Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Gurme Turları

Gurme Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Gaziantep Mardin Şanlıurfa Turu
Yurt İçi Tur
Gurme Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
İstanbul Kalkışlı Uçaklı Gap Turu
Yurt İçi Tur
Gurme Turları
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İstanbul
Otobüslü Gap Turu
Yurt İçi Tur
Gurme Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
Gurme Turları Yazıları
Gurme Turları Bölgelerimiz, Gurme Nedir?

Gurme Turları Bölgelerimiz, Gurme Nedir?

Yemeklerin lezzetlerini birbirinden ayırma yeteneğine sahip olan, damak tadı gelişmiş ve lezzet konusunda duyarlı olan kişilere verilen bir isim olan Gurme, aslında bir meslek diyebiliriz. Yemek yemesini bilen kişi olarak da tanımlayabileceğimiz Gurme, sadece yemekleri değil aynı zamanda o yemeklerin mutfakta nasıl yapıldığının bilgisine de sahip olan ve buna ilgi duyan kişilerdir. Daha çok Fransız mutfağında şekillenen Gurme, 16. yüzyılda Fransız mutfağında çok ağır yemekler pişirilmesi sonucunda Kral 16. Louis'in yemeklerle bizzat ilgilenmesi sonucu köklü değişikliklere gidilmesi ile ortaya konulmuş bir tanımdır. Yemeklerin yanı sıra şarap kültürünün de önemli bir yer tuttuğu Gurme turları, sadece tek bir ülkenin mutfağına değil dünya mutfağına hakimiyet göstermektedir ve gurmeler meslekleri gereği yeni lezzetlere ve farklılıklara açık olmalıdır. İşte biz de sizin için turizmin Gurme alanında en önemli yerlerinden olduğunu düşündüğümüz üç farklı bölgenin lezzetlerini inceledik ve paylaştık, gelin hep birlikte Türk mutfağının leziz yemeklerini merak edenler için ufak bir Gurme turuna çıkalım! 
1. Antep Gurme Turları Lezzetleri

1. Antep Gurme Turları Lezzetleri

Unesco tarafından yaklaşık 250 özgün yemeğine tescil verilen Gaziantep, şüphesiz gurme turlarının birinci adresi! Unesco tescili listesinde Dünyadaki 9 nadir şehirden biri olarak yerini alan ve lezzetleriyle her yıl milyonlarca turiste kapılarını açan şehir, herkesin damak tadına hitap etmiyor olmasına rağmen keşfedilmekten asla vazgeçilmeyen bir gurme mutfağı halini almış durumda! Yüzyıllar boyunca İpek Yolu tüccarlarının getirdiği baharatlarla harmanlanıp kendine has bir damak tadı ve kültür geliştiren şehirde yemek yerken aynı zamanda bölgenin kültürü hakkında da oldukça bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ve tabi ki bu muhteşem yiyeceklerin başında hayvanın sırt bölgesinde çok az bir miktarda bulunan etten yapılan ve diğer etlere göre çok daha leziz ve özel bir lezzet olan Küşleme gelmekte. Sinirsiz bir et olarak bilinen Küşleme, lokum gibi diyebileceğimiz bir yapıya sahip ve ağızda dağılan dokusuyla kalplerde yerini çoktan almış durumda! Antep'in bir diğer gurme lezzeti ise patlıcanın közlenerek yoğurt, sarımsak ve tuzla püre haline getirilip üzerine kavrulmuş kuşbaşı ya da kıyma konarak hazırlanmasından oluşan Ali Nazik Kebabı.. Size önerimiz bu lezzeti asla yağsız yemeyin! Ve son olarak Gaziantep Turları'na çıkmışken bir parça kuzu eti, bezelye büyüklüğünde hamur topları ve nohudun karışımından oluşan yoğurt çorbası diyebileceğimiz ve genelde düğünlerde, bayramlarda sofralara ilk gelen yiyeceklerden biri olan Yuvalama'yı tatmadan dönmeyin! 

