Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Gürcistan Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Uçaklı Karadeniz Yaylalar ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
Bursa Çıkışlı Karadeniz Yaylalar ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: Bursa
İzmir Çıkışlı Karadeniz Yaylalar ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İzmir
İzmir Kalkışlı Uçaklı Karadeniz Yaylalar ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İzmir
Karadeniz Rüyası ve Yaylalar Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İstanbul
Konya Çıkışlı Karadeniz Yaylalar ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: Konya
Tiflis Turu Karadeniz ve Batum Rotasıyla
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Ankara Çıkışlı Karadeniz Yaylalar ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: Ankara
Karadeniz Rüyası ve Batum Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Baştan Başa Karadeniz Ve Kafkasya Rüyası Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Boydan Boya Karadeniz Turu
Yurt İçi Tur
Gürcistan Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
 
Gürcistan Turu Gezi Rehberi

Gürcistan Turu Gezi Rehberi

Tarihi dokusu, doğası, sanat galerileri ve müzeleri, hiçbir yerde tadamayacağınız 8000 yıllık geçmişe sahip kendine has şarabı, Orta doğu, Asya ve Avrupa’dan etkilenen leziz mutfağı, renkli eğlence hayatı, bir çok medeniyete ev sahipliği yapıyor olması, bünyesinde barındırdığı Yunan mitolojisinden izler taşıyan heykelleri, yaşayan en eski dillerden birine sahip olması, beş binden fazla bitki türünü içeren botanik bahçeleri ve Karadeniz kıyısındaki kumsallarıyla adeta bir cennet Gürcistan..

1454 yılında Osmanlı’nın İstanbul’u ele geçirmesinin ardından İran ve Osmanlı arasında kalan ülke, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Çarlık Rusya’sı tarafından ele geçirilmiş ve 1. Dünya Savaşı sonunda kısa bir süre bağımsız kalsa da, Kızıl Ordu tarafından yeniden işgal edilmiştir. Daha sonra Sovyet Rusya'ya katılmış ve Sovyet Rusya'nın dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiştir.

Coğrafi bölgelere göre farklılık gösteren Gürcistan’ın iklimi, Kafkaslar'ın soğuk kuzey rüzgarlarını engellemesi ve ülkenin Karadeniz'den gelen nemli ve sıcak bir hava akımının etkisinde kalması sebebiyle iklimin yumuşak ve yağışlı bir havaya sahiplik etmektedir. Karadeniz'e yakın olan Kolhit ovasında ise astropikal iklim özellikleri görülmektedir. Ülkemiz ile arasında 1 saatlik zaman farkı bulunan ülkenin para birimi ise Gürcistan Larisi’dir. Resmi dili Gürcüce olan ülkede ayrıca Rusya ve İngilizce dilleri de konuşulmaktadır. Kullanılan priz sistemi ise C, F tipi priz sistemidir.

Vizesiz turlar arasında ve Türkiye’ye yakın olması, TC vatandaşları için pasaporta bile gerek olmadan sadece nüfus cüzdanı ile girilebiliyor olması, Karadeniz mutfağına benzeyen yemek kültürü, Svaneti ve Kazbegi Bölgeleri’nin doğal güzellikleri, dünyada şarabın doğum yeri olarak bilinen Telavi Bölgesindeki şarap bağları, kendine has mimarisiyle inşa edilmiş Gürcü kiliseleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer bir ülke Gürcistan..

Gürcistan'da Gezilecek Yerler

Gürcistan'da Gezilecek Yerler

Ülkenin başkenti Tiftlis'in en önemli noktalarından birinde bulunan ve antik bir kale olan Narikala kalesi Gürcistan turunuz sırasında görmeniz gereken en önemli yerlerden biridir. Ayrıca bu kalenin içerisinde Shuris-tsikhe'nin MS 300'lü yıllarda oluşturduğu Aziz Nikolas Kilisesi de bulunmaktadır. 19. yüzyılın ikinci çeyreğinde yaşanan deprem felaketinde ağır hasar görerek harabeye dönüşen yapı Gürcistan'ın en tarihi yerlerinden biridir. Gürcistan'ın doğusundaki Şida Kartli merkezine bağlı Gori İlçesi'nde yer alan ve kaya oymalarından meydana gelen, Erken Demir Çağı ve Geç Ortaçağ'a ait birçok yapı içeren, ayrıca 2008 yılında UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Uplistsikhe antik kenti Gürcistan'ın mutlaka görülmesi gereken bir başka önemli tarihi noktalarından biridir.

