Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Slovakya Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR DÖNEMİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Otobüslü Balkanlar & Orta Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Slovakya Turları
Tarih: 28.04.2024
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Otobüs
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Hareket: Kesin Kalkışlı
623.75
499.00
Kişi Başı
%20
SÜPER FIRSAT
Otobüslü Balkan ve Orta Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Slovakya Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Otobüs
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Promosyon Baştanbaşa Orta Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Slovakya Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Promosyon Orta Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Slovakya Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Otobüs
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Büyük Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Slovakya Turları
Süre: 13 Gece / 14 Gün
Ulaşım: Otobüs
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Yılbaşı Özel Orta Avrupa Turu
Yurt Dışı Tur
Slovakya Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Slovakya Turu Gezi Rehberi

Slovakya Turu Gezi Rehberi

Muhteşem Alp kayak merkezleri, sayısız doğal güzellikleri ve ilgi çekici tarihi yerleri Orta Avrupa'nın Tuna Nehri kıyısında yer alan dağlık bir ülke olan Slovakya, kuzeyinde Polonya, Güneyinde Macaristan, batısında Çek Cumhuriyeti ve doğusunda Ukrayna ile komşudur. Denize kıyısı bulunmayan ülke Slovakya parlamenter cumhuriyeti ile yönetilmektedir ve kendisine bağlı olan toplam 8 bölge ve 79 ilçeden oluşmaktadır. Başkenti olan Bratislava'da gözkamaştırıcı bir çok tarihi yapı bulunmaktadır ve aynı zamanda başkent en büyük şehir olma özelliğini taşımaktadır. Orta çağ döneminden yapıları görebileceğiniz Bratislava'da yüz yıldan uzun süredir dokunulmamış olan bir çok kalıntılar yer almaktadır. Ülke genel olarak ılıman ve karasal iklimin etkisindedir, bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak kışlar ise oldukça soğuk geçmektedir. Bu nedenle Orta Avrupa Turları'na çıktığınızda Slovakya turuna katılmak için en uygun zaman Nisan ve Ekim ayları arasıdır. Resmi dili Slovakça'dır fakat yerel halkın içerisinde Macarca ve Ukraynaca dilleri de konuşulmaktadır. Kullanılan para birimi Euro'dur. Ülke genelinde kullanılan priz sistemi ise C ve E tipi priz sistemidir. 
Slovakya'da Gezilecek Yerler

Slovakya'da Gezilecek Yerler

Slovakya turları denildiği zaman gezilecek yerler öyle çoktur ki, adeta ülkeyi keşfederken yorulduğunuzu unutursunuz. Ve bunların başında tabi ki sarp yapısı nedeniyle iki bin beşyüz yıldır bir korunak olarak kullanılan ve 13. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilen Devin Kalesi gelmektedir. Tuna Nehri ve Morava Irmağı'nın birleştiği noktada yer alan ve 17. yüzyılda son halini alan kale, 1809 yılında Napolyon'un yıkılmasını emretmesi ile sadece harap duvarları ile günümüze gelebilmiş olsa da, sadece kilisesini gezmek için bile görülmeye değer güzellikte! Bir diğer kesinlikle görmeniz gereken yer ise Tuna Nehri'nin karşı yakasında yer alan ve Antik Roma İmparatorluğu'nun önemli sınır kentlerinden biri olarak bilinen Carnuntum bölgesi.. Aslında bölge Avusturya sınırları içerisinde bulunuyor fakat Avrupa Birliği sayesinde sınırdan rahatça geçip bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken o dönemin kışla yaşamını yansıtan müzeye uğramayı da unutmayın. Ve son olarak Gotik mimarinin hakikatten başarılı bir örneği olan ve altın varakları, resimli altarları ile görenleri kendine hayran bırakan Azize Elizabeth Katedrali'ni kesinlikle görmelisiniz! 

Slovakya'da Sanat ve Tarih

Slovakya'da Sanat ve Tarih

 Oldukça ağır ve zorlu bir tarihi olan Slovakya, 2. Dünya Savaşı sebebiyle 1944 yılında Nazi Karşıtı Ulusal Özgürlük Hareketi'ni başlatmıştır ve 1965 yılına kadar Çekoslavakya'da sosyalist rejim altında varlığını sürdürmüştür. 1990 yılında ise ülke Çek ve Slovak olarak ikiye ayrılmış ve iki devlet 1992 yılında referandum sonucunda tamamen birbiriyle bağlantısını koparmıştır. 

