Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Kuzey Amerika Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ÜLKE
TUR DÖNEMİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Kuzey Amerika Güzelleri
Yurt Dışı Tur
Kuzey Amerika Turları
Tarih: 12.10.2024
Süre: 10 Gece / 11 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
4,873.75
3899.00
Kişi Başı
%20
SÜPER FIRSAT
Kuzey Amerika Kıyıları
Yurt Dışı Tur
Kuzey Amerika Turları
Tarih: 16.11.2024
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
3,248.75
2599.00
Kişi Başı
%20
SÜPER FIRSAT
Kanada Turu
Yurt Dışı Tur
Kuzey Amerika Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
Kuzey Amerika Turları Yazıları
Kuzey Amerika Gezi Rehberi

Kuzey Amerika Gezi Rehberi

Dünya kıtaları arasında en büyük üçüncü kıta olarak bilinen ve " Yeni Dünya " olarak adlandırılan iki kıtadan biri olan Kuzey Amerika, İtalyan kaşif Amerika Vespuçi'den sonra ismini almış olan iki kıtadan biri olarak bilinmektedir. Neredeyse 25.000.000 metrekarelik bir alana sahip olan Kuzey Amerika, Pasifik ve Atlantik Okyanusu arasında konumlanmaktadır. Kıtanın en yüksek noktası ise Alaska dağı olarak bilinmektedir. Genel olarak baktığımızda üç büyük millet olan Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve bir büyük ada olan Grönland'dan oluşan Kuzey Amerika, ilk olarak göçmenler tarafından yaşam merkezi haline gelmiştir. Çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan kıtanın New York ve Toronto gibi büyük şehirlerinde kültür çeşitliliği oldukça sık görülmektedir. 

Hem büyük metropol şehirleri, hem de doğal güzellikleri ile dünyanın göz bebeği diyebileceğimiz Kuzey Amerika'da iklim bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir. Özellikle New Mexico ve Arizona bölgelerinin kurak çöllerinde değişik iklimlere rastlamak mümkündür. ABD ve Kanada'nın batı kıyılarında ise bol yağışlı ve yazları oldukça kurak geçen bir iklim hakimdir. ABD ve Kanada'nın büyük bir çoğunluğunda İngilizce dili konuşulmakla birlikte, bazı güney kesimlerde ve Kararyiplerin bir kısmında İspanyolca konuşulmaktadır. Bu da İspanyolca'yı Kuzey Amerika'da en çok konuşulan ikinci dil haline getirmektedir. Bunlardan farklı olarak ise Amerika'daki yerlilerin konuştuğu çeşitli diller de bulumaktadır. Bölgede her topluluğun kendine ait bir para birimi vardır. Genellikle Orta Amerika ve Karayipler'de Amerikan Doları kullanılırken, Küba ve Kanada'da yerel para birimleri kullanılmaktadır. 
1. Kanada

1. Kanada

Kuzey Amerika'nın en kuzey kısmında bulunan ve 9.984.670 kilometrelik bir yüz ölçümüne sahip olan Kanada, Dünya'nın yüz ölçümü bakımından ikinci en büyük, toprak bakımından ise dördüncü en büyük ülkesidir. 15. yüzyıla kadar Aborjin yerlilerinin yaşadığı bölgede 15. yüzyıl itibari ile kolonileşme başlamış ve ülke bugünkü şeklini ve adını almıştır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan ülkeni topraklarının büyük kısmını ormanlar, tundralar ve Rocky dağları oluşturmaktadır. Bölgede en çok konuşulan diller İngilizce ve Fransızca olarak bilinmektedir, bu iki dil aynı zamanda resmi dil olarak kabul edilmektedir. Çince, İspanyolca, Punjabi, İtalyanca ve Almanca ise ülkede konuşulan diğer ana dillerdir. 

