Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Katar Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Katar Arabistan Çölleri Turu
Yurt Dışı Tur
Katar Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
Doha Turu
Yurt Dışı Tur
Katar Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak / Qatar Airways
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
1
 
Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi

Arap Yarımadası'nın doğusunda bulunan bir Basra Köfrezi ülkesi olan Katar, 1971 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur ve 19. yüzyılın ortalarından beri Al Thani ailesi himayesi altına bulunmaktadır. Başkenti Doha'dır ve Doha ismini Arapça bir kelime olan ve "büyük ağaç" anlamı taşıyan 'Ad-Dawha' dan almaktadır. Sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları körfez ile çevrili olan ülke, kuzeybatısında Bahreyn, batı ve güneyinde Suudi Arabistan, kuzeyinde İran ve doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri bulunmaktadır. Bölge genel olarak göçebe kabilelerin yaşadığı bir yer olduğundan idaresinde sıklıkla değişimler yaşanmaktadır ve 19. yüzyıl itibari ile bölge idaresini bugünkü emir'in büyük dedesi olan Muhammedal Sani'ye geçmiştir. Katar iklimi yazları sıcak ve nemli kışları da ılık ve az yağışlı olarak bilinmektedir ve özellikle yaz aylarında temmuz ve ağustos sıcaklıkları 50 derecenin üstüne kadar çıkmaktadır. Kış aylarında ise yalnızca geceler soğuk olup gündüzler ılımandır. Ülkede resmi dil olarak Arapça konuşuluyor olsa da bölgede çok sayıda yabancı yaşadığından Urduca, İngilizce, Fransızca, Malayam ve Tagalog dilleri de oldukça yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Katar Riyali'dir. Kullanılan priz sistemi ise G tipi priz sistemidir. 
Katar'da Gezilecek Yerler

Katar'da Gezilecek Yerler

Özellikle Ortadoğu Turları'na çıkan seyahatseverler tarafından en çok uğranan rotasyonlardan biri olarak bilinen Katar'da gezilecek çok fazla yer bulunmakta. Daha çok başkent Doha bölgesinde yoğun olarak bulunan tarihi bölgeler arasında ilk akla gelen yerlerden biri ise sahip olduğu muhteşem koleksiyonu, görkemli tasarımı ve etkileyici mimarisi ile İslam Eserleri Müzesi'dir. 45.000 metrekarelik bir alanı kaplayan, kıyıdan uzakta yapay bir ada üzerine yapılan ve büyük ölçüde antik dönem İslam mimarisinden etkilenen müze kesinlikle görülmesi gereken yapılar arasındadır. Bir diğer önemli rota ise Doha Turları'nın geleneksel keşif yeri haline gelen, taş yapılı binaları ve eski Arap dokusunu yansıtan havası ile görenlerin ilgisini çeken Souq Waqif(Eski Pazar)dır. Buraya gelerek kendinize ve sevdiklerinize Katar hatırası minik hediyelik eşyalar alabilir, ve bir çok mağaza ve restoranı ziyaret edebilirsiniz. En az 100 yıllık bir geçmişe sahip olan ve geleneksel mimari özelliklere sahip olan bu pazarda bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ve son olarak Doha'da yer alan yapay bir ada olan ve gökyüzünden bakıldığında içinde inci olan üç adet istridye görüntüsüne sahip olan adayı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Geçmişte inci dalgıçlığı için kullanılan bu bölgede yine harika fotoğraflar çekebilirsiniz, şimdiden iyi keşifler! 

Katar'da Sanat ve Tarih

Katar'da Sanat ve Tarih

Son derece yoksul bir tarihe sahip olan ülke zamanla modern bir Arap ülkesi haline gelmiş ve tarihi eski çağlara kadar dayanmaktadır. Yedinci yüzyılın ortalarına doğru İslam dini Arap Yarımadası'nda yayılmaya başlayınca Katar'a ilk önce Emeviler, daha sonra Abbasiler hakim olmuş ve Büyük Selçuklu Devleti'nin de Katar'a bir süre de olsa hakim olduğu bilinmektedir. 

Güçlü, karışık ve köklü tarihinin yanı sıra sanatsal anlamda da özellikle İslam eserlerinden ve İslam mimarisinden derin izler taşıyan ülkede Ortadoğu Turları'na çıkan seyahatseverlerin mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerin başında İslam Sanatları Müzesi ve Katar Ulusal Müzesi gelmektedir. Sanat galerilerinde de yalnızca yerli sanatçıların eserlerini değil dünyanın bir çok yerinden sanatçılara ait eserleri de sergilenmektedir. 

Katar'da Yeme İçme

Katar'da Yeme İçme

Ortadoğu mutfağından fazlasıyla esintiler taşıyan Katar'da Çin, Hint ve İtalyan mutfağından da izler bulabilmek mümkündür. Oldukça zengin diyebileceğimiz ülkede çok pahalı yiyeceklere rastlama ihtimaliniz de oldukça fazladır. Arap ve Ortadoğu mutfağının bir karışımı diyebileceğimiz geleneksel Katar mutfağı aynı zamanda İran mutfağından da etkilenmiştir. Daha önce Fas Turları'na katılma imkanınız olduysa oradan da hatırlayacağınız bir çok lezzeti Katar mutfağında görebilmeniz mümkündür. Buraya kadar gelmişken mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerin başında ise pirinç pilavı et ve sebzelerden oluşan Machbüs isimli geleneksel yemek gelmektedir. Ayrıca bunun dışında safran, tarçın, şeker, kakule ile pişirilen ve erişteden oluşan, üzerine yumurta kırılarak servis edilen Balaleet'i de mutlaka denemenizi öneririz. Ve tabi ki yolunuz buralara düştüyse bir Katar kahvesi içmeden asla dönmemenizi öneririz. Şimdiden afiyet olsun! 

Katar'da Eğlence

Katar'da Eğlence

Orta Doğu'nun genelinde gece hayatının oldukça pahalı olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Özellikle daha önce Dubai Turu'na çıkmışsanız Katar'ın gece hayatı fiyatları sizi şaşırtmayacak diyebiliriz zira başkent Doha'nın Dubai'den pek de bir farkı yok.. Bölgede bulunan Ramada, W Hotel, Grand Hyatt ve Ritz Carlton gibi lüks otellerin bar ve kulüplerinde sabahlara kadar eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Fakat şehir genelinde alkol satışı sınırlı olduğundan belirli mekanlarda alkol tüketimi olduğunu belirtelim. Ve nereye giderseniz gidin pasaportunuzu mutlaka yanınıza alın çünkü mekanlarda içki içebilmeniz için turist olduğunuzu gösterebilmeniz gerekecek. Şimdiden iyi eğlenceler! 

Katar'da Ulaşım

Katar'da Ulaşım

Bölge her ne kadar zengin bir şehir olarak bilinse de Doha'nın yerli halkı toplu taşıma araçlarını çok fazla kullanmamakta. Genel olarak otobüs ağının tercih edildiği şehirde Gold Souq'ta yer alan otobüs duraklarından istediğiniz herhangi bir yere kolay ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Otobüsler dışında ise şehir taksilerini tercih edebilirsiniz. Ancak minimum 10 Riyal ödemesi olduğunu belirtmekte fayda var. Ve son olarak bunlar dışında limuzin taksileri de kullanabilirsiniz. Bu taksileri yoldan bulmak mümkün olmadığından özel olarak çağırmanız gerektiğini unutmayın. Keyifli tatiller!