Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Hindistan Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Hindistan Altın Üçgen Turu
Yurt Dışı Tur
Hindistan Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Hindistan - Nepal Turu Promosyon
Yurt Dışı Tur
Hindistan Turları
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Hindistan Holi Festivali Turu
Yurt Dışı Tur
Hindistan Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Nepal - Hindistan Turu
Yurt Dışı Tur
Hindistan Turları
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Hindistan - Nepal Turu
Yurt Dışı Tur
Hindistan Turları
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Hindistan Turu Gezi Rehberi

Hindistan Turu Gezi Rehberi

Coğrafi, iklimsel, kültürel ve dilbilimsel açıdan birçok farklılığa ve çeşitliliğe sahip olması, köklü ve zengin tarihi, antik dönemlerden kalma hikâyeleri, derin kültürel kökleri, kibar ve misafirperver insanları, bol yağlı ve baharatlı yiyecekleri, renkli festivalleri, masmavi nehirleri, ülkenin her tarafında görebileceğiniz kaleleri, sarayları, camileri, tapınakları, anıtları ve antik kalıntılarıyla Hindistan mutlaka görülmesi gereken bambaşka bir dünya..

Özellikle 300-400 yılları arasında altın çağını yaşayan ülke 1000 yılından itibaren Arapların eline geçmiş ve 12. Yüzyılda Gazneliler ülkenin büyük bir bölümünü egemenliği altına almışlardır. 1400 yılında önce Timur’un, daha sonra ise Babür’ün ülkeyi fethetmesinden sonra uzun bir süre Babür İmparatorluğu himayesi altına giren ülke 1757 yılında ise İngilizlerin himayesi altına girmiştir. 1947 yılında Mahatma Gandhi ile bağımsızlığını ilan ederek İngilizlerin egemenliğinden kurtulan ülke daha sonra Müslümanların bölgesinde Pakistan, Hinduların bölgesinde ise Hindistan olmak üzere iki yeni devlet oluşturmuştur.

Bütünüyle Ekvator’un kuzeyinde kalan Hindistan, sıcak bölge içerisinde bulunmaktadır. Hindistan ikliminin başlıca özellikleri musonlar, alize rüzgarları, sıcaklık ve düzensiz yağışlardır. Bu nedenle ülkede yazlar yağışlı, kışlar ise kurak geçmektedir. Ülkemiz ile arasında 2,5 saatlik bir zaman farkı olan ülkede kullanılan para birimi ise Hindistan Rupisi’dir. Hindistan’da resmi dil olarak kabul edilen diller Hintçe ve İngilizce’dir fakat çok kültürlü yapısı sebebiyle ülkede tanımlanan 21 farklı dil daha mevcuttur. Ülkede kullanılan priz sistemleri ise C, D ve M tipi priz sistemleridir.

Etkileyici ibadetleri, insan, hayvan, bitki demeden tüm canlılara saygı gösteren sıcakkanlı halkı, kendilerine has hikayeleri ve mitleri, fotoğraf çekmeye doyamayacağınız güzellikleri ile Hindistan mutlaka görülmesi gereken bir Asya ülkesi..


Hindistan'da Gezilecek Yerler

Hindistan'da Gezilecek Yerler

Hindistan 'da gezilecek yerler listesinin başında yeni dünya harikalarından biri olan Tac Mahal gelmektedir. Bugüne kadar sevgi için yapılmış en etkileyici anıt olan ve aynı zamanda Babür İmparatoru Şah Cihan’ın en sevdiği eşi Mümtaz Mahal’ın 14. çocuğunu doğururken ölmesinden sonra, anısına yaptırdığı saray olma özelliğini taşıyan Tac Mahal İslam ve Hint mimarisiyle olağan üstü bir güzelliğe sahip ve günün saatine göre farklı renklerde görünebilmektedir.

Hindistan’ın başkenti olan Delhi’de ise Mahatma Gandhi anısına yaptırılan anıt mezar olan Raj Ghat’ı mutlaka görmelisiniz. Ayrıca yine aynı bölgede Delhi’nin en gösterişli Hindu tapınaklarından biri olan ve bahçesinde ışıklı şovlar düzenlenen Swaminarayan Akshardam tapınağını, 1. Dünya Savaşı sonrası 1921 yılında inşa edilen ve savaştan ölen 70.000 askerin adının üzerinde yazdığı 42 metre yüksekliğe sahip IndiaGate’i de görmeden dönmemelisiniz. Ayrıca Hindistan’da alışveriş yapmak isteyenler için ise Chandni Chowk pazarına mutlaka uğramanızı öneririz. 

Asya Turları ile ilgileniyorsanız Dünya 'nın en yüksek zirvesi Everet'in bulunduğu Nepal 'i de mutlaka ziyaret etmelisiniz, hatta isterseniz Hindistan ve Nepal Turları 'mıza katılabilirsiniz.

