Tatil Eksper
phone icon 0850 303 0 733
Biz Sizi Arayalım
phone user bar
Yurtiçi Turlar

Safranbolu Turları

HIZLI TUR ARA
DETAYLI TUR ARA
FİLTRELE
TUR BÖLGESİ
TUR SÜRESİ
HAREKET YERİ
TUR STİLİ
Batı Karadeniz Turu(Devrek Dahil)
Yurt İçi Tur
Safranbolu Turları
Süre: 1 Gece / 2 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Safranbolu Turları
Süre: 1 Gece / 2 Gün
Ulaşım: Otobüs
Vize: Yok
Kalkış: İstanbul
Safranbolu Ilgaz Kayak ve Termal Turu
Yurt İçi Tur
Safranbolu Turları
Süre: 2 Gece / 3 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
Batı Karadeniz Turu
Yurt İçi Tur
Safranbolu Turları
Süre: 1 Gece / 2 Gün
Ulaşım: Otobüs
Kalkış: İstanbul
1
Safranbolu Turları Yazıları
Safranbolu Turları Gezi Rehberi

Safranbolu Turları Gezi Rehberi

13. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarında demiryolunun ortaya çıkmasıyla Doğu-Batı ticaret yolunun önemli bir durağı haline gelen Safranbolu, 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'ndan oldukça fazla etkilenmiş bir bölgedir. Karabük'ün uzun süre Safranbolu'ya bağlı bir köy olarak kalması ve kömür madenlerine yakınlığı sebebiyle Atatürk talimat vermiş ve Karabük'e demir-çelik fabrikası açılmıştır. 1950'deki şehirleşme döneminden pek etkilenmeyen bölge, günümüze gelene kadar tarihi yapısını korumuş ve günümüz halini almıştır. Özellikle Arnavut kaldırımlı sokakları ve şirin evleri ile Yurt İçi Turları 'mıza katılan misafirlerimizin oldukça sık ilgisini çeken bölge, eski Osmanlı evleri ve çarşıları ile bölgenin en çok dikkat çeken turistik destinasyonları olarak bilinmektedir. 60.000 nüfusa sahip olan bölgede Karadeniz iklimi görülmektedir. Karadeniz bölgesinde bulunması nedeniyle doğal güzellik konusunda da oldukça zengin olan Safranbolu, otantik yapısı, sıcakkanlı insanları, sevimli sokakları ve masmavi doğası ile hem kültür turlarına çıkmayı sevenler için hem de doğal güzellikleri keşfe çıkmak isteyenler için kesinlikle görülmeye değerdir. 


Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu turları denilince akla ilk gelen yerlerden biri Osmanlı'nın son dönemlerinde Safranbolu Tepesi'ne inşa edilen Hükümet Konağı'dır. 1976 yılına kadar Kaymakamlık olarak kullanılan ve yangın sonrasında kullanılamaz hale gelen bina 2006 yılında restore edilmiştir ve Kent Tarih Müzesi olarak kullanılmaya başlamıştır. Çok sayıda Cumhuriyet Dönemi'nden kalma eserlere ve Osmanlı döneminden kalma eserlere ev sahipliği yapan bina, aynı zamanda Safranbolu evlerinin geçmişten günümüze kadar olan ki değişim sürecini de görebilme açısından oldukça önemli bir mimariye sahiptir. Roma ve Bizans döneminden kalma madeni paraların da sergilendiği müzeyi kesinlikle görmenizi öneririz.
Bir diğer önemli turistik destinasyon ise dünyanın sayılı kanyonlarından biri olan ve Karadeniz Turları'nın en önemli doğal güzellikleri arasında sayılan Tokatlı Kanyonu'dur. Kamp yapmayı seviyorsanız Kanyon içerisinde bulunan çadır atma alanlarına çadırınızı kurarak, kadim doğanın içerisinde harika bir tatil yapabilir, ayrıca bölgede bulunan paintball aktiviteleriyle eğlenebilirsiniz.
Ve son olarak bölgenin sembolü niteliğinde olan Safranbolu Evleri'ni keşfetmeden asla dönmemelisiniz. Unesco Dünya Mirası Listesi'ne de girmeyi başaran muhteşem güzellikteki bu evleri inceleyerek Safranbolu'daki Türk toplumunun yaşayış biçimi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken bu sevimli evlerde fotoğraf çektirmeyi unutmayın! 

