Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Mardin Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Gaziantep Mardin Şanlıurfa Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
İstanbul Kalkışlı Uçaklı Gap Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 4 Gece / 5 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İstanbul
İzmir Kalkışlı Uçaklı Gap Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 5 Gece / 6 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İzmir
Otobüslü Gap Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 7 Gece / 8 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Mardin Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Uçak
Kalkış: İstanbul
Uçaklı Gap Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 3 Gece / 4 Gün
Ulaşım: Otobüs + Uçak / THY
Kalkış: İstanbul
Ankara Çıkışlı Otobüslü Gap Turu
Yurt İçi Tur
Mardin Turları
Süre: 6 Gece / 7 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: Ankara
1
 
Mardin'de Sanat ve Tarih

Mardin'de Sanat ve Tarih

Ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmeyen bu tarihi şehrin eski yakın doğu tarihine göre kuruluşu Subariler zamanına kadar dayanmaktadır. Milattan önce 4500 yıllarında Kuzey Mezopotamya'da yaşayan bu kabile, Mardin'e 80 kilometre uzaklıktaki bir bölgeyi kendilerine merkez yapıp ilk ülkeyi kurmuşlardır. Bir arada katmanlaşmış bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bölge tarih öncesi kültürlerden de derin izler taşımaktadır.

Kadim kültürünün ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Mardin, sahip olduğu konumla da oldukça ayrıcalıklı bir lokasyondur. Dicle ve Fırat Nehirleri arasında yer alan Mezopotamya’nın en eşsiz kentlerinden biri olan Mardin’in kültürel mozaiği oldukça dikkat çekicidir. Farklı dinlerden ve etnisitelerden binlerce insanın birlikte yaşadığı kent, tarih boyunca farklı uygarlıklara da yuva olmuştur. Dolayısıyla Mardin turları, doğal güzellikleri ve kentin eşsiz dokusunu keşfetmenin yanı sıra tarihi dolu bir seyahat vadeder. Mardin’in her bir köşesi gerçek anlamıyla tarihin hemen her döneminden izler taşır. Muhteşem mimarisiyle de büyüleyen kent, birçok ikonik yapısıyla ön plana çıkmayı başarmıştır. Kültür gezilerinin en önemli destinasyonlarından biri olan Mardin, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Köklü tarihinin yanı sıra tarihten gelen antik yapıları ve tarihi kalıntıları ile de sanat alanında kendinden sıklıkla söz ettiren bölge, özellikle müzeleri ile kesinlikle ziyaret edilmeye değerdir. Mardin Müzesi ve Mardin Sanat Merkezi'ni inceleyerek şehrin tarihi yapısı hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Mardin'de Yeme İçme

Mardin'de Yeme İçme

Zengin kültürü ve mimarisinin yanı sıra lezzetli yemekleri ile de ön plana çıkan Mardin, bir çok farklı kültürün harmanlanması ile kendi özgün mutfağını kurmuş diyebiliriz. Özellikle Mardin'e özgü hazırlanan ve yağda kızartılarak servis edilen içli köfte olan İrok kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Bir diğer lezzet ise küçük soğanların yarılarak içlerine kıymalı harç doldurulması ve üzerine salçalı suyun dökülmesi ile hazırlanan Soğan Kebabı'dır. Muhteşem bir lezzet olan bu kebabı yediğinizde bayılacağınıza eminiz! Ve bunlar dışında kuzu kolu eti olarak bilinen Dobo, kıyma ve hamurdan meydana gelen Sembusek ve bulgurlu pilavın baharatlarla ve dana eti ile harmanlanmasından oluşan Accin'i denemeden kesinlikle dönmeyin deriz! Şimdiden afiyet olsun! 

Mardin'de Eğlence

Mardin'de Eğlence

Muhafazakar bir kimliğe sahip olan Mardin'de gece hayatının pek de gelişmediğini söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle Mardin turlarınız boyunca eğlenmek isterseniz biraz daha etnik seçeneklere yönelmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Canlı müzik mekanlarına giderek yöresel müzikleri dinleyebilir ya da türkü barlarda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bunun dışında ise mekan olarak tek disko olarak bilinen 7/47 Club&Disco'ya gidebilir, canlı müzik grupları eşliğinde otantik bir eğlenceye katılabilirsiniz. 