2. Urfa Gurme Turları Lezzetleri

2. Urfa Gurme Turları Lezzetleri

Gurme turları denildiğinde Gaziantep'ten sonra akla gelen bir diğer önemli durağımız ise adından da şanından da anlaşılacağı üzere Şanlıurfa! Henüz mutfağına gelmeden bile çeşitli hikayeleri ile bizi karşılayan şehir, yalnızca tarihi güzellikleriyle değil mutfaktaki leziz güzellikleriyle de aklımızı başımızdan almaya yetiyor tabi! Özellikle acıyı ve eti çok sevenlerin adeta cennete düştüğünü hissedeceği bu şehirde öyle leziz yiyecekler var ki, bu yiyeceklerin başında başrolü asla diğerlerine kaptırmayan Söğürme geliyor. Patlıcanın kıyma ve isteğe bağlı bir et ile harmanlandığı, içerisine domates, kuru soğan ve urfa biberinin de eklenerek ortaya harika bir cümbüşün çıktığı Söğürme, şehrin en sık tüketilen yiyeceklerinden biri. E haliyle de gurme turlarına çıkanların ilk tercihi! Bir diğer gurme lezzeti ise herkesin bildiği meşhur acı Urfa çiğ köftesi! Hem de etli! Etin yanısıra bulguru, isotu, yeşilliği ve daha önce hiç tatmadığınız lezzetteki diğer baharatlarla harmanlanan bu lezzet kesinlikle kaçırılmaması gereken bir Urfa harikası diyebiliriz. Ve son olarak domates, sarımsak, biber, salça, yağ ve baharatlarla harmanlanan pirzola etlerinin fırında uzun süre pişirilmesiyle hazırlanan Sini Taraklığı'nı denemeden Şanlıurfa Turları'ndan dönmeyin! 

3. Karadeniz Gurme Turları Lezzetleri

3. Karadeniz Gurme Turları Lezzetleri

Gurme turlarına düşkün olanların asla es geçmeyeceği bir rota da kesinlikle Karadeniz diyebiliriz. Kendine özgü nefis lezzetleriyle Türk mutfağının en özel yanlarından birini yansıtn bölge, hamsilerinden kuymağına, laz helvasından tereyağlı pidelerine kadar tüm lezzetleriyle ziyaretine gelenleri büyülemiş durumda.. Özellikle Karadeniz Gurme turu dendiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden biri mayalı hamurun köy peyniri ile birleşmesinden oluşan Trabzon pideleri.. Ve bir diğer önemli lezzet ise yine yöreye özgü bir tat olan ve sapları pişirilerek mısır unu, tereyağı ve yumurta ile kızartılarak hazırlanan Tomara Kızartması! Hem sağlıklı, hem de müthiş lezzetli olan bu karadeniz yiyeceğini kesinlikle denemenizi öneririz! Ve gelelim tüm Türkiye'nin dilini süsleyen o meşhur lezzete.. Kolot peyniri, mısır unu ve tereyağını bir araya getirerek hazırlanan o enfes tat..Kuymak.. Her ne kadar Türkiye'nin her yerinde Kuymak bulabiliyor olabilsek de bizim önerimiz bunu kendi yerinde yemeniz olacaktır, sırf bu lezzet için bile Karadeniz Turları'na çıkmaya değer! Gelelim her ne kadar tatlı olarak bilinse de aslında bir tuzlu yiyecek çeşidi olan ve Trabzon'un yine en çok tüketilen yiyeceklerinden biri olan Laz Böreği'ne.. Karadeniz yöresine ait olan bu enfes lezzet yapımı oldukça zor ama yemesi oldukça tatlı olan alternatiflerden sadece bir tanesi! İsteğinize göre dondurmayla da tüketebileceğiniz bu lezzeti tatmadan dönmeyin! Şimdiden afiyet olsun!