Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtdışı Turlar

Yeni Zelanda Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
ŞEHİR
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Avustralya & Yeni Zelanda  & Tazmanya Turu
Yurt Dışı Tur
Yeni Zelanda Turları
Süre: 13 Gece / 14 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
Avustralya & Yeni Zelanda Turu
Yurt Dışı Tur
Yeni Zelanda Turları
Süre: 8 Gece / 9 Gün
Ulaşım: Uçak
Vize: Var
Kalkış: İstanbul
1
 
Yeni Zelanda Turu Gezi Rehberi

Yeni Zelanda Turu Gezi Rehberi

Etkileyici yeryüzü manzaraları, dumanı tüten muhteşem volkanları, masmavi sahilleri, yemyeşil yağmur ormanları, buzulları, mağaraları ve çölleri, antika dükkânları, eski tarihi arabaları, sanat galerileri, renkli festivalleri ve meşhur Hobbit köyü ile görenleri büyüleyen bir Okyanus ülkesi, Macera Turları 'nın gözdesi Yeni Zelanda..

İlk olarak yaklaşık 1000 yıl önce Maori halkının yerleştiği ülke, Kaptan James Cook’un 1769 ile 1779 yılları arasındaki seyahatinden önce keşfedilmemiştir. 1840’lı yıllarda İngiliz göçmenlerin adaya yerleşmeye başlamasıyla birlikte Wellington şehri kurulmuş ve 1843 ve 1872 yılları arasında yaşanan savaşlar sonucunda mağlup olan Maoriler ordular tarafından ele geçirilmiştir. Adada İngilizlerin hakimiyetinin güçlenmesiyle birlikte 1852 yılında bağımsızlığını ilan eden Yeni Zelanda 1947’de İngiliz Milletler Topluluğu himayesine girmiştir.

Çeşitli iklim tiplerini bir arada barındıran ülkede kimi zaman çam ormanları ve yağmur ormanlarına, kimi zaman ise bataklık ve buzullara rastlamak mümkündür. Genel olarak pek çok bölgede şiddetli yağış hakimdir. Ülkemiz ile arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunan Yeni Zelanda’nın para birimi ise Yeni Zelanda Doları’dır. Resmi dili İngilizce olan ülkenin topraklarında en çok ikinci resmi dil ise Maori dilidir. Kullanılan priz sistemi ise I tipi priz sistemidir.

Doğal alanları ile en temiz 10 ülke arasında yer alması, Dünyanın tespit edilen en temiz içme suyunun Nelson Gölleri Ulusal Parkı içerisinde yer alan Mavi Göl’de bulunması, en fazla türde penguene ev sahipliği yapması ve ihtişamlı yeryüzüyle Yeni Zelanda’ya aşık olacaksınız..

Yeni Zelanda'da Gezilecek Yerler

Yeni Zelanda'da Gezilecek Yerler

12,500 kilometrekarelik bölgeyi kapsayan, ülkedeki 14 milli parkın en büyüğü olan ve içinde adalar, göller, buzullar, vadiler, nehirler, ormanlar bulunan; Aynı zamanda yüzlerce bitki ve canlı türünü barındıran Fiordland Ulusal Parkı ‘nı mutlaka görmelisiniz. Deniz seviyesinden 456 metre yükseklikte volkanik oluşumlu bir göl özelliğine sahip olan, Okyanusya Kıtası'nın en büyük ikinci gölü konumunda bulunan ve Waikato Nehri'ne akan Taupo Gölü , rafting, bungee camping, gezi, balıkçılık gibi pek çok faaliyete ev sahipliği yapıyor olmasıyla mutlaka görülmesi gereken bölgeler arasında ikinci önerimiz olabilir.

Kalkerli arazide oluşan, ve içinde kireç oluşumlu alanlar bulunan Waitomo Mağaraları da Yeni Zelanda turunuz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli bölgelerden bir tanesidir. Ayrıca kentin en önemli simgelerinden biri olan Sky Tower’a da uğramanızı öneririz. 