Ülkenin köklü merkezlerinden Mtskheta'da bulunan bir Gürcü-Ortodoks kilisesi olan Svetitskhoveli Katedrali, başkent Tiflis'te yer alan Kutsal Üçleme Katedrali'nden sonra ülkenin ikinci en büyük kilisesi olarak bilinmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve her noktası tarih kokan 1000 yıllık şahane katedrali görmeden asla dönmemelisiniz. Ayrıca Kafkas sırasının en yüksek zirvelerinden biri olan Kazbek Dağlarını ve Dünyanın en büyük katedralleri arasında gösterilen Tiflis Sameba Katedrali’ni mutlaka görmenizi öneririz. 

Ayrıca Rüya gibi Karadeniz Turları 'mızla hem Gürcistan 'ın güzellikleriyle hem de bizim topraklarımızdaki yeşilin bin bir tonuyla harika bir atmosferde harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Gürcistan'da Sanat ve Tarih

Gürcistan'da Sanat ve Tarih

Taş Devrinden bu yana yerleşim yeri olan Gürcistan Dmanisi’de ortaya çıkarılan ve Homo georgicus olarak adlandırılan İnsansıgiller kalıntısı 1,8 milyon yıllık bir tarihe dayanmaktadır. Klasik dönemde ülkenin doğusunda kurulan İberia Krallığı ve batısında kurulan Kolheti Krallığı, Gürcülerin kültürel gelişiminin ve devlet kurma geleneğinin başlangıcını oluşturmuştur. Yazılı kaynaklara göre Proto-Gürcüleri İÖ. 12. yüzyıllarda tarih sahnesine çıkmışlardır ve arkeolojik buluntular ilk Gürcü siyasal yapılanmasının İÖ 7. yüzyıla kadar gerilere gittiğini göstermektedir. 4. yüzyılda ise ilk birleşik Gürcistan krallığı kurulmuştur.

Köklü tarihi kadar sanat alanında da kendinden oldukça söz ettiren ülkede sayısız müze ve sanat galerisi bulunmaktadır. Özellikle Picasso eserlerinin sergilendiği Gürcistan Ulusal Müzesi ve Tiftis Ulusal Müzesi ülkenin en önemli sanat merkezlerinden birkaç tanesidir.

Gürcistan'da Yeme İçme

Gürcistan'da Yeme İçme

Gürcistan’da neredeyse her restoranda bulabileceğiniz bir çeşit peynirli ekmek olan ve pizzaya benzeyen Imeruli Khachapuri’yi mutlaka denemelisiniz. Gürcülerin peynirli ekmeğinin bir başka çeşidi olan ve ekmeğin üst kısmında da peynir yer alan Megruli Khachapuri’de mutlaka denenmesi gereken bir başka lezzet diyebiliriz.

Ayrıca yumurtalı kaşarlı pideye benzeyen fakat çok daha lezzetlisi olan, üstünde bir parça tereyağ ve göz yumurta bulunan Acharuli’yi, Gürcülerin meşhur mantısı Khinkali’yi ve ülkenin popüler mezelerinden biri olan Badrijai Nigvzit’i denemeden asla dönmemelisiniz.

Gürcistan'da Eğlence

Gürcistan'da Eğlence

Ülkede gece yarısından sonra başlayan eğlence hayatı sebebiyle 200.000 olan nüfus özellikle yaz ayları iki katına çıkıyor diyebiliriz. Gece eğlencelerini sevenler için Gürcistan’da epey uygun fiyatlara sabahlara kadar eğlenebileceğinizi ve sigara, alkol gibi ürünlerin de oldukça uygun fiyatlara satıldığını belirtelim.

Batum Turları ile de ziyaret edebileceğiniz Batum bölgesinin en ünlü gece kulüplerinden biri olan ve havuz başı partileriyle ünlü bir mekan olan Sektör26’ya mutlaka uğramanızı öneririz.Partileriyle de oldukça ünlü olan bu bölgede ayrıca yerel canlı müzikleri dinleyebileceğiniz Vinly Bar’a uğrayıp salaş konsepti ve samimi ortamında eğlenceye doyabilirsiniz.

Gürcistan'da Ulaşım

Gürcistan'da Ulaşım

Oldukça yaygın bir ulaşım ağına sahip olan ülkede taksilerle oldukça güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. 24 saat kullanabileceğiniz tek toplu taşıma seçeneği olan taksiler dışında ise sarı otobüsleri ve minibüsleri kullanarak şehri gezebilirsiniz.

Ayrıca yemyeşil doğaya sahip ülkede bisikletle seyahat etmek de oldukça popülerdir. Bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayarak da şehirler arası seyahat edebilirsiniz.