Düşünce ve inanç özgürlüğünün oldukça yüksek olduğu ülkede yaygın din Hristiyanlık olmakla birlikte halkın neredeyse yüzde 30'u hiç bir dine inanmamaktadır. Katolikler ise nüfusun yüzde 42'sini oluşturmaktadır. Gelişmiş turizm sektörü ve doğal güzellikleri ile yılın her mevsimi ayrı güzelliklere şahitlik eden ülke, özellikle nisan mayıs aylarında tiyatro, müzik ve film festivalleri ile her yıl binlerce turisti bünyesinde ağırlamaktadır. Bu nedenle yaz mevsimi ülkenin en renkli dönemleridir. Kış dönemlerinde ise buz hokeyi ve kayak, ülkenin en önemli spor dalları olarak kendini göstermektedir. 

2. Meksika

2. Meksika

Yüzölçümü 2 milyon kilometrekareye yakın olan ve dünyanın en özel ülkelerinden biri kabul edilen Meksika ise, yine Kuzey Amerika'nın en gözde ikinci ülkesidir. Azteklere dayanan kült tarihi ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği de taşıyan ülke, mutfağı, müzeleri, doğası ve en çok da mimarisi ile her yıl Meksika Turları'na çıkan milyonlarca turiste kapılarını açmaktadır. Özellikle maceraseverlerin ve eğlence düşkünlerinin en çok tercih ettiği Kuzey Amerika ülkelerinden biri olan Meksika'da ekolojik parkları ziyaret edebilir, volkanları izleyebilir, sörf yapabilir, arkeolojik alanları keşfe çıkabilirsiniz. Tarihi yapıları ile ünlü olan Bajio'yu, tropik kumsallarıyla kartpostalları aratmaya Pasifik Kenarı'nı ve Maya kalıntıları ve balta girmemiş ormanları ile tam anlamıyla bir macera yaşayacağınız Yucatan Peninsula bölgelerini mutlaka görmelisiniz!

Her yanıyla buram buram tarih kokan bu ülkede resmi bir dil bulunmamakla birlikte yaygın olarak konuşulan dil İspanyolca olarak bilinmektedir. Fakat bunun yanında yerli dillerinin de dahil olduğu 67 farklı dil daha bulunmaktadır ve en çok bilinen yabancı dil İngilizce'dir. Nüfusun büyük çoğunluğunu Roma Katolikleri oluşturmakla birlikte nüfusun yüzde 5'lik bir kısmını da Protestanlar oluşturmaktadır. Geniş coğrafyaya yayılmış olan Meksika'nın iklim koşulları ise bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle Karayipler ve Pasifik kıyıları Kasım ve Şubat ayları arasında sıcak ve güneşli olduğundan ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem yağışların son bulduğu bu dönem olabilir. Ülkede kullanılan para birimi ise Meksika Pesosu'dur. 

3. Küba

3. Küba

Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan ve Karayiplerde bir ada ülkesi olan Küba, deri renginden dolayı ırkçılık yapmayan tek ülke olarak bilinen bir Kuzey Amerika ülkesidir. UNESCO araştırmalarına göre Dünyada en çok görülmek istenen ülke olarak da bilinen ülkenin nüfusu İspanyolların, Çinlilerin, Afro Kübalıların ve Avrupa-Afrika karışımı bir grubun tamamının meç edilmesinden oluşmaktadır. İki farklı para biriminin kullanıldığı ülkede Convertible Peso (CUC) turistler için, diğer peso yani (CUP) ise yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca ülkeyle ilgili bir diğer önemli özellik ise Küba'da banka bulunmamasıdır. Ülkenin en büyük şehri Havana ve ikinci büyük şehri ise Santiago de Cuba olarak bilinmektedir. Her yıl milyonlarca turist tarafından tercih edilen Küba Turları'nın bu en önemli iki destinasyonu dışında ise Trinidad, Santa Clara, Santa Domingo ve Pinar del Rio'da ülkenin en önemli şehirlerini oluşturmaktadır. 

