Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Şili Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Patagonya Turu
Yurt Dışı Tur
Şili Turları
Süre: 11 Gece / 12 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
Peru - Bolivya - Şili Turu
Yurt Dışı Tur
Şili Turları
Süre: 10 Gece / 11 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Şili Turu Gezi Rehberi

Şili Turu Gezi Rehberi

Volkanik yanardağları, yıldızların ve galaksilerin muhteşem göründüğü Atakama bölgesine ev sahipliği yapması, lama, filamingo, deniz aslanı, geyik, akbaba, deve kuşu, pelikan ve nice farklı kuş türüne sahip doğal güzelliği ile; dünyanın en iyi şaraplarının üreticisi olması, leziz ve son derece etkileyici mutfak kültürü, şehrin her yanında yer alan müze evleri, terkedilmiş hissi veren muazzam adacıkları ile mutlaka görülmesi gereken bir cennet ülkesi Şili..

İlk yerlilerini Maphuce topluluğu oluşturan Şili’de İnka İmparatorluğu ile defalarca savaş yapılmış ve bölge yukarı bölge ve aşağı bölge olmak üzere ayrılmıştır. Daha sonraki zamanlarda Maphuce’ler tarafından durdurulan İnka saldırıları sonrasında ülke 1535 yılında Avrupalı madenciler tarafından işgal edilmiştir. 1540 yılında fethedilen ülkede 1541 yılında ise Santiago şehri kurulmuş ve altın aramak yerine tarım yapmaya başlayan madenci halk bölgeye yayılmıştır. 1810 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke 19. Ve 20. Yüzyıllarda bir çok iç savaş ve darbe görmüştür.

Soğuk ve nemli bir iklime hakim olan ülkenin yaklaşık dörtte biri ormanlarla kaplıdır. Ülkemiz ile arasında 6 saatlik bir zaman farkı bulunan Şili’nin para birimi ise Şili Pesosu’dur. Resmi dili İspanyolca’dır. Kullanılan priz sistemi ise C, L tipi priz sistemidir.

Bununla birlikte Şili’nin coğrafi özellikleri de dikkat çekicidir. Güney Amerika boyunca kuzey-güney istikametinde ince bir çizgiyi andıracak şekilde uzanan ülke, hayli engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla Şili ziyaretinizde eşsiz doğa manzaralarını keşfetmek için herhangi bir yüksek nokta aramanıza gerek yoktur. Bu tüm detaylarıyla büyüleyen ülkenin hemen her noktasında oldukça yüksek noktalar gözlemlemek mümkündür. Şili’nin kuzey-güney şeklinde sınırlara sahip olması, önemli ölçüde iklim değişikliklerine de sebep olmaktadır. Ülkenin kuzey bölümleri daha çok çöl ikliminin etkisindedir. Buna karşın Şili’nin güney bölgeleri ise daha çok kutup ikliminin görüldüğü bölgelerdir. Şili turları kapsamında yapacağınız seyahat programlarında bu detaylara dikkat etmeniz önerilir. 

Güney Amerika Turları 'mız arasında yaklaşık 8 farklı yerel halkı barındıran ilginç kültürü, savaş zamanlarından kalma tarihi mirasları, vahşi doğaya kucak açan ulusal parkları, Pasifik okyanusunun göbeğinde bulunan adaları ile hayatınızın bir döneminde mutlaka görmeniz gereken bir ülke burası..

Şili'de Gezilecek Yerler

Şili'de Gezilecek Yerler

Şili Patagonyası olarak bilinen bölgede bulunan şahane bir ulusal park olan ve devasa bir alanı kapsayan Torres del Paine Milli Park’ı 1959 yılında kurulmuştur. Onlarca puma, dev kondorlar ve gri patagonya tilkisi gibi bölgeye has canlıları görebilme fırsatı bulabileceğiniz bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

UNESCO tarafından biyosfer doğal koruma bölgesi olarak belirlenmiş olan Lauca Milli Parkı ise yine mutlaka görülmesi gereken bir diğer doğa harikası olabilir. Bölgede 6000 metreyi aşan birçok volkanik dağ bulunmakla birlikte volkanik dağların arasında yer alan Lago Chungara adlı gölü aynı zamanda dünyanın en yüksek noktada yer alan gölleri arasında yer almasıyla kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Ayrıca doğal güzellikler dışında gezilecek bir çok yeri bulunan ülkede meşhur mimar Joaquin Toesca tarafından dizayn edilen Palacio de La Moneda sarayını, Orta ve Güney Amerika Kolomb öncesi sanat eserlerinin sergilendiği önemli bir müze olan Museo Chileno de Arte Precolombino’yu ve 'Şili Ulusal Anıtları' listesine anılan, Şili'nin tarihi kalelerinden biri olan Wulff kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Şili, Vizesiz Turlar arasındadır. Hem yeşil hem de bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 gün boyunca vizesiz konaklama hakkına sahiptir.