Mardin Turları Gezi Rehberi

Mardin Turları Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en çok merak edilen şehirlerinden biri olarak bilinen ve kendine has mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan Mardin, İpek Yolu üzerinde yer almaktadır ve Mezopotamya'nın en eski şehirlerinden biridir. 3000 yıllık bir tarihe sahip olan şehirde ilk yerleşimin yapılan kazılar sonucunda Paleolitik Dönem'e ait olduğu ortaya çıkmıştır. Dargeçit ilçesi civarında yapılan kazılarda Cilalı Taş Devri'ne ait izlere rastlanan Mardin'de Kerküşti Höyük bölgesinde yapılan kazılarda ise Kalkolitik Çağ'a ait buluntulara rastlanmıştır. Ayrıca şehrin farklı bölgelerinde de Demir Çağı ve Tunç Çağı'na ait izler bulunmuştur. Tarihte bir çok farklı medeniyete de ev sahipliği yapan Mardin, 1071 yılında Malazgirt Zaferi ile birlikte Türklerin himayesi altına geçmiştir. 1517 yılında ise Çaldıran Savaşı ile birlikte bölge Osmanlı Topraklarına katılmıştır. Akdeniz iklimi özellikleri taşıyan bölge, yazları çok kurak olmakla birlikte kışları ise bol yağışlı geçmektedir. Tarihi dokusu, antik kalıntıları ve kadim doğası ile Kültür Turları'nın en çok tercih edilen rotalarından biri olan şehir her karışı ile kesinlikle görülmeye değerdir. O halde gelin bu muhteşem şehri biraz daha yakından tanıyalım.. 

Mardin'de Gezilecek Yerler

Mardin'de Gezilecek Yerler

Mardin turları denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz şehrin dağ yamacına kurulmuş olan Mardin Kalesi'dir. 10. yüzyılda inşa edilen ve Mezopotamya Ovası'nı kuş bakışı gören bu kaleden harika manzaraları seyredebilirsiniz. Eğer tarihe ilginiz var ise bir diğer rotamız da binlerce yıllık tarihe sahip olan Dara Antik Kenti.. Bazı bölgelerinde hala kazı çalışmalarının devam ettiği Antik Kent'e giriş ücretsiz. Olağanüstü yapıya sahip olan bu antik kentte harika fotoğraflar çekebilir, zamana yolculuk yapabilirsiniz. Bir diğer görülmesi gereken Mardin güzelliği ise tüm dünyaca ünlü olan ve arkeologlar tarafından Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Hasankeyf.. Yaklaşık 10.000 yıllık bir geçmişe sahip olması ve Dicle Nehri kıyısına kurulmuş olması ile görenleri büyüleyen antik bölge, yok olmadan görülmeye değer.. Ve son olarak dışarıdan sıradan bir köy gibi evi gibi görünse de kapıdan içeri girdiğinizde harika bir manzara ve 30 metre yüksekliğinde sütunlar ile karşılaşıyorsunuz. Eskiden zindan olarak kullanılan bu yapı da kesinlikle görülmeye değer nitelikte! Tabi hazır buraya kadar gelmişken Yurt İçi Turları'ın en popüler duraklarından biri olan Mardin Taş Evler'i görmeden sakın dönmeyin!

Mardin'de Ulaşım

Mardin'de Ulaşım

Şehrin genelinde ulaşım genel oolarak minibüsler ve özel halk otobüsleri ile sağlanmakta olup turistik alanların olduğu bölgelere yaya bir şekilde ulaşabilmek mümkündür. Özellikle Eski Mardin olarak adlandırılan bölgeyi yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz. İlçeler arasında ulaşım sağlamak için ise rahat ve kolay bir seçenek olan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Bir başka alternatif olan taksilerle de istediğiniz yere gidebilirsiniz. Mardin turunuzdan hemen sonra nereye gideceğinizi düşünüyorsanız size özel avantajlarla Gap Turları'mızı incelemenizi öneririz! İyi keşifler! 

En İyi Mardin Turu

En iyi Mardin turu arayışında olanlar için birçok farklı konseptle planlanan turlar olduğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte söz konusu turlar, çok büyük oranda çıkış noktası ve seyahat rotasının niteliklerine göre ayrılır. Günümüzde Mardin’in ve çevresini keşfetmek isteyenlerin en yaygın olarak tercih ettiği turlar GAP turları olarak adlandırılan ve bölgenin tamamını kapsayan programlardır. GAP turları; Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin ve Diyarbakır gibi Türkiye’nin güneydoğu bölümünün en güzide kentlerini içerir. Mardin’in muhteşem atmosferini derinlikli olarak hissetmek istiyorsanız bu noktada ise doğrudan Mardin’e yönelik turları tercih edebilirsiniz. Sadece Mardin ve kent içerisindeki gezilecek destinasyonları içeren bu turlar, kadim dünyada tarihi bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacaktır.