Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Kars Sarıkamış Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Doğu Ekspresi İle Kars Turu
Yurt İçi Tur
Kars Sarıkamış Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Kalkış: İstanbul
Kars - Çıldır - Erzurum Turu
Yurt İçi Tur
Kars Sarıkamış Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Kalkış: İstanbul
Uçak ve Doğu Ekspresi İle Kars Turu
Yurt İçi Tur
Kars Sarıkamış Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak / Pegasus
Kalkış: İstanbul
Doğu Anadolu Turu
Yurt İçi Tur
Kars Sarıkamış Turları
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
Baştan Başa Karadeniz Ve Kafkasya Rüyası Turu
Yurt İçi Tur
Kars Sarıkamış Turları
Süre: 9 Gece / 10 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
Kars Sarıkamış Turları Yazıları
Doğu Ekspresi'nin Son Durağı: Kars..

Doğu Ekspresi'nin Son Durağı: Kars..

Türkiye'nin en soğuk illerinden biri olarak bilinen ve aynı zamanda en çok heykele sahip olan şehri Kars, karla kaplı muhteşem güzellikteki dağlarıyla ülkemizdeki kış turizminin merkezi haline gelmiştir. Ayrıca yine Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi'ni de bünyesinde barındırması nedeniyle Doğu Anadolu Turları'na çıkan gezginler tarafından oldukça sık ziyaret edilen şehir, tarihteki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Türkiye illeri içerisinde en eski Türkçe isme sahip olan Kars, bu nedenle de dünya üzerindeki en eski kültürlere ait derin izlere ev sahipliği yapmaktadır. Köklü tarihi ve ilk yerleşim bulguları Alt Paleolitik Döneme ait olduğu belirlenen şehir, zamanında neredeyse 10'un üzerinde farklı topluluğun etkisi altında kalarak çok kültürlü bir yapı kazanmayı başarmıştır. Kars turuna çıktığınızda kimi sokaklarda Ruslardan kalma ve günümüzde korumaya alınmış taş evleri ve kimi sokaklarda ise farklı dinlere ait ibadet yerlerini görebilirsiniz. Ayrıca Osmanlı, Ermeni ve Rus mimarilerini bir arada görebileceğiniz şehirde müzik, sanat ve edebiyata da oldukça önem verilmektedir. Hatta önemli şairimiz Cemal Süreya Kars'ı tanımlarken "Beyaz, uykusuz ve uzakta" şeklinde nitelendirmiştir. O halde bu harika şehri gelin biraz daha yakından tanıyalım.. 
Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Tarihi kayıtlara bakıldığında ilk kez 5. yüzyılda kendisinden bahsedilen Ani Harabeleri'nde ilk yerleşimin Bronz ve Demir çağlarına dayandığı keşfedilmiştir ve yine yapılan kazılarda Urartulara ait olduğu tahmin edilen yapılar da ortaya çıkarılmıştır. Harabeler yüzyıllar boyunca bir çok savaşa tanıklık etmiş ve birbirinden farklı bir çok uygarlığa ev sahipliği yaparak, yaşam alanları olmuştur. İçerisinde 40 adet kilise, anıt mezar ve aynı zamanda şapellerin bulunduğu harabelere bu nedenle "1001 Kilise Şehri" adı verilmiştir. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilen yapı, yüzyıllardır oldukça merkezi ve önemli bir yerleşim yeri olarak Ermeni Bagratuni Hanedanlığı dönemindeki en parlak yıllarını yaşamıştır. Kültür Turları 'mızdan Kars denilince ilk akla gelen turistik yapı olan Ani Harabeleri'ni gezerken mimarisinde kaybolacak, ve adeta tarihi bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. İçerisinde sayısız savaşın olduğu ve bir çok uygarlığın yaşadığı harabelerden muhteşem fotoğraflar çekmeden dönmeyin deriz! 

Kars'ta Gezilecek Yerler

Kars'ta Gezilecek Yerler

Ani Harabeleri'nden sonra bölgede gezilecek yerler düşünüldüğünde en başta bahsettiğimiz Sarıkamış Kayak Merkezi gelmektedir. Türk tarihine acı hatıralar da bırakan bölge, manevi anlamda oldukça kıymetli olmasının yanı sıra kış turizmi için tercih edilen merkezlerin başında gelmektedir. 5 etaplı pistleri, kristal kar yapısı, sarıçam ağaçlarıyla kaplı manzarası ve 12 kilometrekarelik geniş bir alana sahip olması nedeniyle özellikle okulların yarı yıl tatili dönemlerinde Sarıkamış Otelleri 'nde konaklayan bir çok turist ve gezgin bölgeyi şenlendirmektedir. Siz de Kars seyahatiniz sırasında bu kayak merkezine gelerek harika bir kar manzarası eşliğinde tatil yapabilir, ve harika bir kayak deneyimi geçirebilirsiniz. Bunun dışında ise yine Kars turlarının en önemli destinasyonlarından biri olan ve Doğu Anadolu'daki en büyük ikinci göl olarak kabul edilen Çıldır Gölü'ne mutlaka gitmenizi öneririz. Sarıkamış'ın yanı sıra burada da kış sezonunda atlı kızaklar ile gezebilirsiniz. Türkiye'de kışları tamamen donan tek gölümüz olan Çıldır Gölü kenarında yer alan restoranlarda harika bir manzaraya karşı yemek yiyebilir, hatta yaz mevsiminde doya doya yüzebilirsiniz.

Kars'ta Ne Yenir?

Kars'ta Ne Yenir?

Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan şehir, kaşar peyniriyle ünlüdür. Şehrin genelinde çoğunlukla baklagiller, hayvansal gıdalar ve unlu yiyecekler sıklıkla tercih edilmekle birlikte yöresel yiyeceklerin arasında Kars böreği, haşıl, hangel, kuymak, katmer, pişi, umaç çorbası, elma dolması ve hörre çorbası bulunmaktadır. Muhteşem ve yorucu bir Kars turunun ardından acıktıysanız ve yöresel bir Kars yemeği yemek istiyorsanız, ilk kar fırtınasında kesilerek tuzlanıp 10 gün kar altına yatırılan Kars kazlarından kesinlikle yemenizi öneririz. Ayrıca peynir türü bakımından da oldukça zengin olan bölgede çeçil peyniri, Kars kaşarı ve Kars lorunun da mutlaka tadına bakmanızı öneririz. Ve unutmadan peynir üretiminin yöre halkının geçim sembollerinden biri olduğunu da belirtelim. 

Kars'ta Şehir İçi Ulaşım

Kars'ta Şehir İçi Ulaşım

Bulunduğunuz şehirdeki hava yollarından birini tercih ederek doğrudan Kars'a uçuş sağlayabilir, ve Kars havalimanından sonra şehir merkezine ulaşabilmek için en konforlu ve hızlı seçeneklerden biri olan taksileri kullanabilirsiniz. Eğer taksileri kullanmak istemezseniz ise yine hava alanından kalkan özel otobüs firmalarının servislerini kullanarak 10 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Kara yolu aracılığıyla gelenler için ise şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kars Otogarı'ndan minibüs veya taksileri kullanarak yine şehir merkezine ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Ayrıca şehirde her yer birbirine yürüme mesafesinde bulunduğundan yaya olarak da şehri keşfe çıkabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!