Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Kuzey Ege Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Bursa Çıkışlı Kuzey Ege Turu
Yurt İçi Tur
Kuzey Ege Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: Bursa
Kuzey Ege Turu
Yurt İçi Tur
Kuzey Ege Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Kuzey Ege ve Çanakkale Şehitlik Turu
Yurt İçi Tur
Kuzey Ege Turları
Süre: 1 Gece / 2 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
Kuzey Ege Turları Yazıları
Kuzey Ege Turları; Assos, Kazdağları, Ayvalık Üçgeni

Kuzey Ege Turları; Assos, Kazdağları, Ayvalık Üçgeni

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan ve tarihi dokusu, sakin ve şirin bir belde olması, tertemiz havası nedeniyle Ege Turları'nın önemli turistik destinasyonlarından biri olan Assos, aynı zamanda Antik Çağ'ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan andezit kayalıklarının üzerine konumlanmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bölgenin tarihinin Tunç Çağı'na kadar dayandığı tespit edilmiş ve milattan önce 7. yüzyılda Aiol kolonileri tarafından geliştirilmiş olan kent milattan önce 6. yüzyılda Lidyalıların hakimiyetine girmiştir. 5. yüzyılda Roma hakimiyetine girmesi ile iyice güçlenen bölge, Anadolu'da Hristiyanlığı kabul eden ilk kentlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bir diğer önemli turistik destinasyon ise Çanakkale ve Balıkesir arasında konumlanmış olan Kaz Dağları'dır. Alplerden sonra oksijenin en fazla olduğu yerler arasında bulunan Kaz Dağları, 800 farklı bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Oksijen oranı fazla olduğundan bölgede 5-6 saatlik bir uykuyla bile oldukça zinde bir şekilde güne başlamak mümkündür. Ve son olarak Kaz Dağları'na oldukça yakın bir mesafede bulunan Ayvalık ilçesi tur rotamızın son durağı olmakla birlikte Balıkesir'in hemen kıyısında yer alan ve taş evleri, mavi bayraklı plajları, yemyeşil ormanları ile görenleri kendine hayran bıraktıran bir turizm bölgesidir. Tarihi Antik Çağ'a dayanan bölge, Midilli Adası'nın hemen karşısında konumlanmış olup her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. O halde gelin bu üç harika rotayı tek tek inceleyelim! 
Kuzey Ege Turları İncisi Assos

Kuzey Ege Turları İncisi Assos

İlk durağımız olan Assos, yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerek tarihi yapısı, gerek tertemiz doğası, gerekse sevimli sokakları ile Kuzey Ege'de kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 14. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına giren bölgede özellikle Agora Tapınağı, tiyatrolar, hamam ve lahitler kesinlikle görülmeye değer güzelliktedir. Antik kentin en önemli ve en değerli yapısı ise Kültür Turları 'nın en çok merak edilen tarihi yapılarından biri olan Athena Tapınağı'dır. Milattan önce 530 yılında yapılan tapınağın fiziksel bir bölümünü İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde de ziyaret edebilmeniz mümkündür. Assos aynı zamanda Aristo'nun da felsefe okulunu kurduğu bir bölgedir. Volkanik tepenin zirvesinde kurulu olan Assos Antik Kenti bu anlamda kesinlikle görülmeye değerdir. Milattan önce 6. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kentin kimler tarafından inşa edildiği bilinmese de kent kurulduğu zamandan itibaren Pers, Roma, Lidya gibi bir çok medeniyetin egemenliği altına girmiştir ve Orta Çağ'dan itibaren terk edilmeye başlanmıştır. Tarihe ve arkeolojiye ilginiz varsa bu antik kenti mutlaka görün deriz! Ayrıca buraya kadar gelmişken Antik Liman'a uğramayı da unutmayın! 
Antik kentlere olan ilginizi şimdi ya da bir başka tatille birleştirmek isterseniz Likya Turları 'mıza katılabilirsiniz.Yeşilin Her Tonu: Kaz Dağları..

Yeşilin Her Tonu: Kaz Dağları..

 Alplerden sonra oksijenin en bol olduğu bir dağ, Kaz Dağları.. Başka coğrafyalarda bulamayacağınız pek çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan, 1600 metreden yükseklerde yetiştirilen Kaz Dağı çayı ile damaklarda unutulmayan bir tat bırakan kusursuz bir güzellik burası.. Tertemiz havası, huzur veren doğası, endemik türleri ve nefes kesen manzaraları sebebiyle yaz kış demeden her yıl milyonlarca insanı misafir eden Kaz Dağları, aynı zamanda doğal Ege lezzetleri ve koruma altına alınan milli parkı ile de hayranlık uyandırıcı bir özelliğe sahip diyebiliriz! Yalnızca 3 gününüzü bile Kaz Dağları'na ayıracak olsanız kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceğinize eminiz.. Ve tabi ki buralara kadar gelmişken az önce de bahsettiğimiz Milli Park'a mutlaka uğramalı, parkta bulunan şelaleleri, yeraltı ve yer üstü zenginliklerini kesinlikle görmelisiniz. Ayrıca kamp yapmayı seviyorsanız yine bölgede çadır atmak için uygun olan alanlarda harika bir kamp macerası yaşayabilir, Pınarbaşı ve Hasanboğuldu bölgelerinde günübirlik piknikler yaparak Kaz Dağları tatilinizi şenlendirebilirsiniz. Ve tabi ki buraya kadar gelmişken bu kusursuz doğa manzarasını fotoğraflarla ölümsüzleştirmeyi unutmayın!