Köklü tarihinin yanı sıra etnik mimarileri, göz alıcı yapıları ile Balkan Turları'na çıkan turistlerin de kendinden bir şeyler bulabildiği ülke, tüm dünyanın yoğun ilgisini çekmeyi başarmıştır. Özellikle Orta Çağ'ın en güzel yansımaları olan tarihi kalıntıları ile sanat alanında da kendinden sıkça söz ettirmektedir. Bratislava kentinde bulunan Slovakya Ulusal Müzesi ve Bratislava Kent Müzesi kesinlikle görülmesi gereken müzelerden yalnızca iki tanesidir. 

Slovakya'da Yeme İçme

Slovakya'da Yeme İçme

Ülke genel olarak çevresinde bulunan Polonya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya gibi ülkelerin mutfağından da izler taşıdığından çok çeşitli bir yapıya sahip olsa da kendine has bir mutfak kültürünün de olduğunu söyleyebiliriz. Yapımı kolay ve doyuruculuğunun ön planda olduğu bilinen Slovakya mutfağında kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerin başında ise vişne ve rendelenmiş limon kabuğu ile tatlandırılmış bir kek çeşidi olan Bublanina gelmektedir. Özel günlerin en çok tercih edilen yiyeceklerinden biri olan bu kek dışında ise Slovakya'da çok popüler yemeklerden biri olan ve aslında Macarlara ait bir yemek olan Goulash'ı kesinlikle denemenizi öneririz! Çoğunlukla domuz etinden yapılan bu lezzeti neredeyse tüm restoranlarda bulabilirsiniz. Ve son olarak daha çok festivallerde tüketilen ve Slovak tarzında pişirilmiş bir pizza türü olan Langos'u denemeden sakın dönmeyin! Özellikle şehri keşfetmekten yorulduğunuzda ve mideniz guruldamaya başladığında her sokak başında Langos satan seyyar satıcılara rastlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun! 

Slovakya'da Eğlence

Slovakya'da Eğlence

Gündüzleri kadar gece hayatı ile de kendinden oldukça sık bahsettiren ve son derece hareketli olan ülke, özellikle Bratislava bölgesinde bulunan eğlence mekanları ile dünyanın dört bir yanından turiste kapılarını açmaktadır. Birbirinden değişik konseptli barları, gece kulüpleri, şık restoranları ve pubları ile sabahlara kadar eğlencenin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bölgede gece hayatının kalbi olarak bilinen Hviezdoslavova Meydanı'na ve sadece yayalara açık olan Korzo Bölgesi'ne mutlaka uğramanızı öneririz. Ayrıca Gorkeho Sokağı üzerinde bulunan Beer Palace'a giderek muhteşem yiyeceklerinin tadına bakabilir, Sedlarska Street üzerinde yer alan Dubliner's Irish Pub'da harika içkiler içebilirsiniz. Ve son olarak dans etmek isteyenler için gece kulübü önerimiz ise Trafo Music Bar, KC Dunaj, The Great Pub ve SubClup olabilir! Şimdiden iyi eğlenceler! 

Slovakya'da Ulaşım

Slovakya'da Ulaşım

Ülke genelinde turistik noktalar genellikle birbirine yakın bir alanda olduğundan yaya olarak şehri keşfetmeniz mümkün diyebiliriz. Ancak yine de toplu taşım kullanmak isterseniz şehir içerisinde yer alan otobüs, troleybüs ve tramvayları tercih edebilirsiniz. 04.30 ve 23.00 saatleri arasında hizmet veren bu toplu taşıma araçları dışında ise şehre geç saatlerde gelmeniz halinde N kodlu 20 hat bulunduğunu belirtelim. Bu hatları kullanarak gece geç vakitlerde de şehir içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Biletleri ise sarı bilet makinelerinden, gazete satan büfelerden ya da standlardan alabilirsiniz. Bu harika şehri keşfettikten sonra bir sonraki rotanıza karar veremediyseniz Benelux Turları'mıza bir göz atın deriz! Şimdiden iyi keşifler!