlandiya’da çok daha özel vakitler geçirmenizi olanaklı hale getiriyor. Mavisi ile göz dolduran ve her detayıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Finlandiya turları, farklı başlıklar halinde sunuluyor. İskandinavya Işıkları, Baltıklar-Polonya ve Doğu Avrupa Turu, Büyük İskandinavya Turu başta olmak üzere pek çok farklı tur arasından istediklerinizi tercih edebilirsiniz. Turların fiyatları, kapsamları ve sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat turların tamamı, Finlandiya hakkında keyifli bir şekilde bilgi sahibi olmanızı mümkün kılıyor. Eşsiz dokusu ile Finlandiya’yı gezebilir, muhteşem bir tatil geçirme şansı elde edebilirsiniz.