Hindistan'da Sanat ve Tarih

Hindistan'da Sanat ve Tarih

Hindistan, dünyanın en gelişmiş uygarlıklarından birinin beşiğidir. Büyük imparatorlukların ve uygarlıkların kurulması ve sona ermesi bu kıtada Avrupa’dan çok daha önce gerçekleşmiş ve Hindistan, bir ülke olarak birlik ve bütünlük içinde olmaktan çok, değişik ırk, kültür ve dinlerin bir arada yaşamaya çalışan bir ülke olmuştur. Tarihî özellikleri yanında Hindistan’ı önemli kılan bir başka etken de Hinduizm ve Budizm gibi iki büyük dinin bu topraklarda doğarak gelişmiş olmasıdır. Eski çağlarda Mısırlılar ve Romalılar, deniz yoluyla Güney Hindistan’a gelmişler ve ilerleyerek Güney Doğu Asya’ya kadar ulaşabilmişlerdir. Günümüzde Hindistan, Endonezya adalarında bile anayurt olarak kabul edilmektedir.

Tarihle olduğu kadar sanatla da iç içe olan ülkede Ressamlar, heykelciler ve mimarlar, biçimlerin soyut kusursuzluğuyla, mimariye temel çizgilerini veren kozmolojik simgecilikle, tanrısal gerçekleri açığa vuran insan görüntülerinin uyumuyla, doğal güçleri "kişileştirilmiş", sanatsal yaratıyı ve insan etkinliklerini evrensel uyuma ulaştırarak yüceleştirmiş, süsleme öğeleri, simgeler, sitlerden yararlanılarak dünyanın düzenini görselleştiren bir görünüm saptamışlardır. Özellikle heykelciliğe önem veren ülkede Budha ya da daha seyrek olarak Brahma tanrıları, hep zengin giysiler ve süsler içinde insan olarak canlandırılmıştır.

Hindistan'da Yeme İçme

Hindistan'da Yeme İçme

Aslında bir yemekten ziyade, her yemekte masaya konan bir yan yemek olan ve bizim mercimek çorbamıza da çok yakın bir lezzeti bulunan Dal isimli yemek size ilk önerimiz olabilir. Ve hatta bu çorbanın yanına kepek unundan yapılan mayasız bir ekmek olan Roti’yi de ekleyerek muhteşem bir ikili yaratabilirsiniz. Ayrıca aromalı ince pirinçlerle yapılan bir çeşit pilav olan, sade, sebzeli, koyun etli olarak tercih edebileceğiniz Briyani’yi asla tatmadan dönmemelisiniz.

Bunlar dışında ise Hint mutfağında önemli bir yeri olan ve en popüler olanı kızartılmış olarak servis edilen peynir türü Paneer’i ve bu peynirle tatlandırılarak yapılan ıspanak yemeği Palak Paneer’i mutlaka denemelisiniz. Ve son olarak tur sırasında midesi kazınanlar için kolay bir atıştırmalık olan , içi farklı malzemelerle doldurulmuş, genellikle kızartma ama bazen de fırında pişen bir çeşit börek olan Samosa’yı da unutmayalım.

Hindistan'da Eğlence

Hindistan'da Eğlence

Özellikle farklı kültürleri bir arada barındırmasıyla Hindistan’ın en kozmopolit şehri haline gelen Bombay’da gece hayatının oldukça renkli ve hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Batı kültürünün etkisiyle bir çok bar, pub ve disko bulunan bölgede sabahlara kadar eğlenmeniz mümkün. Diğer Hindistan şehirlerine göre alkol tüketiminin daha fazla olduğu bu bölgede Colaba, Churchgate ve Juhu bölgesi gece hayatı severler için harika seçenekler olabilir.

Mekan önerisi olarak ise çeşitli sahne gösterilerine ev sahipliği yapan ve belirli günlerde stand-up programlarıyla izleyenleri eğlendiren Blue Fog Bar sizlere ilk önerimiz olabilir. Ayrıca karaoke geceleriyle popüler olan Hardrock Bar’a da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. 

Yılın farklı zamanlarında Hindistan 'da tam 6 büyük festival kutlanıyor.Bu festivallerin en bilinenlerinden Holi Festivali artık tüm dünyada kutlanmakta. Bahar ayında rengarenk bu festivali yerinde kutlamak isterseniz Festival Turları 'mız arasından Hindistan Holi Fest Turu 'muza şimdiden yerinizi ayırtın. 

Hindistan'da Ulaşım

Hindistan'da Ulaşım

Ülkede ulaşım özellikle Bombay bölgesinde oldukça gelişmiş diyebiliriz. Taksi, otobüs ve tren kullanarak şehirler arası seyahatinizi oldukça güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunların arasında en ideal olan toplu taşıma seçeneğinin günün her saati bulunması sebebiyle otobüsler olduğunu da belirtelim.

Şehrin en çok kullanılan bir diğer toplu taşıma seçeneği ise trenlerdir. Tüm gün geçerli bilet seçeneğinin yanı sıra çok karmaşık bir yapıya sahip olmadıkları için trenlerle oldukça rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.