Ayvalık Sarımsaklı Hattı

Ayvalık Sarımsaklı Hattı

Balıkesir'in Ayvalok ilçesine bağlı olan ve aynı zamanda Ege'nin en uzun kumsallarına sahip olan Sarımsaklı bölgesi, tarihi evleri, nefis Ege lezzetleri ve hareketli gece hayatı ile Ege bölgesinin yine en çok tercih edilen turistik destinasyonlarından biridir. 22 farklı güzellikteki plaja ev sahipliği yapan bölge, Akdeniz iklimi etkisi altında olduğundan hem yaz hem de kış mevsimlerinde sıklıkla ziyaret edilmektedir. Özellikle deniz tatili yapmak isteyen gezginler için harika bir seçenek olan Sarımsaklı'da ayrıca Çamlık Koyu'nun sonunda bulunan Tımarhane Adası'nı, Sarımsaklı'ya 2 kilometre uzaklıkta yer alan Şeytan Sofrasını, yinee Çamlık Koyu'nda yer alan Deliklitaş'ı ve sessiz sakinliğiyle kafa dinlemek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Badavut Plajı'na uğramadan sakın dönmeyin! 

Kuzey Ege Turlar'ı Mevsimi

Kuzey Ege Turlar'ı Mevsimi

Bu üç destinasyon da birbirine oldukça yakın ve aynı iklim bölgesinde yer aldıklarından, en kalabalık ayları genellikle yaz ayları olmaktadır. Özellikle haziran ayından itibaren fazlasıyla kalabalıklaşan bölgeler, sadece yaz mevsiminde değil yılın dört mevsimi düzenli ziyaretçi akınına uğruyor diyebiliriz. Assos için bir seyahat düşünüyorsanız bölgenin kışın da bir hayli keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Tertemiz köy havasında kış yürüyüşleri yapmak harika bir fikir olabilir. Ayrıca doğa manzarasına karşı uyanabileceğiniz bir konaklama hayal ediyorsanız Assos Otelleri'ne mutlaka göz atın deriz. Kaz Dağları'na gitmek için en uygun zaman ise yine hem yaz hem kış mevsimlerinde gidebilirsiniz. Özellikle bahar aylarında harika bir doğa yürüyüşüne çıkabilir, ruhen dinlenebilirsiniz. Kış mevsiminde ise kar yağışından etkileyenmeyen kıyı kesimlerde kamp yapabilir, şehir yorgunluğunu bu muhteşem doğanın kucağında atabilirsiniz. Ve son olarak Ayvalık Sarımsaklı hattına geçmeyi düşünüyorsanız bölgede Akdeniz iklimi hakim olduğundan ilkbahar ve sonbahar ayları Ayvalık seyahati için en uygun aylar olabilir. Şimdiden iyi yolculuklar!

Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir?

Eğer büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız Assos'a kara yolu ya da hava yolu aracılığıyla kolay bir şekilde Hafta Sonu Turları 'mıza katılarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Gelibolu-Lapseki feribotunu kullanarak 20 dakikada, Eceabat-Çanakkale feribotunu kullanarak ise 15 dakikada karşıya geçebilir ve Ezine-Ayvacık hattı üzerinden yaklaşık 1 saat gibi bir süreden sonra Assos'a ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir diğer seçenek olarak hızlı feribotları da kullanabilirsiniz. Kaz Dağları'na ise bir çok hava yolu şirketinin aktarmasız uçuşları aracılığıyla İstanbul'dan yaklaşık 55 dakika süren bir yolculuk sonrasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Edremit Havalimanı'ndan yapacağınız 1 saatlik özel transferle de yine bölgeye ulaşabilmeniz mümkündür. Ve son olarak Ayvalık Sarımsaklı hattına ulaşmak isteyenler için ise yine kara yolunu ya da deniz yolunu tercih edebilirsiniz. İstanbul'a 423 kilometre uzaklıkta bulunan Ayvalık'a araba ile yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşım sağlamak mümkündür. Şehir merkezine geldiğinizde Sarımsaklı arabalarını kullanarak plajların olduğu bölgeye rahat ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Harika bir yolculuk sizi bekliyor!