Tazmanya 'nın muhteşem doğal güzelliğini de Yeni Zelanda Turu 'nuzda görmek isterseniz aynı rotasyonda olan Avustralya Turları ile birleştirebilirsiniz. 

Yeni Zelanda'da Sanat ve Tarih

Yeni Zelanda'da Sanat ve Tarih

Yeni Zelanda adalarına ilk yerleşenler 1500 yıl önce Doğu Pasifik Okyanusu adalarından gelen Maori halkıdır. Maoriler, bir Polinezya grubu kavimi olmakla birlikte adalara yerleşmeleri 14. yüzyıla kadar devam etmiş ve İngiltereli Kaptan James Cook 1769’da ülkenin kıyılarını dolaşmasıyla ülke İngiltere’nin kontrolü altına girmiştir. Ülkede bulunan Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri Müzesi ve Yeni Zelanda Te Papa Tongarewa Müzesi, ada ülkesinin tarihini yansıtan en önemli bölgelerdendir.

Köklü tarihinin yanı sıra özellikle sinema alanında gişe rekorları kıran “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” filmlerinin merkez platosu olan Hobbiton’a ev sahipliği yapması sebebiyle ülke sanat alanında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yeni Zelanda'da Yeme İçme

Yeni Zelanda'da Yeme İçme

Ülkede deneyebileceğiniz en güzel yemeklerden biri olan, balkabağı, havuç, patates ve zencefilin rendelenip soğan ve kereviz saplarıyla lezzetlendirilerek hazırlanan Balkabağı Çorbası sizlere ilk önerimiz olabilir. Yerel halkın sıklıkla tükettiği bu nefis çorbayı pek çok restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca geleneksel bir Maori yemeği olan, ülkenin simge lezzetlerinin başında gelen ve özel günler ve festivalleri süsleyen nefis et Hangi’yi de denemeden dönmemelisiniz.

Tatlı sevenler için ise draje kaplı top şeklinde çikolatalardan oluşan, yılın belirli bir gününde adına şenlik bile düzenlenen leziz Jaffas’ı denemenizi öneririz.

Yeni Zelanda'da Ulaşım

Yeni Zelanda'da Ulaşım

Yeni Zelanda'da, Intercity, Mount Cook, Newsman ve TranzRail gibi çeşitli şirketler, ülkenin her yerine yolcu otobüsü ve tren gibi araçlarla ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca haftanın her günü Wellington ile Picton arasında düzenli vapur seferleri de bulunmaktadır.

Nüfusu fazla kalabalık olmadığından dolayı şehir içi ulaşım da diğer ülkelere göre fazla geniş alternatiflere sahip olmayan ülkede her yarım saatte bir otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz. Auckland ve Wellington bölgelerinde ise raylı sistemle ulaşım bulunduğunu da belirtelim. Ayrıca ülkede bisikletle ulaşım da oldukça popülerdir ve siz de bisiklet kiralayarak kısa mesafelerde seyahat edebilirsiniz.

Yeni Zelanda'da Eğlence

Yeni Zelanda'da Eğlence

Özellikle Queen caddesinin sahil tarafında yer alan Viaduct Harbour bölgesi gece hayatının kalbini oluşturur diyebiliriz. Deniz kenarındaki barları ve eğlence mekanlarıyla son derece hareketli olan bölgede sabahlara kadar çeşitli müzikler eşliğinde eğlenebilirsiniz. Özellikle Brooklyn Bar, Fu Bar ve The Whiskey’e mutlaka uğramanızı öneririz. Eğlence mekanlarındaki değişik biraların ve benzersiz şarapların tadına bakabilir, harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Ayrıca Auckland Turları'nda da görebileceğiniz Britomart bölgesi, hareketli yeni bar ve restoranların yer aldığı gece hayatı için popüler ve şık bir yerdir.