Şili'de Sanat ve Tarih

Şili'de Sanat ve Tarih

MÖ yaklaşık 13.000 yıllarında bugünkü ülke sınırlarında insanların yaşadığı bilinmekte olan ülkede, Kuzey Şili bölgesi İspanyollar tarafından fethedilmeden kısa süre öncesine kadar İnka Krallığı'na aittir. 1520 yılında dünyanın çevresini dolaşmak için yelken açan Ferdinand Magellan’ın kendi adıyla anılan Magellan Boğazı'nı geçerken ülkenin güney ucunu keşfetmiş olmasıyla Şili'ye ulaşan ilk Avrupalılar, altın aramak amacıyla 1535 yılında Peru'dan buraya gelmiştir. Ancak bu kişiler yerel halk grupları tarafından geri püskürtülmüş ve Avrupalıların tam anlamıyla yaptıkları ilk yerleşim, 1541 yılında Pedro de Valdivia'nın 1541 de Santiago'yu kurması ile olmuştur. 1542'den itibaren de Şili, İspanyol Peru Valiliği'nın bir parçası haline gelmiştir.

Tarihte olduğu kadar sanatta da oldukça yeri olan ülkenin özellikle binlerce yıl öncesine dayanan sergilere ev sahipliği yapması oldukça etkileyicidir.19. yüzyıldan kalma kaleleri ve savaş dönemindeki silahları sergilemek için açılan müzeleriyle tarih ve sanatseverlerin bayılacağı bir ülke diyebiliriz.

Şili'de Yeme İçme

Şili'de Yeme İçme

Özellikle balık ve sebze üstüne kurulu olan yemek kültürlerinde tatlının olmadığını baştan söyleyelim. Şili sınırları içerisinde bir misafirliğe giderseniz karşılaşacağınız tatlı konserve içerisinde ananas yada şeftali olabilir. Ayrıca sütlaca benzeyen bir tatlı alternatifleri de var.

Başkentte Arap, Meksika, Peru, Kolombiya, Brezilya, Yunan gibi farklı kültürdeki mutfaklara rastlamanız olası. Ve Şili'ler açlığını bastırmak için genelde sokak satıcılarının ürünlerini tüketmeyi çok seven bir halk, bu nedenle de en çok tüketilen yiyecekler Sopapilla, Empenada, Completo diyebiliriz. Buraya kadar gitmişken siz de sokak satıcılarının sattığı bu leziz atıştırmalıkları denemeden dönmemelisiniz.

Şili'de Eğlence

Şili'de Eğlence

Oldukça canlı bir eğlence hayatına sahip olan ülkede günün erken saatlerinde başlayıp sabahlara kadar devam eden eğlencelere katılabilir, çeşitli müziklerin ve farklı kültür danslarının tadını çıkarabilirsiniz.

Ülkenin farklı bölgelerinde bulunan ve oldukça ünlü olan Havana Salsa, Bunker Discotheque, Boomerang, Casa De Cena adlı mekanlara mutlaka uğramanızı öneririz.

Şili'de Ulaşım

Şili'de Ulaşım

Toplu taşıma araçlarını oldukça konforlu ve kolay olarak kullanabileceğiniz Şili’de taksi, metrobüs, otobüs ve minibüs gibi farklı araçlarla seyahat edebilirsiniz. Uygun fiyatlı seyahat etmek isteyenler için ise otobüsler ilk tercih olabilir.

Ülkede bulunan otobüs biletlerinin ücretleri kullanacağınız saat aralıklarına göre fiyat farkı göstermekte. Ayrıca bu sistemin metrolarda da böyle olduğunu bahsetmeden geçmeyelim.

Kendi dillerinde "Boyalı Kuşlar Irmağı " anlamına gelen Uruguay. Güney Amerika Turları 'nda alternatif  biri ülke olabilir. Rüzgar sörfü ile meşhur plajları için Uruguay Turları 'ndan hemen yerinizi ayırtın. 

Arjantin Şili Peru Turları

Arjantin Şili Peru Turları

Arjantin Şili Peru turları, Güney Amerika kültürünü doğrudan yerinde keşfetmek ve bu bölgenin muhteşem doğal güzelliklerini incelemek isteyenlere birçok avantaj sunar. Doğrudan Şili’ye yapılan turların yanı sıra daha kompleks yapıda ve Güney Amerika’nın bir bölümünü hedefleyen tur seçeneklerini de bu doğrultuda değerlendirebilirsiniz. Arjantin Şili Peru turları gibi programların yanı sıra Peru, Bolivya ve Şili’den oluşan turlar da yine Güney Amerika keşfi kapsamında tercih edilebilir. Birbiriyle benzer kültüre sahip olan birçok ülkeyi bünyesinde barındıran Güney Amerika, tüm detaylarıyla görülmeye değer bir coğrafyadır. Büyük oranda korunan kültürleri, eşsiz doğal güzellikleri, büyüleyici gece hayatı ve sayısız eğlence olanağıyla Güney Amerika turlarında kusursuz ve unutulmaz anlar geçirebilirsiniz.