Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Konya Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Konya Mevlana Turu
Yurt İçi Tur
Konya Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
 
Konya'da Sanat ve Tarih

Konya'da Sanat ve Tarih

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve ilk yerleşimin prehistorik dönemlere dayandığı Konya, bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş neolitik devirden kalma bir yerleşim yeri olan Çatalhöyük'e ev sahipliği yapıyor olması ile tarihi anlamda büyük önem taşımaktadır. Hititler, Frigler, Roma, Bizans ve Selçuklu Devleti gibi bir çok devletin hakimiyeti altında kalmış olan bölge bu nedenle de köklü bir tarihe sahiptir.

Köklü tarihinin bir getirisi olan antik yapıları ve kalıntıları nedeniyle de özellikle sanat tarihçilerinin ve arkeologların yoğun ilgi gösterdiği bölgede gezilecek ve keşfedilecek bir çok tarihi yapı ve müze bulunmaktadır. Özellikle Konya Arkeoloji Müzesi kesinlikle görülmeye değerdir. 
Konya'da Yeme İçme

Konya'da Yeme İçme

Konya'nın geleneksel lezzetlerinin başında gelen ve özel günlerde ve düğünlerde de sık sık yapılan bir yiyecek olan Bamya çorbası, bölgenin en çok sevilen yiyeceklerinden biridir diyebiliriz. Kurutulmuş bamya ve dana etinden yapılan çorbayı kesinlikle denemelisiniz. Bir diğer meşhur yiyeceklerden biri ise incecik hamurun üzerine domates, kıyma, biber ve soğan karıştırılarak harika bir lezzete sahip olan Etli Ekmek de yine Konya turunuz sırasında tatmanız gereken yiyeceklerden bir tanesi. Ve tabi ki buralara kadar gelmişken bulgur pilavının üzerine tandırda pişmiş kuzu etinin eklenmesi ile hazırlanan Çebiç'i denemeden sakın dönmeyin! Şimdiden afiyet olsun! 

Konya'da Eğlence

Konya'da Eğlence

Bölge daha çok kültürel değerler bakımından zengin olduğundan eğlence sektörünün pek de gelişmediğini söyleyebiliriz. Mütevazi mekanlara ve kafelere sahip olan şehirde yine de eğlenmek isterseniz üniversite öğrencilerinin yoğun bulunduğu Alaeddin Tepesi, Zafer Caddesi ve Bosna-Hersek Mahallesi'nde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca gece kulübünde eğlenmek isterseniz ise Selçuklu bölgesinde bulunan Club Inferno'ya giderek sabaha kadar dans edebilir ve yüksek sesli müziğin tadını çıkarabilirsiniz. İyi eğlenceler! 

Konya'da Ulaşım

Konya'da Ulaşım

Konya'da şehir içi ulaşım genel olarak dolmuş, otobüs ve tramvaylar aracılığı ile sağlanmaktadır. Oldukça geniş bir ağa sahip olan tramvay ve otobüsler sayesinde şehir içinde istediğiniz yere kolay ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hangi güzergahların bulunduğunu öğrenmek için ise ATUS'u kullanarak hangi duraktan hangi otobüsün geçtiğini öğrenebilirsiniz. Konya turunuzdan sonra nereye gideceğinizi bilmiyorsanız bir sonraki muhteşem tatil için Kapadokya Turları'na bakmanızı öneririz! İyi keşifler! 

Konya Turları Gezi Rehberi

Konya Turları Gezi Rehberi

Türkiye'nin en kalabalık 7. şehri olarak bilinen ve yüzölçümü olarak ise en büyük ili olma özelliği taşıyan Konya, milattan önce 7000 yılından günümüze kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir şehirdir. Zengin kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Konya, aynı zamanda Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine de sahiptir. İlk yerleşimin Prehistorik dönemden itibaren başladığı düşünülen bölgede yapılan kazılar ve araştırmalar sonucunda şehirde Neolitik ve Eski Bronz Dönemi'nden kalma sayısız tarihi kalıntı izine rastlanmıştır. Ayrıca bölge Unesco Dünya Mirası Listesi'nde bulunan ve dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olarak bilinen Çatalhöyük'e de ev sahipliği yapmaktadır. Sırf bu tarihi dokusu nedeni ile Kültür Turları'nın en çok tercih edilen rotalarından biri olmaya hak kazanan şehir, hanları, türbeleri, medreseleri ve diğer tarihi eserleri ile keşfedilmeye değer güzelliktedir. Sokaklarında gezerken adeta bir zaman yolculuğuna çıkacağınız şehirde tüm bunların yanı sıra yemyeşil gölleri, hayranlık uyandıran kaplıcaları ve yeşil alanları ile de büyüleneceğinize eminiz! İyi bir planlama ile yaklaşık 3 günde keşfedebileceğiniz Konya'yı gelin biraz daha yakından inceleyelim! 

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya turları denildiği zaman keşfedilecek yerlerin en başında tüm dünya tarafından bilinen ve oldukça fazla ilgi gören Mevlana Celaleddin-i Rumi Türbesi gelmektedir.  Yeşil kubbesi ile görenleri etkileyen yapı, içerisinde önemli el yazmaları, dergah eşyaları ve Hz. Mevlana'nın kıyafetlerini ve sabır taşlarını da barındırmaktadır.Yerli yabancı binlerce turistik her yıl severek ziyaret ettiği ve Yurt İçi Turlar'ın en önemli destinasyonlarının başında gelen türbe kesinlikle görülmeye değer bir güzelliğe sahip! Bunun yanı sıra 1251 yılından günümüze kadar gelmeyi başarabilen ve Sille taşından inşa edilen tek medrese olma özelliği taşıyan Karatay Medresesi'de muhteşem bir işçiliğin örneği olmasının yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı Dönemi'nin sanatını da en güzel şekilde yansıtıyor olması ile mutlaka görülmesi gereken yapılardan bir tanesidir. Bunun dışında tarih öncesi yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen ve Höyük olarak adlandırılan Alaeddin Tepesi'de keşfedilmesi gereken Konya güzelliklerinin başında gelmektedir. Tarihi öneminin yanı sıra günümüzde bir mesire alanı olarak işlev gören yapı, aynı zamanda şehrin en yüksek noktası olma özelliğine sahiptir. Ve son olarak günümüzden 9.400 yıl öncesinde yerleşim gören ve tarihi çağlara tanıklık eden Çatalhöyük'ü görmeden sakın dönmeyin!