Yengeç dönencesinin hemen başında ve Meksika Körfezi'nin girişinde yer alan ülkenin kuzeyinde Birleşik Devletler, batısında Bahamalar ve Meksika, güneyinde Jamaika ve Cayman adaları, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ülkede konuşulan resmi dil İspanyolca olup, otellerde ve turistik merkezlerde İngilizce dili de sıkça tercih edilmektedir. Anayasasında din ile ilgili hiç bir maddenin yer almadığı ülkede devlet din özgürlüğüne bir kısıtlama getirmiyor olması ile bilinmektedir. Ülkenin yüzde 60'ını Katolik, yüzde 5'ini ise Protestanlar oluşturmaktadır. Geri kalan kısım ise bölgeye özgü olan Santeria dinine mensuptur. Ülkede kullanılan para birimi ise Küba Pesosu'dur. 

4. Dominik Cumhuriyeti

4. Dominik Cumhuriyeti

Karayipler'deki Hispanyola adasında bulunan ve yine Kuzey Amerika'nın en önemli ülkelerinden biri olan Dominik Cumhuriyeti, eşsiz doğası ve göz alıcı doğal güzellikleri ile kesinlikle görülmeye değer bir ülkedir. Yaklaşık 48 binlik nüfusa sahip ülkenin bilinen en büyük özelliği ise Kristof Kolomb'un yeni dünyayı keşfederken ilk ayak bastığı yer özelliğine sahip olmasıdır. Yüzde 73'lük bir kesimin melez olarak bilindiği ülkede, yüzde 16'sı Avrupa kökenli, geriye kalan yüzde 11'i ise Afrika kökenlidir. Amerika Turları'nın en çok merak edilen ülkelerinden biri olan Dominik, özellikle Karayipler'in turizm bölgesi olarak kabul edilmektedir. 31 eyaletten oluşan ülkenin en önemli şehri Santo Domingo olarak bilinmektedir, bunlar dışında ise Punta Cana, Saona Adası ve Cabarete diğer önemli şehirlerdir. 

Resmi dili İspanyolca olan ülkenin turistik bölgelerinde İngilizce konuşanlara da rastlamak mümkündür. Ayrıca küçük bir kısım Fransızca'da konuşmaktadır. Bölgede din özgürlüğü anayasal güvence altında olup nüfusun yüzde 95'ini Hristiyanlar, ve geri kalanını Protestan, Budizm, Musevilik ve hiç bir dine mensup olmayanlar oluşturmaktadır. Ülkede kullanılan para birimi Dominik Pesosu'dur ve bölge tropikal bir iklim yapısına sahiptir. 

5. Amerika Birleşik Devletleri

5. Amerika Birleşik Devletleri

Ve son olarak 9.8 milyon metrekare büyüklüğe sahip olması ile dünyanın toprak olarak en büyük ülkeleri arasında yer alan ABD, Kuzey Amerika'nın kalbini oluşturmaktadır. Çok sayıda kültürü içinde barındıran ve en popüler göç destinasyonlarından biri olan ülke, Hindistan ve Çin'den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilinmektedir. 50 eyaletten ve 1 federal bölgeden oluşan ABD, aynı zamanda dünyanın en büyük ve modern ulaşım ağına sahiptir. Yine dünyanın en büyük ticaretini gerçekleştiren ülke konumunda da olan ABD'nin en önemli turizm merkezleri her yıl milyonlarca turist tarafından akına uğrayan New York, Los Angeles, Miami ve Hawaii Adaları olarak bilinmektedir. Los Angeles'ta bulunan ve dünyanın en büyük film stüdyosu olan " Hollywood " ile de ününü koruyan ülke, bir çok maden bakımından da oldukça zengin topraklara sahiptir. 

Resmi dilin federal bir düzeyde bulunmadığı ülkede en çok kullanılan dil İngilizce olup, ikinci en çok konuşulan dil ise Meksika ve Küba göçmenlerinden dolayı İspanyolca'dır. Ülkede din oldukça önemli bir yerde olup en yaygın din Hristiyanlıktır. Ülkenin Hristiyanlıktan sonraki çoğunluğunu ise Ateistler oluşturmaktadır. Ülkede kullanılan para birimi Amerikan Doları'dır ve bölgenin bir kısmı ılıman, bir kısmı ise tropikal iklime sahip olması ile bilinmektedir.