Safranbolu'da Tarih ve Sanat

Safranbolu'da Tarih ve Sanat

Doğa Turları 'mız arasında Anadolu'nun kuzeybatı kesiminde bulunan Safranbolu'nun bilinen geçmişi milattan önce 3000'li yıllara kadar dayanmaktadır. Kızılırmak ile Filyos ırmağı arasında kalan bu bölge, Frigler, Hititler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Selçuklular, Romalılar, Candaroğulları ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir çok topluluğun egemenliği altına kalmış ve çeşitli uygarlıklar arasında el değiştirmesi nedeniyle çok kültürlü bir yapıya sahip olmuştur. 
Tarihi yapısı kadar sanatsal anlamda da mimarisi ile kendinden oldukça sık söz ettiren bölge, özellikle meşhur Safranbolu Evleri ile bizlere kültürü ve tarihi yapısı hakkında bilgi vermektedir. Kent Tarihi Müzesi ve Safranbolu Müzesi'ni ziyaret ederek Safranbolu'nun tarihi ve sanatsal yapısı hakkında bilgi edinebilmek mümkündür. 

Safranbolu'da Yeme İçme

Safranbolu'da Yeme İçme

Çok fazla medeniyete ev sahipliği yapan Safranbolu'da yemekler köklü tarihi nedeniyle oldukça çeşitlidir diyebiliriz. Geleneksel Türk Mutfağı'nın en zengin çeşitlerini sunan bölge, tatlılarıyla da oldukça ünlüdür. Yöreye özgü yiyecekler arasında asma yaprağı, salça, tarhana, pekmez çeşitleri, erişte ve çeşitli meyvelerin kurutularak yapılması oluşan marmelatlar gelmektedir. Özellikle yol yorgunluğunu atmak ve harika bir kahvaltıyla güne başlamak isteyenlere önerimiz ise evde yapılan yöresel yufka ekmeğini kesinlikle denemeniz yönündedir. Akşam yemeği olarak ise kıyma ve kavurma eklenerek yapılan sulu yemekleri ve yine bölgede çok fazla sevilen bükme makarnayı tercih edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!  

Safranbolu'da Eğlence

Safranbolu'da Eğlence

Bütün gün şehri turlayıp her yeri keşfettikten sonra geceye eğlenceli bir şekilde başlamak isterseniz bölgede bulunan Safranbolu mekanlarına gidebilirsiniz. Her köşesiyle buram buram tarih kokan sokaklara konumlanmış olan cafe bar tarzındaki mekanlarda canlı müziğin tadını çıkarabilir, ahşap tarza sahip dekorasyonu ve sıcak atmosferiyle sizi dinlendirecek mekanlarda günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Ayrıca bunlar dışında her sene haziran ayında düzenlenen Aladağ Şenlikleri'ne ve Uluslararası Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali'ne katılabilir, bölgenin yöresel ve kültürel özellikleri hakkında bilgi edinirken aynı zamanda eğlenebilirsiniz. 

Safranbolu'da Ulaşım

Safranbolu'da Ulaşım

Karabük'ün en gelişmiş şehri olarak bilinen Safranbolu'da toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Bu nedenle Karabük'ten Safranbolu'ya ve Safranbolu'dan Karabük'e ulaşımlar oldukça kolay ve konforlu bir şekilde yapılamaktadır. Her ne kadar cumartesi ve pazar günleri seferler azalsa da web sitesinde yazan otobüs saatleri aracılığıyla şehrin bir yerinden bir yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bölgede minibüsler de oldukça sık kullanılan diğer alternatiflerden bir tanesidir. Bunlar dışında ise taksi kullanarak ya da araç kiralayarak gitmek istediğiniz yerlere gidebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar!