Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Tiflis Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Tiflis Turu Karadeniz ve Batum Rotasıyla
Yurt İçi Tur
Tiflis Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Baştan Başa Karadeniz Ve Kafkasya Rüyası Turu
Yurt İçi Tur
Tiflis Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
 
Tiflis Turları ve Gürcistan

Tiflis Turları ve Gürcistan

Karadeniz Turları gezisinde sınırları aşarak Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e yol alıyoruz.

Yazılı kaynaklara göre Kral Vahtang Gorgasal tarafından inşa edilen şehir, sanayi, sosyal ve kültür merkezi olmakla birlikte aynı zamanda tarihi ipek yolunun üzerinde konumlanmıştır. İnsanın içini titreten kuru soğuğu nedeniyle turistlerin Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarında gezi rotalarına eklediği muhteşem bir şehirdir.

Amasya’dan başlayıp Tokat, Sivas, Erzurum, Kars, Ardahan, Artvin, Trabzon ve Samsun’u kapsayan uzun bir tur sizleri bekliyor. Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlı dönemine ait eserlerin yer aldığı Amasya Müzesinden başlayarak karış karış Karadeniz ve ardından Tiflis ve Batum’da hem doğayla iç içe hem de tarihi yeniden keşfederek anılarla dolu bir o kadar da yoğun tempolu bir tur olacağını söylemeliyiz. Tiflis’in özellikle eski şehir diye bilinen kısmındaki evlerin mimari yapısı Safranbolu ve Şirince’den görmeye aşina olduğumuz cumbalı evleri anımsatıyor ve eşsiz dokusuyla kendine hayran bırakıyor. Dar sokaklarında yürürken fotoğraflarla ölümsüzleştireceğiniz Orta Çağ ve Sovyet mimarisinden esinlenmiş bu eski yapıları görmek mümkün. Bazilikalar, botanik bahçeleri, kiliseler, şelaler, gece hayatı, sanat galerileri, müzeleri ve festivalleri her anında farklı bir yeri keşfedebileceğiniz büyüleyici bir şehir. Üstelik hem Türkiye’ye ulaşım açısından kolay ve diğer ülkelere nazaran kısa mesafeli hem de vizesiz gidilebilecek nadir ülkelerden bir tanesidir.

Asırlardır süre gelen geleneklerini bozmayan Gürcü halkının büyük bir çoğunluğu şarap, peynir ve biralarını kendi evlerinde imal etmektedirler. Tiflis ve Batum’un dar sokaklarında ve çarşısında sıkça görebileceğiniz küçük dükkânlarda bulabileceğiniz bu nefis yiyecekler sofranızda bir lezzet şöleni yaratacak. Ayrıca Çakapuli, Ajapsandali, Khinkali, Churchkhela, Kharcho çorbası ve Gürcü mantısı gibi yerel lezzetleri hemen her yerde denemeniz mümkün.

Tiflis rotamızda Batum ve Tiflis’in yanı sıra Tiflis’e yaklaşık 80 km uzaklıkta ve Şida Kartli Bölgesi’ de yer alan Gürcü Kralı David tarafından 1089’lu yıllarda inşa edilmiş Gori şehri de yer alıyor. Gori Kalesi, Plistsikhe antik kenti, Etnografya Müzesi, Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, Akademik Tiyatro, Stalin Parkı, Stalin Heykeli, Stalin Müzesi ve Evi tarihi açıdan en önemli ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayrıca Tiflis turları ile kadim şehrin muhteşem dokusunu keşfetmek de mümkündür. Tiflis, tarih boyunca birçok imparatorluğa ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kura Irmağı’nın hemen kıyısına kurulan kent; Selçuklu, İran ve Bizans kültürleri etkisi altında kalmış bir şehirdir. Kentin bir diğer önemli avantajı da oldukça özel bir lokasyona sahip olmasıdır. Coğrafi anlamda son derece merkezi bir konuma sahip olan Tiflis’e ulaşım da oldukça kolaydır. Türkiye’den farklı şehirlerden havayolu ile ulaşım sağlayabileceğiniz Tiflis’in havalimanı ise kentin doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarına yakın konumdadır. Yaklaşık olarak 17 km mesafede bulunan havalimanından şehrin hemen her noktasına kolaylıkla ulaşım sağlayabilir ve eşsiz bir kültür turunun parçası olabilirsiniz.

İstanbul'dan Tiflis Turları

İstanbul'dan Tiflis Turları

İstanbul’dan gece yolculuğuyla başlayan ve Kültür Turları içinde en geniş içeriğe sahip olan Karadeniz ve Tiflis turunda bavulunuzu hazırlamak için sabırsızlanacaksınız. Yeşilin onlarca tonuna eşlik eden muhteşem doğası, tarihi dokusu ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış yerleşim yerlerdeki eşi benzeri olmayan yapılara sahip onlarca şehri keşfedecek ve geçmişe bir yolculuk yapacaksınız. 

Güzel ülkemizin 12 şehrini gezmekle kalmıyor sınırların ötesine Batum ve Tiflis’e yol alıyoruz. Dokuz gece on gün süren turumuzun 1 gece konaklamasını Tiflis’te geçirerek bu büyüleyici şehrin hem gündüz hem de gece hayatını yaşama fırsatı buluyor hem de Gori ve Batum’u da keşfederek dolu dolu bir tatil yapıyoruz.  Ardahan Türkgözü sınır kapısından geçtiğimiz andan itibaren doğanın sizi kucakladığını hissedebilirsiniz, eşsiz yaylaları muhteşem çam, meşe ve gürgen ağaçları, Gürcülerin köy yaşantıları ve görmeye doyamayacağınız manzaraların eşlik ettiği otobüs yolculuğuyla Tiflis’e varıyoruz. Panaromik şehir turunun ardından tarihi ve doğal güzelliklerin iç içe geçtiği upuzun bir turla hayallerinizin ötesinde bir tatil sizleri bekliyor.

Tiflis Turu Gezilecek Yerler

Tiflis Turu Gezilecek Yerler

Batum Turları destinasyonunda yer alan Tiflis, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor.  Gürcü Ortodoksların en kutsal katedrallerinden biri olan Siona Katedrali eski şehrin merkezinde yer alıyor. Ayrıca aynı yerde konumlanmış Ançiskati Bazilikası ve Metechi Kilisesi hem tarihi ve hem de dini açıdan önemli yerler arasındadır. Old Town (Eski Şehir Bölgesi ), Sülfür Hamamları, Jumah Mosque (Camii), Narikala Kalesi, Mother of Georgiai, Metehki Köprüsü ve Kilisesi, Mavi Galeri" veya "Ulusal Galeri olarak ünlenmiş Sanat Galerisi, Anchiskhati Kilisesi, Dry Bridge Eskiciler Pazarı, Freedom Square (Özgürlük Meydanı),Rustavali Caddesi, Georgian National Museum (Gürcistan Ulusal Müzesi),Gürcistan Parlemento Binası, Kashveti Kilisesi, Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu, Gürcistan Bilimler Akademisi, Tifis Güzel Sanatlar Binası, Mama Daviti Kilisesi, Mtatsiminda Parkı ve Barış Köprüsü mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Batum Tiflis Turları

Batum Tiflis Turları

Batum Tiflis turları, farklı kültürleri aynı anda keşfedebilme fırsatı sunuyor olması nedeniyle oldukça avantajlıdır. Çoğunlukla İstanbul kalkışlı olarak başlayan bu turlar, Karadeniz üzerinden Batum ve Tiflis gibi iki kadim kentin keşfedilmesi olanaklıdır. İpek Yolu boyunca devam eden bu rota, doğal güzelliklerden tarihi kalıntıların yerinde keşfedilmesine kadar birçok avantaj sunar. Karadeniz’in eşsiz yaylaları, sıra dışı doğal güzellikleri ve yemyeşil tabiatı eşliğinde başlayan bu tur programı otobüsle gerçekleştirilir. Giresun, Rize, Trabzon ve Batum boyunca uzanan bu rota, unutulmaz bir seyahat deneyimi için oldukça idealdir. Rotanın son ayağı olan Tiflis’te ise kadim kentin eşsiz dokusunu yerinde gözlemleyebilir ve sıra dışı anlar yaşayabilirsiniz.